Обама і ми: Чого чекати Україні від 44-го президента США [ Редагувати ]
Залишилося два дні до інавгурації Барака Обами. Новообраний президент США вже прибув до Вашингтона на старовинному поїзді.
Він фактично повторив шлях, який 150 років тому подолав ідеал Обами в політиці - президент Авраам Лінкольн. Ця залізнична подорож відкрила триденний марафон перед інавгурацією. Обама стартував у Філадельфії, де була прийнята Декларація незалежності США, і сказав, що тепер Сполученим Штатам потрібна нова декларація незалежності - незалежності від недалекоглядності, забобонів, фанатизму та егоїзму.
Обама закликав американців разом відновити країну. Дорогою "інавгураційний потяг" підібрав нового віце-президента США з дружиною. Хто ще вирушає з Обамою керувати Америкою і яких змін чекають Сполучені Штати та весь світ? Репортаж нашого власного кореспондента у США Максима Драбка.
Тут, у центрі Вашингтона, рівно за два дні відбудеться інавгурація нового президента США. У Барака Обами нині величезний кредит довіри. Його дії під час періоду передачі влади та підбір персоналій до своєї команди підтримують 83 відсотки американців. Значно більше, ніж свого часу схвалювали кроки Буша та Клінтона. Крім того, Обама оголосив прізвища ключових міністрів у рекордні строки: за 27 днів після виборів.
Ось вона, dream team - команда мрії Барака Обами. Майже всі портфелі роздані.
Два найважливіших крісла - це посади віце-президента і держсекретаря. Першу обійме Джо Байден - він експерт із зовнішньої політики, понад 30 років працював у Сенаті. Байдена називають "яструбом", він запеклий критик Росії. Держсекретарем США буде Хілларі Клінтон - колишня перша леді, сенатор від штату Нью-Йорк і найсуворіший суперник Обами під час виборчих перегонів.
Хілларі Клінтон, 67-й держсекретар США:
- Америка не може розв'язувати проблеми сама, так само, як і світ не може розв'язувати проблеми без Америки. Ми повинні використовувати так звану "розумну силу" - повний спектр інструментів, якими володіємо, в тім числі дипломатичні, економічні, військові, політичні, правові та культурні підходи.
Є в команді Обами і Нобелівський лауреат, який стане міністром енергетики. А також чимало представників національних громад. Зокрема, міністром торгівлі буде латиноамериканець Біл Ричардсон, а міністром юстиції - темношкірий Ерік Холдер. Крім того, Обама працюватиме і з республіканцями. Міністром оборони залишиться призначений Бушем Роберт Гейтс.
Барак Обама, 44-й президент США:
- Під час правління моєї адміністрації Сполучені Штати не знущатимуться з полонених. Ми будемо керуватимемося Женевською конвенцією і нашими найвищими цінностями та ідеалами.
Так Обама натякнув, що виконає передвиборну обіцянку і закриє тюрму на базі ВМС США в Гуантанамо. Відповідний наказ він може підписати вже у перші ж дні після інавгурації. Ще одна програмна обіцянка Обами - і це відрізняє його від Буша - це реальна боротьба з глобальним потеплінням.
Сполучені Штати - найбільший на планеті забруднювач атмосфери. Ось працює один із заводів Детройта, причому не на повну потужність. Під час передвиборної кампанії Барак Обама обіцяв екологічну революцію - суттєво зменшити шкідливі викиди. Утім, економічна криза може витиснути з порядку денного кліматичну політику.
Чимало американських підприємств і так на межі банкрутства, а тут іще й ідея Обами запровадити процедуру продажу прав на емісію: компанії повинні на біржі здобувати право на забруднення повітря. Така ініціатива викликає найбільше суперечок. Її вже нарекли "податком на СО2". Через кризу цих заходів навряд чи буде вжито найближчим часом, але влада промислового Детройта обіцяє допомогти бізнесу.
Марджа Вінтерс, заступник директора з планування та розвитку мерії Детройта:
- Ми запровадимо податкові привілеї для заводів, щоб вони мали змогу провести інфраструктурні зміни й виробляти продукцію, зокрема, автомобілі, за допомогою "зелених" технологій - відповідно до нових стандартів щодо шкідливих викидів.
Також Обама вже не буде, як його попередник, опікуватись нафтовим лобі, а розвиватиме нові енергетичні технології. У зовнішній політиці це обіцяне поетапне виведення військ з Іраку і традиційне зосередження уваги США на гарячих точках, передусім на Близькому Сході.
Нинішнє загострення конфлікту серйозна перевірка для нової команди. Обама також прагне запровадити нову політику щодо Ірану, а саме розпочати переговори, можливість чого Буш раніше повністю відкидав, і почати співпрацювати з Китаєм і Європою.
Зейно Баран, директор Центру євроазійської політики:
- Адміністрація Буша успішно співпрацювала з новими членами Євросоюзу, але знаходити спільну мову зі Старою Європою було складно. Якщо Обама зможе домовлятися з двома таборами, це буде дуже корисно.
Команда, яку підібрав Обама, вже добре знайома Вашингтону - політична еліта докорінних змін не зазнала. Там багато ветеранів американської політики. Досвід - ось на що зробив ставку молодий президент.
Ендрю Натсіос, професор Джорджтаунського університету:
- Я не впевнений, що ці зміни кардинальні. На мою думку, зміни - не вже така важлива річ. Правильна політика - ось головне, а не просто зміни заради змін.
З Україною Обама вже знайомий. 2005-го він відвідав Київ, а фото рукостискання з українським президентом навіть використали у передвиборному фільмі про Обаму.
Утім, чекати якихось значних змін у політиці США та України не варто, кажуть експерти, бо і республіканці, і демократи відносини з Києвом будують з огляду на стосунки з Москвою. Що відомо напевно, то це те, що Сполучені Штати хочуть відкрити в Криму так званий "пост американської присутності". Його задача - не консульські питання, як кажуть у Вашингтоні, а налагодження відносин між США і кримським регіоном. Також американці пропонують допомогти у модернізації української газотранспортної системи - важливий пункт з огляду на газові непорозуміння з Росією.
Ларрі Даємонд, старший науковий співробітник Hoover Institution (Вашингтон):
- Америка зацікавлена в тому, щоб Україна була цілісною, демократичною країною з ринковою економікою, щоб вона змогла запровадити альтернативну модель держави порівняно з тією, яку зараз формує Путін на пострадянському просторі.
В Америці зараз пік "обамаманії", фінальний етап підготовки до інавгурації. Від нього чекають дива, сприймають як месію. Він же обіцяє зміни, але не завтра, опускає всіх на землю і закликає до роботи.
Максим Драбок, Микита Ісайко, Юрій Романюк, американське бюро телеканалу "Інтер"