Німеччина хоче заборонити ультраправу й проросійську партію [ Редагувати ]
Загроза демократії. У Німеччині хочуть заборонити діяльність ультраправої й проросійської партії "Альтернатива для Німеччини". Відповідне звернення до Конституційного Суду вже готують депутати Бундестагу, що представляють і керівні, і опозиційні партії.
Чим вони обґрунтовують своє подання? І чи є шанси, що з аргументами парламентаріїв погодяться судді? Тетяна Логунова розкаже.
"Альтернатива для Німеччини". Уже кілька місяців ультраправі не сходять з перших шпальт німецьких ЗМІ. Праві популісти виграли місцеві вибори в Тюрингії. І посіли друге місце на перегонах у ще двох східних землях країни - Саксонії та Бранденбурзі. І ось чергова новина. Колеги ультраправих по парламенту з демократичних політсил хочуть цю партію заборонити. І вже готують відповідне подання.
Про роботу над законодавчою ініціативою щодо заборони "Альтернативи для Німеччини" повідомило Die Welt. За даними журналістів, її готують представники 4 фракцій німецького Бундестагу. А саме християнські демократи, есдеки, зелені та ліві. Залучені щонайменше по 10 депутатів від кожної політсили. Цього достатньо, щоби винести питання на голосування у сесійну залу. Якщо більшість парламентаріїв підтримають звернення, його направлять до Конституційного Суду. Це єдиний орган, який може ініціювати заборону партії в Німеччині. У разі, якщо судді визнають її програму та діяльність неконституційними.
У поданні, яке готують депутати, чітко вказані причини для заборони. Парламентарі акцентували на порушенні ультраправими першої, тобто найважливішої статті Конституції Німеччини. Вона про людську гідність. Поважати й захищати яку - обов'язок держави. Автори документа стверджують: лідери "Альтернативи для Німеччини" неодноразово публічно нехтували базовою статтею. Принижуючи гідність мігрантів, мусульман і сексуальних меншин. А відтак підривали вільний демократичний лад.
На розгляд парламенту подання винесуть вже найближчим часом. Утім, чи підтримає його більшість депутатів - питання відкрите. У цієї ініціативи є симпатики й критики. Вони вважають: навіть якщо партія зникне з політичного поля країни, залишаться люди, які за неї голосували. Мовляв, треба не забороняти, а працювати з виборцями. До того ж є сумніви й щодо рішення Конституційного Суду. За всю післявоєнну історію партії в Німеччині забороняли лише двічі. У 1952 Соціалістичну рейхспартію, яка позиціювала себе, як спадкоємицю нацистів. Згодом Комуністичну партію Німеччини за заклики до встановлення "диктатури пролетаріату".
У 21 сторіччі Конституційний Суд двічі розглядав звернення про заборону правоекстремістської "Націонал-демократичної партії Німеччини". І двічі відмовлявся це робити. Судді визнавали: ідеологія політсили справді суперечить Основному закону держави. Утім, партія настільки маргінальна, що не загрожує демократії.