ЄС готує відповідь Угорщині, яка спростила в’їзд росіян і білорусів [ Редагувати ]
Під загрозою безпека ЄС. Угорське рішення видавати національні карти росіянам і білорусам критикує як Єврокомісія, так і Європарламент, і окремі держави-члени. Жителі країни-агресорки можуть отримати візи за спрощеною схемою та вільно пересуватися по всій Шенгенській зоні.
На які кроки може піти Брюссель задля збереження безпеки? Дізнавалась Ірина Іванова.
Ірина Іванова, кореспондентка:
"Неприпустиме, небезпечне рішення, що суперечить принципам співпраці між країнами ЄС", - так один з депутатів Європарламенту Юнас Шестедт назвав рішення Будапешта допустити росіян та білорусів до програми "Національна карта". Ця посвідка дає право перебувати в країні два роки, а потім продовжувати щоразу на три - необмежену кількість разів. А ще дозволяє зʼєднатися зі своєю сімʼєю і їздити в інші країни Шенгенської зони без будь-яких додаткових перевірок.
Такий крок загрожує безпеці Євросоюзу, вважає Єврокомісарка Ілва Йогансон. Вона двічі просила Угорщину письмово дати пояснення. У Будапешті свою позицію захищають тим, що невдовзі очікують наплив трудових мігрантів з росії та білорусі для будівництва другої атомної електростанції "Пакш-2". Цей проєкт зараз ведуть і фінансують росіяни. Але на думку єврокомісарки, загрози від такого кроку куди більші за потенційні вигоди. Депутатка Фабʼєн Келлер пропонує зупинити для Угорщини дію угоди про Шенгенську зону.
Фаб'єн Келлер, французька депутатка Європарламенту (група "Оновити Європу"):
Я закликаю Єврокомісію та держави-члени розглянути можливість тимчасового зупинення статусу Угорщини як члена Шенгенської зони, як це передбачено статтею 29 Шенгенського кодексу. Діймо рішуче проти цієї загрози нашій спільній безпеці.
За словами аналітикині Німецького фонду Маршалла Жужанни Вег, Угорщина не проводила жодних консультацій перед тим, як допускати росіян і білорусів до схеми "Національної карти". На відміну від звичайної угорської робочої візи, пояснює експертка, ці посвідки видають скоріше - лише за 21 день, а отже, і перевірку на безпеку заявники проходять швидше. До того ж уряд не надав детальних пояснень, навіщо потрібна саме ця схема. Тим більше не зрозуміло, навіщо вона білорусам. Вег каже: ЄС справді може зупинити дію Шенгенської угоди для Угорщини. Також Єврокомісія може ініціювати додаткові перевірки на кордонах між державами-членами.
Жужанна Вег, аналітикиня Німецького фонду Маршалла:
Чи справді це становитиме загрозу для безпеки, залежить від того, як буде впроваджена нова схема. І в ЄС, серед держав-членів, і серед різних політичних діячів існують серйозні сумніви щодо того, що Угорщина діятиме в дусі конструктивної співпраці.
Інший варіант, каже Жужанна Вег, що самі держави-члени можуть односторонньо відновити прикордонний контроль. Як це недавно зробила Німеччина. Але у випадку з Угорщиною, щоб усунути загрозу, яку може становити навала росіян і білорусів, таке рішення мають ухвалити всі країни-члени, а не лише сусідні.