Єгипет святкує річницю скинення диктатури ісламістів [ Редагувати ]
В Єгипті сьогодні відзначають першу річницю так званої "революції тридцятого червня". Через це в країні посилили заходи безпеки. Про настрої серед єгиптян, та зміни, після повалення президента Мурсі - в сюжеті далі.
Тисячі людей вийшли на вулиці Єгипту рік тому. Вони виступали проти політики ісламістів. Та їхнього представника - президента Мохаммеда Мурсі. Народ не розходився, допоки третього липня його вдалося скинути. В країні призначили тимчасового президента - главу Конституційного суду - Адлі Мансура.
Мостафа Камель Аль Сайєд, професор політології:
- Головне досягнення цієї революції - припинення режиму "Братів-мусульман". Це було неочікувано. З іншого боку, події привели до влади президента-військового. Метою ж перших революцій три роки тому було заснування громадянського режиму в Єгипті.
Після перевороту в Єгипті ввели воєнний стан. З часом безстрокові мітинги ісламістів вдалося розігнати. Нова влада оголосила "дорожню карту" перехідного періоду. Два з трьох її пунктів вже виконали - прийняли нову конституцію та обрали президента. Ним, як і очікувалось, став колишній міністр оборони - Абдель Фаттах аль-Сісі. А вже восени очікують парламентських виборів. Однак люди кажуть - змін поки що не помічають.
Ахмед Мостафа, мешканець Каїру:
- Жодна з цілей революцій "тридцятого червня" чи "двадцять п'ятого січня" так і не були досягнені. Нічого не змінилось. Потрібен час та порядок, аби це сталося. І люди мають залучатись до процесу. Ми маємо об'єднатись, аби подолати наші проблеми.
У Єгипті все ще тривають суди над екс-президентом Мурсі та сотнями його прибічників. Нова влада намагається повністю знищити ісламістське угруповання "Брати-мусульмани". І навіть оголосила його терористичним. Однак політологи кажуть - такі радикальні кроки загрожують країні новими спалахами насилля. Тоді як в Єгипті і досі неспокійно.
Мостафа Камель Аль Сайєд, професор політології:
- Викорінити рух "Братів-мусульман" - складно. Адже вони існують вже близько вісімдесяти шести років, і глибоко укорінились у єгипетському суспільстві. Постійні протести свідчать про те, що організація досі діє. Якщо "Братам-мусульманам" не дати можливості мирно брати участь в політичному житті, вони можуть спровокувати нову хвилю насильства.
Символічно, що річниця революції припала на початок святкування мусульманами священного місяця Рамадан. Попри це, аби уникнути можливих інцидентів, по всій країні сьогодні посилено заходи безпеки. Під особливим контролем - об'єкти інфраструктури, держустанови та стратегічні будівлі. Додаткові наряди армії виставлено біля президентських комплексів та в центрі Каїра.
Марія Биба, Новини, телеканал "Інтер".