Податок на нерухомість: хто, коли й скільки має заплатити [ Редагувати ]
Маєш зайві квадратні метри - плати. І хоча податок для власників житла із надлишковою площею діє майже 12 років, багато громадян і гадки не мали, що винні державі.
До редакції "Подробиць" одночасно звернулися кілька осіб, які вперше за багато років отримали податкові рішення на десятки тисяч гривень.
Тож, як податківці розраховують суми у своїх "листи щастя" та кому чекати додаткових нарахувань - в нашому наступному сюжеті.
Катерина – власниця приватного будинку, який придбала близько 10 років тому. Загальна площа будівлі – майже 400 квадратних метрів.
Катерина, власниця нерухомого майна:
Будинок – старенький, для батьків. Думали, що ми там зробимо ремонт, і вони там будуть жити. Але з війною коштів немає на те, щоб його відремонтувати, і він стоїть порожній, у ньому ніхто наразі не проживає.
Попри це Катерина щороку сплачувала земельний податок. А от про те, що в її власності є "зайві" квадратні метри, за які теж слід щороку платити – донедавна навіть і не підозрювала.
Катерина, власниця нерухомого майна:
Я отримала податок на нерухоме майно. Загальна сума становить майже 35 тисяч гривень. Чесно кажучи, ця сума мене просто шокувала, і я вражена, бо це вперше такий лист від податкової я отримала.
Звідки ж така велика сума? Згідно з нормами чинного Податкового кодексу України, податок на нерухомість повинні сплачувати всі, у кого загальна площа квартир у власності перевищує 60 квадратних метрів. Якщо це приватний будинок, то оподатковується площа у понад 120 квадратних метрів. А от ставка такого податку в кожному з регіонів може бути різною. Втім, не має перевищувати півтора відсотка від розміру мінімальної зарплати звітного року.
У випадку Катерини податкове зобов’язання їй нарахували за 23 рік із максимальною півторавідсотковою ставкою. Тож рахуємо. У 23 році мінімальна заробітна плата складала 6700 гривень. Вираховуємо півтора відсотка і виходить, що вартість кожного зайвого квадратного метра – 100 гривень 50 копійок. У Катерини їх – понад 300. Звідси й сума податкового зобов’язання більш як у 30 тисяч гривень.
Катерина каже: податок - захмарний. І хоч вона його вже сплатила, питання залишилися:
Чому саме зараз прийшов мені цей лист? Чи це тепер кожного року я маю сплачувати цей податок?
Адресуємо їх Державній податковій службі. І перш за все цікавимося: чи є якась вибірковість, хто з громадян має платити податок?
Олександр Корчевний, начальник адміністрування податку на майно та місцевих зборів з фізичних осіб:
Ні. Податок обчислюється контролюючим органом за місцем податкової адреси платника, і в міру надходження інформації з Державного реєстру речових прав про власників та об'єкти нерухомості. Територіальні органи ДПС формують та надсилають платникам податків, фізичним особам податкові повідомлення, рішення.
Простими словами: всі ці роки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно або була відсутня інформація про Катерину, або ж через технічні причини дані не передавалися до Державної податкової служби. Тож, якщо у вашій власності також є "зайві" квадратні метри, втім ви досі не платили податок, знайте: це тимчасово. Рано чи пізно вам надійде лист про податкове зобов’язання. І поки у ваші власності є надлишкова площа – платитимете за неї постійно. Також враховуйте: зі зростанням рівня мінімальної зарплати збільшується і вартість кожного зайвого квадратного метра. У 2025 році за нього доведеться віддати майже 120 гривень.
Олександр Корчевний, начальник адміністрування податку на майно та місцевих зборів з фізичних осіб:
Щороку контролюючим органом буде обчислюватись податок і направлятися відповідно до вимог законодавства. Пані Катерина якраз попала в когорту тих, напевно, по кому ми отримали інформацію, облікували, і відповідно враховуємо при обчисленні податку.
Що ж робити, якщо ви досі не отримували лист із податкової? З'ясувати, чи не нараховують вам податки, про які ви й не підозрюєте, можна самостійно.
Іван Маринюк, керівник практики податкового права ЮФ "Ілляшев та Партнери":
Можна самостійно зайти в електронний кабінет платника податків, подивитися, чи надходили ці платіжки відповідно до кабінету, чи немає податкового опору. Якщо не надходили, то можна звернутися до Податкової, і в добровільному порядку це сплатити.
Перевірити особистий кабінет власникам надлишкової площі варто. Це може запобігти неприємним ситуаціям. Наприклад, нарахуванню штрафу.
Іван Маринюк, керівник практики податкового права ЮФ "Ілляшев та Партнери":
Це може бути накладення податкової застави на нерухоме і рухоме майно. І коли людина, наприклад, захоче відчужити свій транспортний засіб або продати свою квартиру, то може з'ясуватися в нотаріуса, що є певне обтяження на цей об'єкт, і сама угода може бути неукладена до того моменту, поки не вирішить питання з Податковою.
Та якщо ваша квартира чи будинок більші за 60 і відповідно 120 квадратних метрів не поспішайте готувати гроші. Коли оселя має кількох власників, "листи щастя" не надсилатимуть. Приміром, домівка Надії має загальну площу в 63 квадрати. Тобто три метри підпадають під оподаткування. Утім, житло розділене порівну між нею та її чоловіком. А в такому випадку надлишку нема.
Надія Калашник, власниця нерухомого майна:
Балкон у нас не засклений, тобто в цю загальну площу воно не входить, якщо ми засклимо балкон, тобто загальна площа в нас буде додаватись, і треба буде вважати, що це в нас "зайві" квадрати. І якби ми були одним власником, то довелось би сплачувати, а так, коли двоє власників, то ми все одно проходимо, бо на кожну особу до 60 є.
Також в умовах воєнного стану від податку на нерухоме майно за рішенням органів місцевого самоврядування можуть звільнятися українці, що проживають на прифронтових територіях, у регіонах, де ведуться активні бойові дії, а також ті, чиї будинки тимчасово окуповані росіянами. Не потрібно платити й за житло, яке було пошкоджене або зруйноване внаслідок бойових дій.
Олексій Леонов, член Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики:
Додаткові пільги для окремих категорій встановлюють саме органи місцевого самоврядування, зокрема їхнім рішенням можуть бути звільнені від сплати цього податку пенсіонери або військовослужбовці.
Податкові квитанції українцям розсилатимуть до 1 липня цього року. Тож якщо ваша квартира або будинок має так звану зайву площу, але ви ще не отримували квитанцію, краще заздалегідь зверніться до Податкової. Щоб не було неприємних сюрпризів...