В Україні більше не карбуватимуть 50 копійок: чому замість них будуть "шаги" [ Редагувати ]

Національний банк України не планує надалі випускати монети номіналом 50 копійок. Очікується, що наступна серія таких монет буде карбуватися під новою назвою - "шаги". Водночас реалізація цієї ініціативи потребує підтримки з боку Верховної Ради , які мають ухвалити рішення про перейменування української розмінної монети.
Національний банк України ініціює зміну назви розмінних монет з "копійка" на "шаг". Мета зміни назви розмінних монет з "копійка" на "шаг" - відновлення історичної справедливості, сприяння дерусифікації та відродженню національних традицій у грошовому обігу України.
Адже така назва для розмінної монети як "копійка" фактично є символом московської окупації. Відродження назви "шаг" поверне українським монетам власну ідентичність.
Про це в ефірі телемарафону "Єдині новини" розповіла кандидатка історичних наук та експертка Українського центру безпеки та співпраці Аліна Понипаляк.
"Шаг - це номінал монети, який ходив на території України від часів Великого Князівства Литовського, часів, коли Україна була в Речі Посполитій. Це була республіка, де жили п'ять народів - українці, поляки, литовці, латиші, євреї...
Ця назва - "шаг", як монети - була упорядкована за часів Сигізмунда Третього, і на території України ця монета ходила до 18-го століття.
Сьогодні, коли відбувається повномасштабна агресія російської федерації проти України, ми повинні позбуватися цих маркерів руського міра.
Ще у часи Української народної республіки "шаг" так само був впроваджений і був в обігу на території України. Грушевський як історик підтримав цю ідею, згодом українські гравюри, такі як Нарбут підтримували цю ідею. І Центральна Рада робила все для того, щоб "шаг" як монета, ходила по території України...
І досі інколи люди, особливо старшого віку послуговуються цими назвати "рубль" і "копійка", думаючи що це українська назва. Але це все має посттоталітарний ефект для нас, і ми повинні повертатися до свого, до українського. І "шаг" - це дуже вдала назва", - вважає Аліна Понипаляк.