Місія ESA Proba-3 спостерігатиме сонячні затемнення щодня [ Редагувати ]
Приблизно кожні 1,5 року наш Місяць ідеально перекриває Сонце таким чином, що на Землі ми спостерігаємо повне сонячне затемнення. Це явище дає вченим можливість досліджувати корону — зовнішній шар атмосфери Сонця, що зазвичай прихований під яскравим світлом.
Хоча ми навчилися визначати майбутні події сонячного затемнення, вчені хотіли би спостерігати його набагато частіше.
Саме для такого сценарію була створена місія Європейського космічного агентства (ESA), яка має на меті відтворювати сонячне затемнення регулярно за допомогою двох супутників.
Запуск місії Proba-3
Proba-3 — це місія подвійного супутника, яка стартує із Космічного центру Сатіша Давана в Індії на борту ракети PSLV-XL. Запуск запланований на 4 грудня.
Після старту в космосі обидва супутники розділяться та вийдуть на еліптичну орбіту, підтримуючи між собою відстань у 150 метрів із точністю до 1 міліметра.
Це дозволить одному супутнику створювати тінь, блокуючи сонячне світло, щоб інший міг досліджувати корону.
Активна фаза місії відбуватиметься на висоті близько 60 тисяч км від Землі (із перигеєм у 600 км). На такій орбіті земна гравітація слабша, що дозволить значно економити паливо для корекції орбіти.
Під час кожного оберту навколо Землі у супутників буде шестигодинне вікно, під час якого супутники спостерігатимуть за сонячною короною.
Ідеальним варіантом була б орбіта в точках Лагранжа, але це вимагало б значно більшого бюджету.
Наукове значення корони
Сонячна корона нагрівається до 1 мільйона градусів за Цельсієм, що в 200 разів більше, ніж температура на його поверхні.
Причини цього явища досі невідомі, але його дослідження можуть допомогти зрозуміти природу Сонця.
Корона також є джерелом сонячного вітру та корональних викидів маси, які впливають на космічну погоду. Викиди заряджених частинок можуть порушувати роботу супутників і систем зв’язку на Землі.
Технічні аспекти Proba-3
Назва місії походить від латинського слова Proba ("давайте спробуємо"). Це одна з серії недорогих програм ESA для тестування нових технологій.
Раніше агентство запустило три інші місії Proba, одна з яких — Proba-2 — досі працює з 2009 року, хоча її початковий термін служби становив лише два роки.
Очікується, що Proba-3 функціонуватиме два роки. Обмежуючим фактором є кількість палива, оскільки двигуни повинні робити імпульси кожні 10 секунд для корекції польоту.
Успішне виконання завдань відкриє нові можливості для наукових досліджень Сонця.
Раніше ми розповідали про те, для яких знаків зодіаку сонячне затемнення є фатальним.