"єПідтримка" та підвищення податків: які зміни чекають з 1 грудня [ Редагувати ]
Тисяча гривень кожному українцю. Відсьогодні стартує програма державної допомоги зимова "єПідтримка". Також із цього місяця підвищуються податки для фізичних осіб та бізнесу. А ще набирають сили нові правила бронювання співробітників критично важливих підприємств. Про головні новації грудня - детальніше розкаже моя колега Ніна Коломієць.
Українці відсьогодні можуть оформити заявку на отримання тисячі гривень. На одноразову допомогу від держави може розраховувати кожен, хто фізично перебуває на території України.
Денис Шмигаль, Прем'єр-міністр України:
Заявку можна буде подати через "Дію" протягом зими, виплати надійдуть на картку "Національного кешбеку", і людина зможе витратити ці кошти протягом 2025 року. Важливо, що програма стосується не лише дорослих, а й дітей. Один із батьків зможе замовити виплату на свій рахунок для кожної своєї дитини.
Також у межах програми "Зимова єПідтримка" протягом грудня кожна малозабезпечена родина, а також сім'ї ВПО, у яких є діти чи дорослі з інвалідністю І групи, отримають на кожну дитину по 6 500 грн на придбання теплого одягу, взуття та інших зимових речей.
Надія Бігун, заступник Міністра економіки України:
Джерело фінансування буде шляхом програм мінекономіки залишків в інших різних програм, які до кінця року ми бачимо, що вони не будуть використані, вона якраз наповнюється здебільшого з підтримки міжнародних партнерів.
Подати заявку на одержання грошей можна через додаток "Дія". Пенсіонери й люди з інвалідністю 1 та 2 груп зможуть отримати "Зимову єПідтримку" через "Укрпошту". Витратити тисячу від держави можна протягом року – на оплату комірного, мобільного зв'язку, ліки українського виробництва, поїздки Укрзалізницею, книжки, культурні послуги та донати. Можливість віддати гроші на благодійність - чи не єдиний спосіб перенаправити допомогу від наших міжнародних донорів на потреби війська, наголошують економісти.
Валентин Гладких, експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна":
Є потреби, які можуть фінансуватися винятково шляхом коштів державного бюджету, який наповнюється передусім шляхом податків, і це стосується зокрема мілітарної складової. Ті кошти, які отримуються як фінансова допомога від наших партнерів, і використати їх на досягнення якихось мілітарних цілей просто неможливо.
Василь Фурман, доктор економічних наук:
Критикам програми я хотів би сказати, що нашим людям інколи важко догодити, якщо ви не підтримуєте, то, будь ласка, віддайте цю 1000 гривень Збройним силам України.
Податки теж зазнають змін. Починаючи з грудня, військовий збір, який вираховується з зарплати кожного українця, становитиме 5% замість півтора.
Юрій Гайдай, старший економіст Центру економічної стратегії:
Військовий збір буде чинний лише до завершення воєнного стану і протягом там певного строку після нього, до завершення року, в якому буде припинено воєнний стан.
Є податкові новації і для бізнесу. Зокрема, ФОП І, ІІ та IV групи щомісяця платитимуть 10 відсотків розміру мінімальної зарплати, тобто 800 гривень. ФОП ІІІ групи – 1% від доходу. Крім того, з нового року уряд зобов’язав підприємців знову сплачувати Єдиний соціальний внесок, який після початку повномасштабного вторгнення був не обов’язковим.
Ілля Несходовський, керівник аналітичного напряму мережі АНТС:
Якщо підприємець, який працював, але певні були проблеми, він мав можливість не сплачувати єдиний соціальний внесок, але з 1 січня він буде змушений нараховувати єдиний соціальний внесок в розмірі 1760 грн і додатково сплачувати 800 грн, таким чином для них буде сума, яка сплачується до відповідно Пенсійного фонду і до бюджету складає 2560 грн, що в принципі, на мою думку, є достатньо вагомою такою сумою.
Аналітики ринку прогнозують: частину податків деякі бізнеси змушені будуть перекласти на клієнтів, а відтак варто очікувати підняття цін на деякі товари та послуги.
Руслан Бельтюков, Президент Всеукраїнської асоціації керівників бізнесу:
При низькому рівні конкуренції швидше перенесуть на оплату клієнтів, при середньому рівні конкуренції буде перерозподіл здійснений, а при низькому рівні конкуренції швидше за все заплатять компанії, або частина змушена буде просто закритись і вийти з ринку.
Для критично важливих підприємств відсьогодні діють оновлені правила бронювання працівників від мобілізації. Нових критеріїв два. Компанія повинна сплачувати всі податки й не мати боргів перед державою. Плюс середня заробітна плата має становити не менше як 2 з половиною мінімальних, тобто перевищувати 20 000 грн. Щонайменше стільки само має отримувати і працівник, якого бронюють. Ще одне суттєве нововведення - процес бронювання відбуватиметься без паперової тяганини, винятково через портал "Дія".
Катерина Глазкова, виконавча директорка Спілки українських підприємців:
Відображення у працівника стану бронювання тепер буде автоматичне, а перед тим, коли треба було ще через ТЦК це робити, то це займало там певний час. ТЦК вносили дані в систему тільки тоді, коли людина вже приходила до них. Тобто це була така не дуже прозора ситуація. Щобільше, людина приходила, приносила документи, а насправді підпадала під мобілізацію.
Підприємства, які хочуть забронювати працівників, мають 3 місяці, щоби підтвердити відповідність статусу критичного. У Мінекономіки прогнозують: істотного скорочення кількості заброньованих не буде.
Віталій Кіндратів, заступник Міністра економіки України:
На сьогодні кількість критичних підприємств - це близько 19 000. Це десь 11-12% від загальної кількості підприємств, які працюють в країні. Оці 12% підприємств платять 67% всіх податків і зборів. Ми не очікуємо критичного збільшення чи зменшення кількості заброньованих.
Закон, як і раніше, дозволяє надати відстрочку половині військовозобов’язаних працівників критично важливих підприємств. Стовідсотковому бронюванню підлягають співробітники оборонно-промислового комплексу, якщо Мінстратегпром визнав це підприємство критично важливим.