Національний кешбек: як працює програма і чи вигідна бізнесу [ Редагувати ]
В Україні триває бета-тестування програми "Національний кешбек". Щомісяця українці, які зробили окрему картку і верифікували її в "Дії", можуть отримувати до трьох тисяч гривень за придбані товари українського виробництва. Користь програми для споживача зрозуміла, однак який зиск для бізнесу, і чи не зашкодить йому таке втручання з боку держави. Роман Гаврилів розповість.
Програма "Національний кешбек" працює уже другий тиждень. Щоб скористатися нею, майже 900 тисяч українців активізували спеціальні банківські картки.
Надія Бігун, заступниця міністра економіки України:
Загалом мета програми - допомога громадянам. Перш за все ми розуміємо, що гроші, які будуть отримані нашими громадянами у вигляді кешбеку, підуть на сплату комунальних послуг.
Втім ідеться не суто про допомогу українцям під час війни. Експерти пояснюють: українському продукту важко конкурувати з імпортними товарами. Тож він потребує підтримки з боку держави. А надто це стосується харчової промисловості.
Родіон Рибчинський, очільник "Союзу виробників харчової промисловості":
Ви можете зайти в плюс-мінус середньостатистичний маркет, і ви побачите, яка суттєво частка, наприклад, тих же молочних продуктів. Багато компаній іноземних, вони також на рівні своєї держави мають субсидії, вони мають дешевші кредитні ресурси.
Крім цього, до 40 відсотків прибутку з українських товарів повертаються в бюджет, кажуть у Мінекономіки України. Ці кошти спрямовують не лише на соціальну політику, а й на оборону держави.
Юлія Свириденко Міністр економіки України:
Якщо ми у війні, нам потрібно купувати озброєння, нам потрібно платити заробітну плату нашим героям, і тому нам дуже потрібно, щоб бізнес працював і розвивався, якщо ми хочемо, щоб перемога настала швидше, нам потрібно більше надходжень до державного бюджету, тому власне ми для цього реалізуємо всі наші програми для підтримки українського виробництва й українського споживання.
На Львівщині один з виробників мінеральних вод за годину продукує 12 тисяч пляшок. Відтепер за кожну придбану українцям повертатимуть 10 відсотків. Накопичити можна до трьох тисяч гривень.
Директор компанії Сергій Устенко до повномасштабного вторгнення росії виступав за мінімальне втручання держави у вільний ринок. Втім в умовах війни змінив свою думку.
Сергій Устенко, директор компанії з виробництва мінеральної води:
Є національний виробник, який працює у ситуації війни. Працює в ситуації війни, інвестує, підтримує своїх робітників, які воюють. У нього додаткові витрати, які визначені війною.
Виробники почалии приєднуватися до програми "Національний кешбек" ще з 24 серпня. Відтоді назбиралося понад 700 підприємств. У додатку "Дія" вони заповнили інформацію про продукт і завантажили штрихкоди.
Сергій Устенко, Директор компанії з виробництва мінеральної води:
Держава пропрацювала цю історію, заздалегідь зробила дуже зрозумілий алгоритм приєднання. У нас це зайняло 7 хвилин, 10 хвилин, щось таке. Дуже швидко ми це зробили.
Та поки що українцям надходитимуть кошти за купівлю не всіх вітчизняних товарів. Але експерти переконані: деякі виробники зараз вичікують.
Родіон Рибчинський, очільник "Союзу виробників харчової промисловості":
Хтось перший пішов, подивився. Ага, вони подивляться на своїх сусідів, на своїх конкурентів. І якщо побачать, що система працює, то вони будуть доєднуватись.
На цінники в українських магазинах впровадження кешбеку не вплине - запевнили в Мінекономіки.
Надія Бігун, заступниця міністра економіки України:
У нас законопроєкт про те, що ця державна допомога не має обкладатися податком на додаткове благо - зараз у Верховній Раді. Дуже сподіваюся, що найближчим часом він буде проголосований.
На перші результати програми варто очікувати за два місяці, кажуть експерти. А щоб оцінити ефективність "Національного кешбеку" для української економіки, знадобиться пів року.