Безпечне виробництво електроенергії та захист довкілля є пріоритетами для Енергоатома [ Редагувати ]
Мирний атом - запорука енергонезалежності України. Принаймні такого висновку дійшли делегати масштабної конференції "Атомна енергетика і довкілля", організованої Енергоатомом. Чим аргументують таку позицію, зокрема й екологи? Та як навіть в умовах повномасштабної війни зробити крок до енергонезалежності? Розбирався Анатолій Журавльов.
Еколого-хімічна лабораторія Південноукраїнської атомної електростанції. Відділ охорони навколишнього середовища. Тут запевняють: захист довкілля - один із найважливіших для колективу АЕС.
Ольга Твардовська, завідувачка еколого-хімічної лабораторії Південноукраїнської АЕС:
Наразі ми дуже оснащені базою приладів. Прилади проходять метрологічну повірку, маємо на кожен прилад паспорта, свідоцтва. Прилади є і німецького виробництва. Дуже добра в нас оновлена база. Контроль технологічної водойми ведемо кожного тижня і результати цих досліджень ми направляємо в державні наглядові органи.
У лабораторію навідалися представники громадських організацій, екологи, науковці. Знайомляться з тим, як на енергетичному підприємстві дбають про захист довкілля.
- Які обмеження максимальної температури, яка може скидатись у водойму? - Різниця для контрольного створу не більше одного градусу.
Делегатів цікавить, чи не забагато шкідливих викидів з атомної електростанції потрапляє у водойми та повітря. І який довкола радіаційний фон.
Андрій Гришан, начальник лабораторії зовнішньої дозиметрії Південноукраїнської АЕС:
Цей пост в режимі онлайн контролює радіаційний стан в населеному пункті, а також в случаї аварії визначає концентрацію радіоактивних аерозолей і радіоактивного йоду в повітрі. Таких постів чотири, вони розміщені відповідно до карти "рози вітрів". І у нас є ще другі пости, які просто контролюють статусність дози.
В'ячеслав Стоянов, генеральний директор Південноукраїнської АЕС:
Саме виробництво електроенергії на атомних станціях є дуже безпечним процесом. Ті міфи, які залишилися, на жаль, після Чорнобильської катастрофи, вони існують, але кожен цикл ми переглядаємо свої звіти з безпеки, намічаємо ті заходи, які нам потрібні для підвищення, і працюємо в цьому напрямку.
Через постійні атаки росіян на українську енергетику, важливість атомної генерації для стабільного забезпечення українців світлом зростає в рази. Розвиток саме цього напрямку енергетики - пріоритет для держави. Тим більше, що "атомка" - одна з найбільш екологічно-чистих генерацій.
Данило Лавренов, виконавчий секретар ГО "Українське ядерне товариство":
Атомна енергетика з-поміж всіх видів генерації здійснює майже у 80 разів менше вуглецю. Вона стоїть на одному рівні з вітрогенерацією.
Перспективи зведення нових енергоблоків на вітчизняних АЕС - серед нагальних тем, що зараз на порядку денному. Уже тривають підготовчі роботи на Хмельницькій АЕС. Крім того, розглядається питання добудови Ташлицької гідроакумулювальної електростанції на Миколаївщині. Вона допоможе з маневровими потужностями й при цьому не матиме негативного впливу на довкілля.
Олександр Мельничук, директор Каскаду ГЕС-ГАЕС:
Повинно бути не менше 15% регулюючих оцих потужностей, які можуть регулювати споживання електричної енергії. Зараз їх, можна сказати, що їх менше. Тому добудова станції позитивно вплине на роботу системи в цілому, в тому числі для забезпечення споживачів безперервно електричною енергією.
Захисники природи наголошують: будь-яке нове будівництво має відбуватися з урахуванням норм екологічної безпеки.
Людмила Циганок, президентка Асоціації професіоналів довкілля України "PAEW":
Нам потрібен розвиток фахової спільноти для того, щоб якомога більше спеціалістів спільно з науковцями напрацьовували рішення, в тому числі з перероблення радіоактивних відходів. Сьогодні звучало, що ті відходи, які накопичені, вони можуть бути не відходом, а джерелом нових речовин, які будуть працювати на розвиток країни. Тому важливо сьогодні зосередитися в напрацюванні таких рішень. Стоїть сьогодні задача: розвиток атомної енергетики поєднати з екологічною безпекою, власне над чим спеціалісти нині й працюють.
Валентин Щербина, віцепрезидент Асоціації професіоналів довкілля України "PAEW":
Відрадно відмітити, що, крім розвитку традиційної атомної енергетики, сьогодні за цим столом поважне зібрання говорить і про розвиток малих модульних реакторів. Поки що говорять лише енергетики. Ми знаємо, що є малі модульні реактори і для опалення - там 50-мегаватні модульні реактори можуть забезпечити ціле невелике місто.
Учасники конференції "Атомна енергетика і довкілля" переконані: майбутнє за зеленою генерацією. Атомні станції плюс джерела альтернативної енергії - сонце, вода та вітер. Ось формула енергонезалежності та екологічної безпеки України.
Валентин Щербина, віцепрезидент Асоціації професіоналів довкілля України "PAEW":
Я думаю, що мирний атом врешті-решт допоможе нам перемогти й принести в Україну мир.