У Баку стартувала Конференція ООН зі зміни клімату [ Редагувати ]
російська агресія, серед іншого й проти українського довкілля, триває. За повідомленням Донецької ОВА, напередодні росіяни пошкодили греблю Курахівського водосховища. Місцева влада зазначає: цей удар потенційно несе загрозу жителям населених пунктів на річці Вовчій і на Донеччині, і на Дніпропетровщині. На вечір понеділка підтоплень осель цивільних не зафіксовано. Цей випадок, зокрема, обговорюватимуть на Конференції ООН з питань зміни клімату у Баку. До столиці Азербайджану вирушила й українська делегація. Тож, як російсько-українська війна вплинула на довкілля? Які виклики світового клімату? Про все далі в матеріалі.
Масштабні заходи безпеки біля Олімпійського стадіону в Баку. Сотні азербайджанських правоохоронців з підкріпленням служби безпеки ООН. У столиці Азербайджану делегати з понад ста дев'яноста країн. Конференція СОР29 - щорічна подія, що об'єднує уряди, бізнеси, активістів та експертів з усього світу, аби узгодити спільні дії проти загроз, пов'язаних зі зміною клімату.
Султан Аль-Джабер, президент СОР28:
Шановні делегати! Мені дуже приємно оголосити 29-ту сесію Конференції Сторін Рамкової конвенції ООН про зміну клімату відкритою!
Традиційно, на урочистій церемонії відкриття, президент попередньої конференції передає молоток головування своєму наступнику. Цьогоріч - це міністр екології та природних ресурсів Азербайджану Мухтар Бабаєв.
Мухтар Бабаєв, президент СОР29:
Колеги, ми на шляху до катастрофи. І це не проблеми майбутнього. Зміна клімату вже тут. Незалежно від того, бачите ви їх чи ще ні, люди страждають. Вони вмирають. Їм потрібно більше, ніж співчуття. Більше, ніж молитви.
Учасники конференції сподіваються вирішити головний пункт порядку денного - питання щодо угоди про щорічне фінансування боротьби з кліматичними змінами. Для країн, що розвиваються, його планують збільшити до трильйона доларів.
Саймон Стілл, виконавчий секретар UNFCCC:
Ми повинні узгодити нову мету глобального кліматичного фінансування. Якщо принаймні дві третини країн світу не зможуть дозволити собі швидко скоротити викиди, тоді кожна нація дорого заплатить.
Щоправда, кілька світових лідерів вирішили не брати участь у саміті. Приміром, президент США Джо Байден пропустив конференцію через насичений політичний графік після нещодавніх виборів. Відсутня і президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Її пріоритет зараз - формування нового складу Європейської комісії. Китай, Японія, Австралія та Мексика також не делегували своїх лідерів на COP29. Проте для України - це ще одна можливість на міжнародному рівні розповісти правду про наслідки російсько-української війни.
Попри повномасштабну війну, Україна вже втретє представляє свій павільйон. Цьогоріч він присвячений темі спільних зусиль, що проростають у великі зміни.
Україна планує озвучити рішення щодо екологічних викликів, які виникли внаслідок російської агресії, та показати, яку шкоду від неї завдано довкіллю всієї планети. Крім того, у павільйоні заплановані три основні дискусії: інновації у сфері сільського господарства, "формула миру" президента Володимира Зеленського та стале відновлення інфраструктури за новими екологічними стандартами.