Нацгвардія захищає родовище бурштину від старателів [ Редагувати ]

Триває бурштиновий скандал на Волині. Близько тисячі старателів міліціонерам довелося виганяти з одного із родовищ у Маневицькому районі. Правоохоронці кажуть - місцевих там майже немає. Родовище оточили бійці Нацгвардії, поставили 4 блокпости, але старателі не вгамовуються. Погрожують силою відстоювати можливість копати бурштин. Подробиці у матеріалі моїх колег.
Ранок. Траса Київ-Варшава. Біля повороту на селo Лісове багато людей і машин. Люди підпалюють шини і перекривають дорогу.
У такий спосіб місцеві жителі протестують проти того, що їх вигнали з родовища.
"Вони нам не дають заробити грошей. Ми так само їм будемо заважати, вони хочуть повністю захопити територію, щоб набити собі кармани".
"Хай ставлять таксу. Хто тут зараз не дасть грошей, якщо вони підуть в державу? Всі дадуть".
Це перший блокпост міліції - тут оглядають автівки. Після цього пропускають. Попри палаючі шини і перекриту трасу - правоохоронці називають ситуацію контрольованою.
Згодом старателі вирішують не стояти на трасі, а повернутися на родовище. Йдуть величезним натовпом із кількох сотень людей. Починають сварку з міліціонерами.
Ще два блокпости. І ось він - бурштиновий клондайк. Вісім гектарів перекопаної землі та знищеного лісу. Близько тисячі старателів примудрилися зробити таке - за три дні. Працювали лопатами. Помпи тут не поставиш, найближче водоймище - занадто далеко. Ось із цих глибоких ям і добували бурштин. На родовище у супроводі автобусу з журналістами приїздять волинський губернатор, начальники міліції та СБУ, прокурор області. Стверджують - копають тут не місцеві.
"Кількість бурштинокопачів різко збільшувалася, 95 відсотків від людей, які знаходилися на цій території, це були не мешканці Волині, в основному це представники, Рівненської, Львівської і Тернопільської областей", - говорить Володимир Гунчик, голова Волинської облдержадміністрації.
Мовляв, приїжджі знаються на незаконному видобутку бурштину. Прокурор заявляє - у розслідуванні прорив - знайшли організаторів походу на волинське родовище. Тільки от хто вони - не говорить.
"Чітко ще не встановили, оприлюднити не можемо, в нас є певна інформація і ми проводимо слідчі дії", - говорить Дмитро Чепіжак прокурор Волинської області
За спинами чиновників люди у цивільному з лопатами засипають ями. Зрозуміло, що працює частина тих, кого спіймали на видобутку бурштину. Але самі чоловіки називають себе грибниками. Міліціонери кажуть, що закопувати ями нікого не змушували, мовляв, вони самі зголосилися, бо переймаються за знищену природу.
За 20 кілометрів від родовища розгоряються пристрасті - натовп людей сперечається з міліціонерами. Погрожують прорватися через блокпост і попри все добувати бурштин.
"Всі подальші дії, які ми будемо вчиняти залежно від їхньої поведінки, будемо вчиняти в рамках закону про міліцію. те, що вони собі там висловлюють своє бачення - це їхнє бачення, наше бачення - законність і правопорядок", - говорить Петро Шпига, начальник волинського УВМС.
Міліціонери й далі затримують на блокпосту машини з бурштином, зброєю та готівкою. Старателі далеко від родовища не відходять. Чи то чекають, коли міліціонери знімуть оточення, чи то справді готові застосовувати силу. Їх не лякає навіть те, що вже затримали - сорок чоловіків.