Жахи Бучі: як слідчі викривають воєнні злочини росіян [ Редагувати ]
Слідчий - це не просто посада, це велика відповідальність! Сьогодні в Україні відзначають День слідчого і вшановують внесок цих спеціалістів у стабільність та правопорядок у країні. Свято має фіксовану дату і традиційно відзначається щороку. Михайло Манилюк провів день зі старшим слідчим, який разом із командою розслідує злочини, скоєні росіянами під час окупації міста Буча.
Слідчі поліції, що розслідують воєнні злочини росіян в Бучі, приїздять на роботу о восьмій ранку.
Слідчий підіймається сходами. Йде коридором. А в цьому кабінеті на нього чекають колеги й багато завдань.
Слідчі проводять нараду, обговорюють завдання на день
Мені треба зрозуміти, коли вони були вбиті, щоб ми могли чітко змалювати картину в зоні контролю шостої роти.
Саме тут працюють над розслідуванням воєнних злочинів, які скоїли російські окупанти під час окупації Бучі.
Іван Дулкай, старший слідчий в особливо важливих справах ГСУ Нацполіції:
Тут діє три окремі слідчо-оперативні групи, і я здійснюю організацію їхньої роботи. На даний час ми володіємо дуже конкретною інформацією про події, які відбувалися в період окупації в місті Буча. Нами здійснюється комплексне встановлення всіх обставин, і наразі ми можемо говорити про розкриття 72 епізодів вбивств. Також нами розкрито близько 36 епізодів жорстокого поводження з цивільним населенням.
росіяни не жалкували цивільних. Вбивали просто на вулиці. Лише через те, що ті носили чорний одяг.
Вони почали у кожному цивільному бачити якусь загрозу. Але це не означає, що вони не вбивали цивільних до цього. Тому на період 27 лютого було вбито з десяток цивільних у Бучі, коли вони просто заходили й здійснювали розстріли по вулицях, просто проїжджаючи.
Іван Дулкай, старший слідчий в особливо важливих справах ГСУ Нацполіції:
Оскільки у місті не було електроенергії, відеозаписи у нас збереглися до 5-го березня. Після цього нам дуже важливі записи із БпЛА. Ми збираємо їх з усіх можливих джерел, бо в той період були різні військові підрозділи, кожен із яких мав свої засоби для розвідки, і в когось збереглися ці відеозаписи, в когось - ні. І ми постійно шукаємо і знаходимо нові такі відеозаписи. Ну, і, звісно, дуже цінні нам люди - це свідки.
Тим часом слідчі кажуть нам, що треба їхати на місце злочину, де російські вояки вчиняли тортури над людьми. Ми виходимо з будівлі й помічаємо кота. Цей пухнастий тут жив під час окупації міста - ділиться слідчий.
Звання нема. Але він пережив окупацію, і зараз тут він тримає весь район.
А ось саме той пам'ятник танку воїнів-афганців, який героїчно вступив у битву з окупантами з росії. По ньому росіяни стріляли, коли їхали колоною центральною вулицею Бучі.
У цьому будинку поруч живе Леонід, якого рашисти намагалися вбити у власній квартирі.
Леонід, потерпілий:
Зашли, ударили. Валявся я, ніс зламали. Я не хочу навіть згадувати, так тяжко. Я досі мучусь. Жахи сняться, стук у двері, постійно вскакую по десять разів за ніч.
Леонід зізнається: дивом йому вдалося втекти й сховатися у коморі.
Леонід, потерпілий:
Отак сидів і за двері тримався. Мусоропровід. На залізній штуці я сидів і чекав. І він пробіг, я чув, що пробіг. Як він не додумався відкрити, не знаю, що було б. Можете зрозуміти, що я тоді відчував?
російські воєнні злочинці залишили по собі сліди. Ось тут на стіні...
Розміщено воно на відстані до краю пошкодження від торцевої частини коробки. Так. Ось це й ось це.
Леонід досі жадає помсти. Але, схоже, одному з кривдників наші воїни вже помстилися.
У нас є підстави вважати, що саме командира шостої роти було вбито на території Курщини у 2024 році. Але ця інформація потребує додаткової перевірки.
Тим часом криміналісти фіксують факти воєнних злочинів з боку російських окупантів.
Олександр, заступник начальника управління криміналістичного забезпечення головного слідчого управління НПУ:
Ми говоримо наразі про нанесення тяжких тілесних ушкоджень вогнепальною зброєю та безпосередньо іншими речами військовими російської федерації й безпосередньо про катування цієї особи. Наразі ми бачимо вогнепальні пошкодження на стінах. Наше завдання - максимально якісно, з використанням технічних засобів, задокументувати ці події.
Старший слідчий слідчо-оперативної групи з розслідування злочинів в місті Буча розповідає: вести слідство, а тим паче встановлювати особи воєнних злочинців - справа непроста. Втім, результати є і будуть. Навіть іще до завершення війни.
Іван Дулкай, старший слідчий в особливо важливих справах ГСУ Нацполіції:
Ми здійснюємо у взаємодії з Офісом Генерального прокурора повідомлення про підозру у цих епізодах. Так наразі вже більше сорока епізодів вбивств повідомлено про підозру, а також близько дванадцяти епізодів жорстокого поводження теж повідомлено про підозру.
Вулиця Яблунська, Вокзальна і ще багато місць у Бучі, Ірпені, Макарові, де російські військові знущалися з невинних жертв і без жалю вбивали мирних громадян. Слідчі проводять колосальну роботу. Запевняють, що доведуть справу до кінця.
Іван Дулкай, старший слідчий в особливо важливих справах ГСУ Нацполіції:
Ми будемо все розслідувати до того, доки кожен російський злочинець, який вчиняв воєнні злочини, не понесе заслужене покарання.
Приблизно так минає майже кожен день слідчих, що розслідують воєнні злочини в Бучі. А після вони мчать додому.
Зрозуміло, що дуже важко переключитися з роботи на домашні справи, але вдома мене чекає дружина. Вона зараз якраз вагітна.
Відкладіть справи, на вас чекає диво - саме таке паперове послання отримав слідчий Іван Дулкай на заправці, купивши там каву. І з дня на день це диво станеться...
Я її завіз у пологовий будинок і чесно не впевнений, що зможемо завершити сьогоднішнє інтерв’ю в плановому порядку. - Ну, вже як буде.