Харківські інженери презентували нову машину для розмінування [ Редагувати ]
Нову машину для розмінування показали харківські інженери. Вона буде аналогом зарубіжної "Божени" і зможе значно прискорити темпи розмінування на Харківщині. Коштуватиме вітчизняний зразок втричі дешевше зарубіжного. І ремонтувати його можна буде швидше й дешевше.
Машину для розмінування, так би мовити, "веде" оператор, кермує дистанційно.
Фахівець може стояти на відстані понад 600 метрів. Прикріплені спереду молотки потужним міксером перебивають землю, а разом з нею і міни та снаряди.
Іван Яловол, керівник напрямку розробки механізованих засобів розмінування:
В цьому випадку це молотковий робочий агрегат, який перебиває землю на глибину до 30 см, якщо там знаходяться міни, то воно їх знищує. Причому знищує спершу починає руйнувати міну і в момент, коли доходять удари до підривача, до цілевказівника, на той момент уже та ж сама протитанкова міна на 1/3, як мінімум, знищена.
Це винахід харківських інженерів. Вони намагаються якомога швидше щось проєктувати, бо масштаби замінування регіону чималі.
Олег Синєгубов, голова Харківської обласної військової адміністрації:
3 млн 140 000 гектарів - площа нашої території. З них 1 млн 250 000 вважаються потенційно замінованими. З них це приблизно 570 тис. землі сільськогосподарського призначення, 12 000 км ліній електропередач, 3000 відповідно доріг, майже 222 мости та штучні споруди й інші об'єкти, які для нас вкрай важливі. Якщо брати ліси, то це майже 170 тис. гектарів.
Машини механічного розмінування можуть значно пришвидшити очищення полів.
Іван Яловол, керівник напрямку розробки механізованих засобів розмінування:
Вони позаростали за два роки, за два з половиною, і чагарники там більше людського зросту. Заходити саперу туди з металошукачем дуже небезпечно, тому що можуть бути розтяжки. Наша машина заїжджає, розчавлює всю цю рослинність. Також знищує попутно всі протипіхотні міни й також міни-розтяжки.
Техніка для підготовки ґрунтів просто надавлює на землю, і під вагою міни спрацьовують. І навіть це вже дало свої результати. Звільнена від залізяччя земля збільшилася на Харківщині втричі.
Ігор Овчарук, начальник частини гуманітарного розмінування ДСНС України:
Завдяки процесу механізованого розмінування, це прискорює темп тим, що сапери уже не так ризикують, а, як ви бачите, землі оброблені, і після машини механізованого розмінування саперу йти набагато безпечніше та впевненіше.
Нині в області працює ще й 15 хорватських машин для розмінування. Але треба більше. Іноземні виробники можуть випускати лише одну на рік. Харківські інженери заявляють про швидке масштабування виробництва.
Олексій Колесник, заступник директора підприємства:
На сьогодні це близько двох машин за місяць ми можемо зробити. Я думаю, що для нас вийти на якийсь там рівень три-чотири машини.
Та й у ціні вітчизняний варіант учетверо дешевший.
Олег Синєгубов, голова Харківської обласної військової адміністрації:
Приблизно цей фактично прототип, він коштує приблизно 450 тисяч євро. Аналог коштує в три, в чотири рази більше. Ось ми моніторили, ринок стартує від мільйона 100 000 євро.
Наразі нова машина на тестуванні. Далі сертифікація. І можна ставити на конвеєр. Придбати її зможе будь-який оператор протимінної діяльності, який має ліцензію на ці роботи.