Шанс замість тюрми: що таке пробація і чому це працює [ Редагувати ]
Майже мільйон українців відбули альтернативне покарання замість позбавлення волі. Такі результати за увесь час роботи Інституту пробації в Україні. Відповідний закон у галузі кримінальної юстиції уряд ухвалив 10 років тому. З нагоди річниці у Києві пройшов Міжнародний форум "Пробація України - майбутнє зараз".
Про основні досягнення, виклики та подальші кроки розвитку Інституту виховних заходів - у наступному сюжеті.
Архівні кадри толоки у Києві. Серед учасників ті, кому суд призначив виправні заходи, це альтернатива позбавленню волі. Олена працює з такими громадянами вже не перший рік. Каже, на обліку "Центру пробації" нині понад 60 тисяч засуджених. Утім, більшість із них можуть виправитися, не перебуваючи за ґратами.
Олена Суботенко, заступниця директора Державної установи "Центр пробації":
Категорії людей, які у нас на пробації, вони є часто складні, вони часто мають залежності, часто мають вплив негативних факторів на своє життя і погане матеріальне становище, і агресивна поведінка їм властива. І от якраз в процесі пробаційних програм, ми із цим працюємо. Люди стають на шлях виправлення, заводять сім'ю, народжують дітей, отримують роботу, таких випадків, звісно, є багато, і потім вони дуже вдячні.
Основна мета таких заходів - змінити людину, розповідає Олена. А ще запобігти ймовірним правопорушенням в майбутньому. Для цього в Центрі пробації розробили низку програм, відповідно до потреб засуджених. Це, наприклад, відмова від прокримінального мислення та агресивної поведінки, подолання залежностей і профілактика домашнього насильства. Не забувають також про психологічну складову.
Олена Суботенко, заступниця директора Державної установи "Центр пробації":
Складається індивідуальний план роботи з цією особою, якщо у нього, наприклад, криміногенна потреба є робота, то ми в індивідуальний план вписуємо, що йому потрібно звернутися у Центр зайнятості. Програми у нас побудовані на принципах когнітивно-поведінкової терапії, тобто, вони працюють над зміною поведінки. Ми не говоримо, що ми ідеально змінимо цю людину, але ми підкорегуємо її поведінку, ми навчимо її певних навичок, дамо їй певні знання.
Інститут виховних заходів в Україні діє лише 10 років. За цей час вдалося побудувати сталу систему з понад п'ятисот підрозділів по всій країні, зазначають у "Центрі пробації". Завдяки чому майже мільйон осіб уже відбули альтернативне покарання.
Олег Янчук, директор Державної установи "Центр пробації":
Ми працюємо за європейськими стандартами й у 2018-му році Конфедерація європейської пробації - це неурядова організація, яка об'єднує всі пробації світу. Вона прийняла нас у члени Конфедерації. Тобто підтвердилося, що наш курс, наші прагнення відповідають європейським стандартам. Щобільше, подальша реформа пробації міститься в дорожній карті Верховенства права, який є ключовим документом на шляху до Євросоюзу.
Ольга Стефанішина, міністр Юстиції України:
Сьогодні система пробації сприяє і реінтеграції порушників в суспільство, підвищує громадську безпеку. Система пробації в нашій країні стала ефективним інструментом, в першу чергу, справедливості. Справедливість, яка відчувається порушником, а також справедливість, яку може побачити кожен громадянин. І ми розуміємо важливість цього інституту для кожного українця і для суспільства в цілому.
Щоб пришвидшити вступ України до ЄС, реформувати норми планують і надалі. Серед основних завдань, кажуть у Мін'юсті, популяризація громадських робіт як виду покарання.
Євген Пікалов, заступник міністра юстиції України:
Саме громадські роботи, на нашу думку, дозволяють правопорушнику стати на вірний шлях, принести певну користь громаді, відшкодувати завдані збитки. І ми плануємо також розвивати платні послуги, тобто, щоб громадські роботи надавались за певну плату, щоб у цьому був зацікавлений як бізнес, так і держава підприємства, територіальні громади. Наступним кроком є розвиток програм по реабілітації наших ветеранів, захисників.
У Мін'юсті наголошують: Інститут пробації - це шлях побудови суспільства без повторних злочинів. Для держави - економія коштів із бюджету, а для правопорушників - шанс на виправлення без тюрми та кардинальні зміни в житті.