Чотирилапі на службі: як тренують собак для Нацгвардії [ Редагувати ]
Вони патрулюють на блокпостах, пильнують за громадським порядком та конвоюють затриманих. Мова про спеціально навчених собак. Кінологічна служба Нацгвардії показала, як їх тренують. Усе бачила наша кореспондентка Ірина Васюра.
Персефоні - три місяці, вона лише вчиться розпізнавати та відстежувати запахи. Цуценя взяли на службу з огляду на її допитливість, сміливість та орієнтованість на людину. Поки для опанування команд і навчання щеня ще мале, але вже починає свій кар'єрний шлях.
Сергій Наконечний, старший солдат:
На облік на частину вони стають з пів року, щоб залучати до завдань - 9 місяців або рік, все залежить ще від того, як собака буде виглядати, бо на конвоювання не візьмеш, якщо воно буде маленьке, худеньке, є такі, що бистро виростають, але в основному з року.
Тренуються службові собаки щодня, заняття активні, проте нетривалі, щоб не перевантажувати нервову систему тварин. Кілька разів на рік - тематичні тренінги із кваліфікованими кінологами. Цього разу відпрацьовують навички слідової роботи.
Назар Соколенко, старший кінолог:
Імітатори запаху набоїв, я в рукавчиках, щоб не залишити запаху, закладаємо в машину, має настоятись трохи, і собака буде шукати.
До справи береться дворічна Тайнара. Собака уважно обнюхує кожен сантиметр автівки. Щойно відчує запах заборонених предметів, одразу подасть сигнал. Кілька хвилин, і Тайнара напала на слід.
Тварина отримує винагороду - улюблену іграшку. Зі своїми завданнями цього разу Тайнара впоралася на всі 100.
Назар Соколенко, старший кінолог:
Вона вже може працювати, ліцензія вже є, але чим більше вона зараз працює, тим якісніше буде відпрацьовувати на блокпостах у реальних умовах, бо люди перевозять різні предмети, різні запахи, є різниця чи машина заведена, різні обставини, і ми маємо якісно підготувати до цього.
На службі лише у цій військовій частині - 22 собаки, і роботи вистачає всім.
Андрій Алексеєв, керівник кінологічної служби Національної гвардії України:
Під час конвоювання засуджених, під час охорони громадського порядку, також застосовуємо під час несення служби на блокпостах з обшуку транспорту, який може перевозити заборонені речовини, зброю, набої.
Собаки незамінні - вони допомагають охороняти та захищати, а завдяки своєму нюху можуть те, на що не здатна людина.
Гульнара Маркова, інструкторка:
Специфіка в тому, що собака може ідентифікувати найменші частинки запаху, які людям не доступні, і в тій концентрації, яка теж не доступна людині. Це унікальний інструмент, який ми до кінця ще не розуміємо.
Для ефективного виховання службового пса важливо постійно розвивати його природні навички. Тож тематичні тренування у кінологічній службі проводитимуть і надалі.