Ученые успешно протестировали "живой" протез руки [ Редагувати ]
Протез, що відчуває все на дотик. Швейцарські та італійські вчені вдало протестували біонічну руку. Вона не лише рухається, немов жива, а ще й здатна розпізнавати форму і текстуру об'єктів. Це справжній прорив, адже дає надію багатьом людям, що втратили кінцівки. Оксана Кундіренко стежила за експериментом.
Деніс Або Сьоренсен багато років не відчував нічого подібного - відколи втратив ліву руку. Тепер зголосився на дослідження нового протеза. Тестує біонічну, що має замінити живу - і поки у лабораторії, все проходить успішно.
Денніс Або Сьоренсен, пацієнт, учасник експерименту:
- Я тримав щось кругле, далі щось тверде. Абсолютно забуті відчуття. Я здійснював якісь рухи - і раптом зрозумів, що роблю це вільно, не замислюючись.
Передувала цьому експерименту довга і складна операція. Штучний протез під'єднали людині до живих нервів. Задіяли електроди, що передають імпульси до головного мозку.
Сільвестро Мічера, дослідник наукового інституту:
- Ми провели сенсори до кожного пальця і використовуємо їх, щоб передати силу, з якою пацієнт стискає об'єкти. Прагнемо стимулювати кожен нерв з максимальною точністю, щоб відчуття були якомога реальнішими.
Рука - насправді складний механізм, сконструйований, щоб максимально нагадувати справжню кисть і рухатися так само. Хоча вигляд вона має не надто естетичний, але значно збільшує можливості пацієнтів. Більшість людей тому й не використовують своїх протезів, бо з ними нічого не відчувають.
Станіса Распопович, дослідник наукового інституту:
- Коли я почув від Денніса опис предметів, які він тримав, - зрозумів, ось він, цей момент. Роки наполегливої роботи не минули дарма, всі ми дуже щасливі.
Дерев'яні кубики, пластикові чашки, гумові м'ячики - все це учасник експерименту розпізнав із зав'язаними очима. Тепер науковці стежитимуть, щоб і поза лабораторією у повсякденному житті рука працювала так само добре.
Оксана Кундіренко, Новини, ТК "Інтер"