Польща не запросила Угорщину на передачу повноважень у ЄС [ Редагувати ]
З угорцями знову посварились. Щоправда, цього разу поляки. Польща та Угорщина, дві країни центральної Європи, які колись були союзницями, зараз опинились по різні боки політичної сцени. Через що сусідки України побили горщики? І чому Польща погрожує поскаржитись на Угорщину в Єврокомісію? Розбиралася Ірина Іванова.
Польща, 2011 рік. Віктор Орбан разом з Дональдом Туском у Варшаві. Премʼєр-міністри усміхаються, тиснуть один одному руки. Разом розгортають прапор Євросоюзу. Так Угорщина передає Польщі ротаційне головування в Раді ЄС.
Минуло майже 14 років, і за цих же обставин Польща навіть не запрошує угорського посла на урочистості в Варшаві з нагоди початку свого президентства в Раді ЄС.
Що тоді, що зараз - угорський уряд очолює Віктор Орбан. Він і не полишав свого премʼєрського крісла всі ці роки. Дональд Туск за цей час двічі поспіль очолив Європейську раду, а потім повернувся до польської політики, щоб усунути від влади партію "Право і справедливість". Опозиціонер вважав, що її політика загрожує демократичним принципам Польщі.
Дональд Туск, лідер партії "Громадянська платформа":
Моїм і вашим завданням є забезпечити, щоб темна влада знову зникла, не лише зі столиці, але й з минулого. Це наш історичний обов’язок.
Саме з партією "Право і справедливість" співпрацювала Угорщина. Їх єднала критика Євросоюзу і накладені санкції за порушення принципу верховенства права. Польщу оштрафували через реформу судової системи, впровадженої партією "ПіС". Угорщину - за аналогічні звинувачення, плюс через низку інших порушень - обмеження свободи слова, дискримінацію сексуальних меншин, корупційні загрози. Обом державам Євросоюз урізав доступ до своїх фондів.
Дідьє Рейндерс, єврокомісар з питань юстиції:
Ми будемо й надалі вживати всіх можливих заходів, щоб повернути повагу до наших принципів.
Коли до влади у Польщі повернувся Дональд Туск, ЄС зняв обмеження, розблокувавши 137 мільярдів євро. Держава почала реформи, а ще розслідування корупційних справ щодо попередників. Відносини між Будапештом і Варшавою почали псуватись, посипались взаємні звинувачення. Приміром, Угорщина закинула Польщі, що та лицемірить, бо нібито торгує з росією через посередників. У польському МЗС відповіли, що це Орбан веде справи з росією, і якщо йому не подобається в ЄС, то завжди можна вийти.
Ірина Іванова, кореспондентка:
Позиції країн розходяться і щодо українського питання. Польща постачає танки, бронетранспортери, боєприпаси та інше озброєння, підтримує вступ України до ЄС та НАТО. Тоді як Угорщина не тільки відмовилась надавати зброю, а й намагається протидіяти цьому на рівні ЄС, так само як і антиросійським санкціям та євроінтеграції України. А ще Віктор Орбан їздив у москву, де ручкався з путіним. Дональд Туск тоді риторично поцікавився - інструментом в чиїх руках виступає угорський лідер.
Протиріччя загострились, коли Угорщина дала притулок польському опальному політику. Марчін Романовський - колишній заступник міністра юстиції, депутат Сейму від партії "Право і справедливість", якого підозрюють у розкраданні державних коштів. Але заарештувати фігуранта не встигли - втік до Угорщини. У Варшаві гостро зреагували.
Павел Вронский, речник міністерства закордонних справ Польщі:
Ми обурені цією ситуацією. Це дія, недружня як до польської держави, так і до принципів Європейського Союзу.
Варшава видала Європейський ордер на арешт Романовського, але Угорщина відмовилась його екстрадувати, бо вважає справу політичним переслідуванням.
Віктор Орбан, премʼєр-міністр Угорщини:
Ми підготували дослідження, яке дає повну картину ситуації в Польщі. Відповідний міністр ознайомився з цією роботою і на її основі прийняв своє рішення. Воно відоме: статус біженця є міжнародно визнаним юридичним статусом. І я не відкрию великої таємниці, коли скажу, що навряд чи воно останнє.
Якщо Угорщина не видасть підозрюваного, Польща обіцяє поскаржитись до Єврокомісії. За порушення європейських зобовʼязань. Тож далі буде.