Крадуть донати: як шахраї прикидаються волонтерами [ Редагувати ]
Війна об'єднала українців у безпрецедентному бажанні допомагати - донати стали новою нормою. Але там, де людське серце відкрите, завжди знайдеться хтось, хто прагне наживи. Сьогодні розповімо про тих, хто прикривається волонтерством, аби видурити гроші з довірливих українців.
Як розпізнати аферистів і не потрапити на гачок - розкаже Євген Лесной.
Збори для військових, допомога біженцям, лікування дорослих і дітей. Соцмережі українців рясніють постами з проханнями донатити. І цим користуються шахраї.
Олена Макарчук, адміністратор фейсбук-групи:
Хочу сказати про псевдоінмічекман, тобто люди вкрали у справжньої дружини бійця пораненого, вкрали повністю всі дані, там був скриншот і паспорт, і виписки про поранення її чоловіка. Він паралізований, там було поранення.
Олена Макарчук адмініструє фейсбук-групу, яка бореться з псевдоволонтерами. Але навіть попри власний досвід, сама кілька разів потрапляла на гачок аферистів.
Олена Макарчук, адміністратор фейсбук-групи:
Я теж переказувала ці кошти, там дуже великі суми, це по всіх закордонних спільнотах, писали вони і італійську, і навіть Діаспора Українська в Канаді запрошувала на реабілітацію чоловіка.
Ще до початку повномасштабної війни українці активно долучались до допомоги. З початком агресії волонтерство стало нормою.
Олена Шершньова, практикуючий психолог PhD:
Українці дійсно довіряють одне одному під час війни. У скрутні ситуації хочеться довіряти, хочеться відчувати єдність. Ми проти них. Ось такий лейтмотив,
У Міністерстві соціальної політики наголошують: варто розрізняти волонтерів і благодійників. Останні збирають гроші.
Оксана Жолнович, міністр соціальної політики України:
Якщо ми говоримо про питомо волонтерство, то це власне робота, яка, це не донація, це не гроші сплатити, це своєю працею піти сітку маскувальну сплести, піти щось завезти, розвезти, розвантажити, зробити. Оце і є робота волонтерська.
Втім, більшість українців ці два поняття не відрізняють.
Обсяги донатів вражають. Лише три великі фонди у 2024 році зібрали понад 24 мільярди гривень. А щомісяця приблизно 115 тисяч українців відкривали волонтерські збори. Середній донат - 410 гривень.
Коли довкола стільки зборів, завжди знайдуться ті, хто хоче нажитися на людському горі. У кіберполіції таких аферистів класифікують як шахраїв, що маскуються під волонтерів.
Олександр Омельяненко, начальник відділу протидії різновидам онлайн-шахрайств Департаменту кіберполіції Національної поліції України:
Псевдоволонтерство - це окреме шахрайство, яке входить в недоставку товару або послуг. Якщо ми говоримо в принципі, то ми визначаємо 4 напрямки шахрайства. Це фішинг, дзвінки з банку, недоставка товару і надання допомоги. Псевдоволонтерство може входити як в надання допомоги, так і в недоставку товару і послуг, залежно від чого була там створена та банка, або пропозиція збору під щось там, наприклад, або купівлю-продаж, або надання послуг, або місцеперебування нашого військовослужбовця, якого шукають родичі й так далі.
Психологи наголошують: нічого нового злочинці не вигадують. Тиснуть на емоції - це їхня головна зброя.
Олена Шершньова, практикуючий психолог PhD:
Аферисти часто маніпулюють почуттям національної свідомості, тиснуть на почуття провини й намагаються викликати дійсно гострі емоції, щоби легко було утрапляти людину. Так, викликати почуття жалю, співчуття, почуття провини, що комусь гірше, ніж тобі, знову ж національні, патріотичні почуття, теж ними маніпулюють і викликаючи емоції роблять свою жертву вразливою.
Засновниця благодійного фонду, акторка Алла Мартинюк волонтерить із 2014-го. З чим тільки не стикалася за роки своєї діяльності.
Алла Мартинюк, акторка, голова БФ "Алли Мартинюк":
Ну, батареї сонячні, ми допомагали теж, збирали кошти, передали 150 тисяч, щоб зробили. Цей чоловік потім в результаті нам не віддав ці сонячні батареї, сказав, що іншим військовим віддав. Я кажу, як так, ми ж збирали там на окремі підрозділи. Потім подали навіть в суд, заяву написали в поліцію і так все це заглохло.
Були й класичні спроби "розводу", коли шахраї видавали себе за "таємний підрозділ".
Алла Мартинюк, акторка, голова БФ "Алли Мартинюк":
Ми навіть вирішили постійно їздити й передавати власноруч захисникам, тому що ми бачимо безпосередньо, де вони знаходяться і все інше. Бо іноді було таке, що пишуть, ми там в гарячій точці, все, я кажу, окей, ми до вас приїдемо. І люди зникали.
Шахраї, як і волонтери, найчастіше використовують банківські картки. Реквізити активно публікують у соцмережах. А банки мають чіткі алгоритми моніторингу руху коштів.
Дмитро Глінський, заступник Виконавчого директора НАБУ(Незалежна Асоціація банків України):
Наприклад, коли характер, частота та обсяг транзакцій не відповідають інформації, яка у банку є про цього клієнта. Якщо банк отримує інформацію про можливе шахрайство, він обов'язково перевірить інформацію про цього клієнта.
Якщо у вас виникла підозра у шахрайстві - звертайтесь безпосередньо до банку, рахунок якого вказано у фейковому зборі.
Дмитро Глінський, заступник Виконавчого директора НАБУ (Незалежна Асоціація банків України):
І якщо виявляє невідповідності, то це вже можуть бути підозрілі операції. І в принципі так, в банках постійно відбувається процес виявлення підозрілих транзакцій на рахунках різних клієнтів, і волонтери можуть бути не виключені.
У кіберполіції радять бути особливо уважними, перш ніж донатити.
Олександр Омельяненко, начальник відділу протидії різновидам онлайн-шахрайств Департаменту кіберполіції Національної поліції України:
Я б почав би з джерела, де були ці реквізити отримані. Якщо це відкриті джерела, мережі інтернету, то потрібно перевіряти ті сторінки або ті месенджери, ті акаунти, які були створені, коли вони були створені, чи хтось з ваших друзів, знайомих користувався цими акаунтами.
Адвокат Ярослав Куц попереджає: ставтеся до переказу коштів так само відповідально, як до покупки в магазині.
Ярослав Куц, адвокат:
Моя головна думка така. Люди не мають бути інфантильними. Люди мають самі відповідати за свої розходи. Люди мають перевіряти, куди вони витрачають.
У Міністерстві соціальної політики нагадують: будь-яка фінансова діяльність, навіть приватний благодійний збір, має бути зареєстрована державою.
Оксана Жолнович, міністр соціальної політики України:
Мають реєструвати в порядку, визначеному Міністерством фінансів. Такий облік ведеться, облік волонтерів, збирачів грошей на свої картки. І це тільки можливо для участі у відсічі російської агресії, тоді ще з 2014 року участі АТО.
Будемо відверті: ця норма наразі працює не надто ефективно. Але, як каже міністерка, Україні є до чого прагнути.
Оксана Жолнович, міністр соціальної політики України:
Регулювання волонтерської діяльності є в кожній країні. В Америці беремо, та там перевага, преференція надається всім, хто має певну кількість годин волонтерської роботи. Але кількість годин, вони обліковуються в годинах, виписуються в сертифікатах.
Чи допоможе врегулювання волонтерства і благодійності подолати шахраїв - велике питання.
Ярослав Куц, адвокат:
Держава не має втручатися в ті сфери, де вона більше нашкодить.
Отже, до великої біди, яку принесла країна-агресор, додався і внутрішній ворог - шахраї, що маскуються під благодійників та волонтерів.
Алла Мартинюк, акторка, голова БФ "Алли Мартинюк":
Звісно, жахливо. Я вважаю, що це має каратись на рівні закону. Бо це взагалі жах, коли під час війни, коли щодня гинуть, хтось на цьому наживається, обманює і все інше.
Кожен шахрай - це не лише втрачені гроші. Це знецінена довіра до тих, хто справді допомагає.