ОПЕК+ обвалює нафту: чи вдарить це по економіці росії [ Редагувати ]
ОПЕК+ пішов ва-банк. Картель країн-експортерів нафти вирішив рекордно за останні п'ять років збільшити видобуток "чорного золота". Ціни вже стрімко падають. А разом із ними руйнується й фінансова стабільність країни-агресора. Як нафтове рішення вдарить по росії - розповість Софія Жилінська.
Цього тижня країни ОПЕК+ оголосили: у червні почнуть збільшувати видобуток нафти. Загалом на понад 800 тисяч барелів на добу. І це лише початок. Саудівська Аравія, Кувейт, Ірак, ОАЕ та навіть росія – усі учасники ринку планують розкачати видобуток до максимуму. До листопада це має скласти понад два мільйони барелів щодня.
З огляду на поточні здорові ринкові тенденції, як це відображено в низьких запасах нафти, і відповідно до рішення, узгодженого 5 грудня 2024 року, розпочати поступове та гнучке повернення 2,2 мільйона барелів на день добровільних коригувань, починаючи з 1 квітня 2025 року, вісім країн-учасниць запровадять необхідне коригування виробництва на 411 тисяч барелів на день у червні 2025 року, відштовхуючись від рівня виробництва травня 2025 року.
Таке рішення продавили саудити. Вони більше не мають наміру підтримувати штучно завищені ціни. Головною причиною є недисциплінованість: росія, Ірак і Казахстан систематично порушували домовленості й перевищували ліміти. До прикладу, минулого року країна-агресор качала на 100–200 тис. барелів більше, ніж належить. Через це деякі ЗМІ передають, що у Саудівській Аравії цим вкрай незадоволені.
Принц Абдулазіз бен Сальман, міністр енергетики Саудівської Аравії:
Ми готові терпіти Brent навіть по 50 доларів, якщо це поверне дисципліну.
І це не лише економічна помста. У травні, в Білому домі, закликав ОПЕК знизити ціни. І заявили про ультиматум Путіну: або припинення війни, або – повне економічне знищення. У Вашингтоні готують 500-відсоткові мита для країн, які все ще купують нафту в росії.
Згідно з проєктом законопроєкту покарання включатимуть 500% тариф на імпорт з країн, які купують російську нафту, нафтопродукти, природний газ або уран.
москва вже готує резервні сценарії: друкувати рублі, збільшувати податки чи заморожувати вклади громадян. Усе, аби втриматися, бо навіть у кремлі визнають: нафта - важлива. Але відійти, цитую, від "національних інтересів" не готові.
дмитро пєсков, речник президента рф:
Ціни на нафту не можуть бути фактором, який впливає на ставлення росії до її національних інтересів. Національні інтереси – це найвища цінність.
Експерти зазначають, що через падіння світових цін компаніям дедалі складніше продавати нафту з прибутком. Експорт через Чорне море та Балтику стає збитковим, надто дорого обходиться транспортування.
Михайло Крутіхін, експерт нафтогазового ринку в інтерв'ю виданню "New Voice":
Криза посилиться. За всіма прогнозами, попереду навіс пропозиції над попитом: нафти на ринку більше, ніж потрібно світовій економіці. Отже, ціна падатиме. Якщо вона опуститься до $40−45, нафтовикам російського Татарстану через кілька років доведеться закривати бізнес, не залишиться рентабельних родовищ. У деяких районах Західного і Східного Сибіру ще залишиться щось із прийнятною собівартістю, але загалом за 5−6 років галузь працюватиме тільки на внутрішній ринок, та й то завдяки державним субсидіям.
Та ціни вже тиснуть. І чим нижчими вони будуть, тим заповзятіше у москві шукатимуть, як завершити "побєдоносну" війну, яку не спроможні фінансувати.