Макрон і Стармер спробують переконати Байдена дозволити Україні далекобійні удари по рф [ Редагувати ]
Як підготувати Україну до чергової суворої зими. Це питання обговорили лідери Британії та Франції. Стармер та Макрон зустрілися у Парижі на вшануванні Дня перемир'я. Про що домовились і як Європа готується до президентства Дональда Трампа у США - розповість наша британська кореспондентка Світлана Чернецька.
Це вперше з часів експрем'єра Вінстона Черчилля британський лідер бере участь у вшануванні Дня перемир'я у Франції. Він символізує закінчення Першої світової війни у 1918 році. Кіра Стармера запросили почесним гостем. Після урочистої частини прем'єр та президент відправилися до Єлисейського палацу на розмову тет-а-тет. Британській пресі вдалося довідатися, що підтримка України стала головним приводом для розмови політиків. На тлі зміни американської влади, Лондон та Париж обговорюють можливі зміни після початку президентського терміну Дональда Трампа. Та що можна зробити зараз, поки США очолює Джо Байден. Не секрет, що і Франція, і Британія не проти далекобійних ударів по території країни-агресорки. Але до цього часу ніяк не вдавалося переконати Вашингтон у їх доцільності. Стармер і Макрон сподіваються таки вмовити Байдена дозволити використовувати ракети "Сторм Шедов" та "Скальп" по цілях у глибині рф. Про результати зустрічі лідерів повідомили їхні пресслужби. Обмежилися короткими заявами.
Лідери почали зустріч з обговорення ситуації в Україні, зокрема, щодо того, як найкраще допомогти Україні зайняти сильну позицію напередодні зими.
Обидва лідери підтвердили свою непохитну позицію підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно, щоб припинити агресивну війну росії.
США вперто наполягають на забороні бити західною далекобійною зброєю по цілях всередині рф. Аргументуючи це ризиком ескалації війни. Хоча чимало військових аналітиків сподівалися, що дозвіл на удари дадуть у відповідь на залучення північнокорейських солдатів на боці агресорки. Втім, у Пентагоні кажуть, що Київ має серйозні власні потужності для далекобійних влучань.
Скотт Лукас, професор міжнародної політики в Університетському коледжі Дубліна:
Україна дійсно використовує власні можливості, насамперед безпілотники, щоби завдавати значної шкоди російським нафтопереробним заводам, військовим пунктам постачання та логістики, морським та авіабазам. Але вона б досягла значно більших результатів, якби їй дозволили використовувати далекобійні ракети британські "Сторм Шедов" та французькі "Скальп". І тут вже питання до адміністрації Байдена: чи в ці останні два місяці роботи вона таки зніме заборону. Бо для України це була б значно сильніша позиція для переходу в зиму. І тоді б тягар вже перекладався на Трампа, якби він хотів знову ввести таку заборону.
В очікуванні Трампа і його непередбачуваних рішень, європейські лідери активізувалися. На цьому тижні очікується серія зустрічей союзників. Насамперед з ініціативи прем'єр-міністра Польщі. Дональд Туск планує розмови з генсеком НАТО, очільниками Франції, Британії, північних та балтійських країн. Через політичну нестабільність та розпад владної коаліції, Німеччину поки що залишають осторонь.
Дональд Туск, прем'єр-міністр Польщі:
Немає жодних сумнівів, що новий політичний ландшафт є серйозним викликом для всіх, особливо в контексті можливого припинення російсько-української війни в результаті угоди, наприклад, між президентом росії та новим президентом Сполучених Штатів. Тому найближчими днями ми будемо дуже інтенсивно координувати співпрацю з країнами, які мають схожі погляди на геополітичну та трансатлантичну ситуацію і ситуацію в Україні.
А британське видання "The Times" каже, що Польща взагалі планує новий альянс із Великою Британією.