У Польщі тривають дискусії щодо збиття російських ракет [ Редагувати ]
Через ворожі атаки по Україні дедалі частіше доводиться підіймати в небо військову авіацію й у сусідній Польщі. Потенційні повітряні цілі вже неодноразово перетинали й польський кордон. Втім поки що збивати їх протиповітряна оборона чи одного з головних міжнародних партнерів України не поспішає.
Чи треба це робити? І якщо так, то коли: тоді, як дрон чи ракета порушує повітряний простір Польщі або ж заздалегідь іще над територією України? Дискусії щодо цього тривають. Усі думки збирали наші кореспонденти.
У середу вранці росія вдарила ракетами по Львову. У цей час, у сусідній Польщі - в небо підняли авіацію. Утретє за останні 7 днів.
Удар по Львову Варшава засудила. І наголосила на всебічній підтримці України.
А кількома днями раніше міністр закордонних справ дружньої нам держави в інтерв'ю Financial Times висловив думку, що Польща та інші сусіди України мають право і навіть зобов'язані збивати російські ракети ще до входу в їхній повітряний простір.
Радослав Сікорський, міністр закордонних справ:
Членство в НАТО не скасовує відповідальності кожної країни за захист власного повітряного простору. Це наш власний конституційний обов'язок. Особисто я вважаю, що коли ворожі ракети тримають курс у наш бік, це могло б бути законною самообороною.
Військові об'єкти рф уже не вперше наближаються, а іноді й перетинають повітряний простір Польщі. 26 серпня - під час масованої атаки по Україні - російський дрон протримався в небі над країною щонайменше 33 хвилини й подолав відстань - 25 кілометрів.
Польські військовики вистежили його, але не збили.
Дональд Туск, прем'єр-міністр Польщі:
Польща не є країною у стані війни! Об'єкт, який порушує наш повітряний простір може бути загрозливим або ворожим, але може бути й цивільним.
Про те, щоб збивати кожний об'єкт у небі, не йдеться - це може призвести до фатальних наслідків.
15 листопада 22-го року в селі Пшеводув упали фрагменти ракети, загинули двоє людей. Поляки тоді дійшли висновку, що вона належить українській системі ППО. Цьогоріч у березні під час обстрілу України ракета пробула у повітряному просторі Польщі 39 секунд. Її теж не стали збивати.
У польському суспільстві виникло запитання, чому військові не збивають чужі дрони та ракети на своїй території.
За результатами опитування Rzeczpospolita, понад половина поляків вважає, що це треба робити. Причому ще над територією України.
Згідно з опитуванням, Польща повинна збивати об'єкти, які пролітають над її територією під час нападу Росії на Україну. Навіть, якщо немає певності, що це за об'єкти. Відповідь "так" вибрали 58,5%. Протилежної думки дотримуються 22,1% респондентів, а 19,4% людей відповіли, що "не мають певної думки".
Максим Несвітайлов, політолог, експерт-міжнародник:
Якщо ми говоримо про збиття російських ракет та безпілотників безпосередньо на території Польщі, то це дійсно достатньо дивна історія, адже тут все залежить виключно від прийняття рішень військово-політичного керівництва країни. Важко уявити ситуацію, що Польща на території Польщі збила б російську ракету та безпілотник, після цього рф звинуватила б їх в ескалації.
І польські, і українські аналітики погоджуються: Польща знищуватиме чужі дрони та ракети в разі прямої загрози для самої країни та її громадян. Схожі обговорення тривають і в інших країнах.
Гітанас Науседа, президент Литви:
Наші держави разом з іншими країнами ініціюють такі дискусії й хочуть, щоб це рішення було ухвалене насамперед на рівні НАТО.
Насамкінець варто нагадати, що ще у липні Польща та Україна підписали двосторонню безпекову угоду. У документі, зокрема, зобов'язалися вивчити доцільність можливого перехоплення ракет і безпілотників у повітряному просторі України, якщо вони курсують у напрямку Польщі.