Як обміняти долари старого зразка но нові: поради від НБУ [ Редагувати ]
Хочете обміняти "старі" долари, а вам відмовляють? Або пропонують за це додаткову комісію. З початком вторгнення проблема обміну пошкодженої валюти та купюр старого зразка лише загострилася. Подеколи обмінні пункти вдаються до оборудок, аби підзаробити на своїх клієнтах. Чи мають право фінустанови відмовляти нам в обміні валюти? І якщо так, то в яких випадках? Куди йти зі скаргами? Олена Логінова розбиралась.
Віта, жителька м. Києва:
Днями мені необхідно було обміняти долари. У мене були долари старого зразка. Я звернулася в один із пунктів обміну, але одну із купюр мені там відмовилися приймати. Я вважаю: вона в нормальному стані...
Віта показує нам дві купюри по 100 американських доларів старого зразка - 2006 та 2003 років випуску, які хотіла обміняти. Розповідає: візуально на одній з купюр жодних ознак пошкоджень немає. Але її не захотіли взяти в обміннику за чинним курсом, мовляв, побачили плями під ультрафіолетом.
З оцих двох купюр оця не підійшла. Її коли просвітили, виявилися якісь плями. Сказали: "Вибачте, можемо тільки за нижчим курсом".
Віта каже: була здивована, коли їй сказали, що купюру обміняти можуть лише за курсом значно нижчим від офіційного...
Віта, жителька м. Києва:
Я, звісно, не обмінювала. Бо коли я запитала, який курс – оператор сказала: 32. Це на 1000 менше, ніж чинний курс! Ви вже стикалися з такими ситуаціями? - Так, бувало. І тоді пропонували нижчий курс, бо, мовляв, долари старого зразка.
І такі ситуації виникають часто - кажуть експерти. І перш ніж ми з'ясуємо, чи законно вчинили з нашою героїнею в одному з обмінних пунктів Києва.
Почнімо з того, в чому різниця "старих" і "нових" доларів. "Старими" в Україні називають купюри, випущені до 2006 року. Їх ще неофіційно називають "білими" через світліший відтінок паперу. "Нові" - це банкноти після 2006 року. Їх в народі називають "синіми" через синю захисну смужку.
У Національному банку наголошують: в Україні немає обмежень стосовно номіналу та року емісії банкнот іноземної валюти. Таким чином всі американські долари випущені - увага! - з 1914 року є законним платіжним засобом.
Аліна Боровець, адвокатка:
Національний банк України прямо забороняє банкам і фінансовим установам відмовляти в обміні валют лише через рік випуску банкноти чи її номіналу. Тобто не можна відмовити клієнту тільки тому, що долар зі старої серії або є трохи зношеним, якщо ця банкнота є законним платіжним засобом США чи ЄС. Варто зауважити, що є виняток - лише для сильно пошкоджених або зношених банкнот. Якщо іноземна банкнота має значні пошкодження, наприклад, розірвана, відсутні фрагменти, дуже забруднена чи з виразними дефектами, банк може не провести стандартний обмін.
Суттєві пошкодження і зношеність - одне з основних проблемних питань. Люди часто не знають, коли зношені банкноти справді можна законно обміняти, а в коли - ні.
У Нацбанку навіть випустили відповідний роз'яснювальний ролик. Подивімося.
Банки та обмінні пункти не приймають долари на обмін зі значними пошкодженням, як-то розірвані на частини, із пошкодженими елементами дизайну та захисту, зміненим первісним кольором паперу. Великими плямами, у тім числі й видимих при ультрафіолетових променях - загальна площа яких перевищує половину банкноти. Обпалені, пропалені, трухлі з ознаками гниття. Єдиний вихід - здати таку валюту на спеціальну процедуру інкасо - пояснюють в Національному банку.
Таку послугу виконують добровільно лише певні банки. І за неї беруть з клієнта комісію. Аже процедура заміни пошкодженої банкноти на нову - дуже складна і відбувається не в Україні, а за кордоном в банках, які випускають відповідну валюту.
Ольга Лобайчук, начальниця управління захисту прав споживачів фінансових послуг Національного банку України:
Цей банк, який є власником чи працює з цією банкнотою, з цією валютою в тій країні, де вона є легальним платіжним засобом, умовно забирає її з обігу, якщо простіше - і випускає на заміну нову. Ця послуга має комісію, яка має велику залежність від ступеня зношеності й пошкодження банкноти. Якщо банкнота повністю розірвана навпіл і другої половини немає - не може людина за таку послугу заплатити мало. Їй зрозуміло, що не повернеться більша частина суми, яку вартує ця банкнота.
А от щодо ситуації з нашою героїнею, коли долари старого зразка відмовляються взяти з надуманих причин, та ще й за нижчим курсом - це є абсолютно неприйнятним, наголошують в НБУ. І зазначають: однією з суттєвих проблем є нелегальні пункти обміну валют. У них часто привабливіший курс, але й махінацій з грошима, як, приміром, у нашої героїні, там трапляється набагато частіше. Таких обмінників немає в офіційній базі НБУ, і контроль регулятора на них не поширюється.
Ольга Лобайчук, начальниця управління захисту прав споживачів фінансових послуг Національного банку України:
Ні, це не є дозволено, це прямо заборонено. Більше того, єдина послуга, яку можуть запропонувати, коли щось не так із банкнотою - це інкасо. Якщо не звучить послуга інкасо - це означає, що це є певна маніпуляція, знову ж таки спекуляція саме не роком випуску і номіналом банкноти. Цього у світі немає - це з’явилось тільки у нас, на превеликий жаль. Тому що в певних пунктах обміну валют, нелегальних, які сьогодні, у тому числі позбавлені ліцензії - на цій темі спекулятивно роблять додатковий дохід. Це абсолютно неприйнятно, звісно.
Куди звертатися, якщо ваші права порушили? У регуляторі зазначають: по-перше, люди можуть самостійно дізнатися, чи легальний пункт обміну валют - ввести його адресу в спеціальному реєстрі на сайті Нацбанку і перевірити, чи справді такий існує. По-друге, у разі порушення прав з боку фінансових установ звернутися спочатку зі скаргою до її керівника. У разі відмови піти до Нацбанку з письмовою заявою або зателефонувати на гарячу лінію. І фахівці установи одразу вийдуть на перевірку.
Віталій Шапран, фінансовий аналітик:
А я все ж таки радив сфотографувати назву обмінного пункту. Вони, звичайно, вивішують назву, номер ліцензії й так далі. І відразу повідомити на гарячу лінію Національного банку, оформити звернення, що ось такий-то обмінний пункт пропонує комісію за долари старого зразка.
У разі виявлених порушень регулятор накладає істотні штрафні санкції на порушників - обмінники та банки.
Аліна Боровець, адвокатка:
При виявленні порушення установам загрожує штраф. Для банків - у розмірі до 400 тисяч гривень, а для пунктів обміну валют - до 5% від розміру власного капіталу установ. Звісно, це не залежить від кількості повторюваних або неповторюваних правопорушень.
А ще експерти дають цікаву пораду для тих людей, у кого є старі долари, не поспішати здавати їх на інкасо. А спершу поглянути, скільки за ці банкноти пропонують спеціальні аукціони.
Віталій Шапран, фінансовий аналітик:
Ці долари на нумізматичних аукціонах можна вигідно продати. От, як приклад: банкноти номіналом 2 долари США 2017 року, це не так давно було, коштують зараз 230 гривень. 1 долар 1917 року - 8 тисяч гривень, 10 доларів 2022 року коштує 16 тисяч і так далі. Тобто обов’язково потрібно перевірити на таких аукціонах - може статись так, що у вас залишився скарб, а ви будете намагатися позбутися його через комісію, через банківське інкасо.