Чи варто українцеві запасатися "буржуйкою"? [ Редагувати ]
Уряд приховує від країни не лише інформацію про реальний стан економіки, а й про ситуацію, що склалася в енергетичній сфері і напряму загрожує національній безпеці.
Держава не має грошей, аби розраховуватися з росіянами за газ (це - наслідок підписання січневих договорів з "Газпромом". Кабальних для нашої країни). Тоді Юлія Тимошенко в об'єктиви телекамер називала контракт - "перемогою України".
Тепер про те, чим обертаються такі перемоги. Цього тижня стало відомо про деталі звіту Рахункової палати України щодо фінансово-економічного стану компанії "Нафтогаз України" (це чи не єдиний офіційний документ, з якого можна дізнатися про стан речей в найбільшій компанії країни). Після результатів аудиту - голова Рахункової палати Валентин Симоненко дійшов висновку, - компанія є "бюджето-пожираючою" і її стан є "катастрофічним".
Тим часом - другий тиждень поспіль керівництво Російської Федерації та компанії "Газпром" вкрай занепокоєні - чи вдасться ""Нафтогазу" розрахуватися за травневі поставки палива і сплачувати надалі. Офіційна Москва повідомила Брюссель, що у зв'язку із загрозою невиплат за газ, - є небезпека для його транзиту у країни Євросоюзу.
Для інформації, - саму компанію "НАК Нафтогаз" створили 11 років тому, щоб вона була найбільшим "донором" бюджету, - проте зараз вона стала найважчим "тягарем" для нього. З'ясовував - Геннадій Вівденко.
Як одна організація може з'їсти цілу державу? Чому і президент і парламент, і навіть Міжнародний валютний фонд здійняли одностайний галас - рятуйте "Нафтогаз України"! В той час, коли про справжній фінансвовий стан компанії майже ніхто не знає, вона встигла залізти в кишеню кожному українцеві.
За цими стінами - фінансова "чорна" дірка, в якій зникають астрономічні бюджетні кошти. Бодай якусь інформацію про фінансово-економічний стан найбільшої компанії в країні вдалося зібрати відомству Валентина Симоненка. Він голова рахункової палати, і за дорученням парламенту ця організація перевіряє порядок використання державних коштів. Нещодавно зроблений аудит компанії, каже Симоненко, свідчить: замість, того щоб годувати державу, Нафтогаз з'їдає непомірні кошти платників податків.
Валентин Симоненко голова Рахункової палати України:
Она не обеспечивает никакой енергетической безопасности страны, более того - эта компания, в которой работает 200 тысяч человек. Сегодня вместо бюджетообразующей стала бюджетопожирающей компанией.
Рахункова палата прийшла до парадоксальних висновків. За три роки "Нафтогаз" отримав прибуток в 16 мільярдів гривень. Але чому тоді державі не сплачені дивіденди, як то має зробити прибуткова державна компанія?
Вивляється, прибуток з'явився через певні фінансові фокуси - за три роки уряд боргів з компанії списав на 20 мільярдів гривень, 14 міяльрдів - відтермінував, подарував дотацій з бюджету на майже 9 мільярдів гривень. Загалом же, замість того, щоб наповнювати бюджет країни, за три роки "Нафтогаз" поглинув 43 мільярди гривень платників податків. На цю суму можна було б побудувати якісну автодорогу від Донецька до Ужгорода.
Симоненко відправив аудит до уряду місяць тому - але звідти - жодної реакції.
Валентин Симоненко:
Проанализировав систему управления компании, мы пршли к выводу, что компания управляется не Минтопенерго, хотя она должна управлятся ни руководством компании - она управляется напрямую кабинетом министров - но не всем Кабмином - премер-министром.
За три роки кредитні борги "Нафтогазу" зросли вчетверо - з 8 мільярдів гривень - до 35 мільярдів. За такого темпу за три роки кредитна заборгованість державної компанії сягне півтори сотні мільярдів, - тобто дорівнюватиме половині державного бюджету країни.
Борги зростатимуть - за спожите у травні блакитне паливо "Нафтогаз" знову збираеться розрахуватись кредитними грошима.
Юрій Продан, міністр палива та енергетики України:
Ми маємо час до 7 червня - зараз концентруємо гроші, щоби в повному обсязі розрахуватися - я впевнений що ми в повному обсязі розрахуємося... це кредити і кошти споживачів.
Минулої п'ятниці російський прем'єр розповсюдив заяву. "... З виконанням цих фінансових забов'язань можуть виникнути проблеми. Як наслідок - зростає ризик збоїв у транзиті російського газу європейським споживачам".
На тижні Москва запропонувала Брюсселю скинутися грішми і дати Україні в борг, щоби та розплатилася за газ. Проте Захід не квапиться на допомогу. Керівництво Європейського союзу, заявило, - їм вкрай складно буде на це виділити кошти. Ферран Тарраделлас, представник єврокомісара з питань енергетики ЄС, вважає, що українські складнощі не вражають новизною, і взагалі - "кому зараз легко?"
Ферран Тарраделлас, представник єврокомісара з питань енергетики:
Очевидно, що зараз складні фінансові часи для усіх. Ми розуміємо, що в України - фінансові проблеми. Але в самому Європейському союзі - фінансові проблеми, і я впевнений що і в Росії є проблеми. Ми тут маємо знайти порозуміння, яке б задовольнило усі сторони. Фінансова ситуація в Нафтогазі має непокоїти керівництво "Нафтогазу".
Керівництво "Нафтогазу" тим часом - по вуха в боргах у Москви. Всьому виною - газовий контракт від 19 січня, каже Юрій Бойко. За інформацією міністра енергетики тіньового уряду, Росія заплатила за транзит газу територією України - вже за травень наступного року. Отримані 2 мільярди - Україна вже витратила на закупівлю газу.
Аби знайти гроші на майбутні розрахунки, український прем'єр - просить у Москви нову передплату за наступні 5-7 років.
Юрій Бойко, міністр енергетики опозиційного уряду:
Постоянное залезание вперед - беря плату за транзит авансом - может привести на какой-то момент к предявлению претензий к нам на суму денег которую мы не в состоянии будем обслужить. И это будет серьозная ситуация для всего государства. Вот это вот классическая ситуация - когда "батько, давайте закінчуйте торгувать - бо скоро сдачу давати буде нічим".
Москва вже дала зрозуміти, що аванси - більше не платитиме. Значить, газ купуватимуть в найближчі місяці - за рахунок кредитів держбанків та бюджету. Між тим, за три місяці - момент істини - "Нафтогаз" має заплатити 500 мільонів доларів за кредитом від іноземних банків. Окрім того, цього року компанія має повернути майже 18 мільярдів гривень - іншим кредиторам.
Тим часом закачувати газ в українські сховища на зиму - ще навіть не розпочали. Хоч накопичувати паливо мали ще з 15 квітня.
Термометр біля входу до центрального офісу "Нафтогазу" показує тридцять градусів травневого тепла. Між тим холодну пору року постановою уряду не скасуєш. Можливо, українцям запропонують грітися взимку теплими словами та гарячим серцем?
Можна спрогнозувати, що Україна таки "розрахується" за травневий газ. Але потім - надто дорого за це "поплатиться", бо це можуть бути тільки гроші: перше - з емісії національного банку та чергових кредитів. Друге - гроші із золото-валютних резервів. І третій варіант - заплатимо за рахунок чергових авансових платежів за майбутній транзит російського газу (це ситуація, коли "боржник" - "Нафтогаз" - розраховується з кредитором - "Газпромом" - за рахунок тих грошей, що отримує від нього за послуги, яких ще не надавав). За такої схеми розрахунків, - борг лише збільшується; залежність від кредитора - цілковита; і рано чи пізно - "боржник" втрачає своє майно. Майно України, яке може цікавити росіян - це "газова труба". До того ж, у світі дорожчає нафта. Це означає, що російське "блакитне паливо", вартість якого прив'язана до "світових цін" на нафто-продукти, - у майбутньому буде ще дорожчати. А вже зараз - в Україні дорожчає бензин.
Геннадій Вівденко, Юрій Сидоренко, Дмитро Монархов, "Подробиці тижня", телеканал "Інтер".