Другий шанс на життя: як рятує посмертне донорство [ Редагувати ]
Гроші не потрібні. Потрібно лише змінити думку суспільства. Наш наступний наш матеріал про те, що може подарувати людині другий шанс на життя. Щороку в Україні трансплантації органів потребують близько 4-х тисяч пацієнтів із важкими захворюваннями. Десятки помирають, так і не дочекавшись пересадки. Тоді як одна заява, одна згода на посмертне донорство здатна врятувати навіть не одне життя.
Скільки українців уже погодилися віддати свої органи після смерті? Що заважає поставити посмертне донорство на потік? В нашому наступному сюжеті ми зібрали думки лікарів та історії пацієнтів, які продовжують жити саме завдяки пересадкам органів.
Віктор зі Львівщини отримав другий шанс на життя. Упродовж 18 років чоловік мав проблеми з нирками. Пішли ускладнення. Гемодіаліз. І страшні прогнози...
Віктор Абрашкін, пацієнт:
Почалося з тої хвороби, що запалення ниркових клубочків у мене пішло. Вже нирки починали мені сохнути. Ще два-три дні - і я в комі, лікарі мені казали. Там різні версії йшли - піти на пересадку нирки...
Був ризик - могло не витримати серце, Віктор пережив 2 інфаркти. Єдиний вихід - пересадка одразу двох органів від посмертного донора. Сім годин порятунку. Два етапи. І у чоловіка б'ється нове серце, функціонують нирки.
Максим Овечко, завідувач відділення трансплантації лікарні Святого Пантелеймона:
Найважче в даній операції - все-таки це найкраще підібрати органи для пацієнта. Пацієнту треба було два органи одразу, тобто і серце, і нирки були вже в критичному стані. Тому стан пацієнта був тяжкий.
Лікарі кажуть: є ще одна перепона. Людей, які готові стати донорами після смерті в Україні небагато. Наразі зареєстровано трохи більше як тисяча прижиттєвих згод.
Ярина Ілісевич, керівник центру трансплант-координації лікарні Святого Пантелеймона:
Перш за все має бути ваша згода й усвідомлення того, що ви прийшли до нас, що ви робите. Після того ми заповнюємо з вами згоду. І після цієї згоди ваші дані вносять у закриту систему.
Погодитися на посмертне донорство може майже кожен. Обмеження стосуються лише людей із ВІЛ-позитивним статусом, онкологічними захворюваннями, недієздатних, дітей-сиріт і загиблих унаслідок бойових дій. Заяву можна написати трансплант-координатору в будь-якій області, її внесуть до Єдиної державної інформсистеми трансплантації. Дозвіл на донорство після смерті також можуть дати родичі загиблого.
Галина Грановська все життя рятувала людей і боролася з власними важкими хворобами. Імунолог, трансплант-координатор із Хмельниччини померла. Але подарувала життя двом жінкам із важкими недугами нирок на Львівщині. На посмертне донорство дала дозвіл донька загиблої.
Поліна Грановська, донька Галини Грановської:
Саме рішення мені далось дуже легко, бо мама усе життя своє рятувала людей. Вона врятувала тисячі людей. І після смерті ще двох. Я вважаю, що це дуже життєдайна подія і світла.
Понад 300 пацієнтів із важкими захворюваннями нирок на Хмельниччині змушені регулярно робити гемодіаліз. 22 хворих готові до трансплантації. Але процес на паузі. Досі існують чимало міфів про пересадку органів. І це ще один бар'єр.
Олексій Підмурняк, завідувач урологічного відділення Хмельницької обласної лікарні:
Перший і найбільший міф - що виконується за гроші. І це продається і купляється. Що це може зібратися якась "шарашкіна контора" - 2-3 чоловіки, які десь там в підвалі все це виконають. Ці міфи, вони постійно про це говорять. Неможливо виконати трансплантацію 2-3 чоловіками. Це має бути ціла система. В середньому у нас під час виконання трансплантації задіяно від 12 до 20 чоловік.
Цьогоріч в Україні провели 347 трансплантацій, із них 221 - від посмертного донора. У листі очікування на пересадку близько 3-х із половиною тисяч українців. Десятки хворих помирають, так і не діставши шанс на життя.
Дмитро Коваль, гендиректор Українського центру трансплант-координації:
Україна має пройти певний шлях для того, щоб у свідомості наших громадян базовою такою лінією проходила готовність робити пожертви анатомічних матеріалів, так і крові. Ще має бути спрямована на захист нашої нації на збереження життів.
Витрати центрів трансплантації на пересадки органів покриває Національна служба здоров'я України. Тож для пацієнтів ця дороговартісна та складна операція - безоплатна.
Дмитро Коваль, гендиректор Українського центру трансплант-координації:
Трансплантологія - це високотехнологічна високовартісна медична допомога, і справа не лише в тому, щоб зробити хірургічне втручання, тому що хірургічне втручання з імплантації, з посадки самого органу або дістати цей орган - звичайно, що фахівців достатньо, але в комплексі зробити так, щоб цей анатомічний матеріал не був відторгнутий, і щоб трансплантація відбулась вдало, щоби були в достатній кількості лікарські засоби, які пацієнт має отримувати довічно.
За кордоном посмертне донорство щороку рятує тисячі життів. Бельгійці торік встановили національний рекорд - майже півмільйона громадян погодилися стати донорами після смерті. За законодавством, усі бельгійці - посмертні донори, на практиці - лікарі не вдаються до трансплантації без згоди померлого чи його родичів.
В Ізраїлі вже понад 40 років працює національна програма донорства. Кожен громадянин, який досяг 17 років може виявити бажання зробити посмертну пожертву, підписавши донорську карту. Після констатації смерті мозку у прямих родичів усе ж таки запитують згоду на трансплантацію органів померлого.
Кирило Грозовський, трансплант-координатор лікарні "Хадаса" (Ізраїль):
Коли цю карточку бачать інші люди, вона допомагає поширити тему пожертвування. Вона працює як просвітницький момент більше, аніж як медичний. Сьогодні ми говоримо, що підписано понад мільйон ізраїльтян на цю карточку - при населенні країни в 9 мільйонів. Це приблизно 17-18 відсотків від дорослого населення.
Для українців перепоною не є вже й релігійні переконання. Всеукраїнська рада церков України повністю підтримала програму трансплантації. Реєстрацію донорів незабаром може бути спрощено - така функція має з'явитися в застосунку "Дія". Лікарі наголошують: за посмертним донорством майбутнє. Адже одна людина після смерті може врятувати майже 5 життів!