Зуб мамонта знайшов військовий на позиціях [ Редагувати ]
Рідкісним артефактом поповнився музей на Рівненщині завдяки військовому. Боєць, облаштовуючи позиції, натрапив на зуб мамонта. Знахідку не викинув - припустив, що вона може бути цінною. І не помилився.
Фахівці дослідили зразок і з'ясували, що зуб належить тварині, яка жила на території нинішнього Полісся понад 12 тисяч років тому. Наша знімальна група з'ясувала всі подробиці.
Я в руках тримаю зубчик - частину щелепи мамонта, який бігав на території Полісся, Волині дванадцять тисяч років тому.
Фрагменти решток доісторичної тварини у цей музей потрапили завдяки випадку. Їх знайшов на рівненському Поліссі військовий, коли облаштовував позиції попід білоруським кордоном.
Фактично отак ішла щелепа. Оце низ щелепи. Ні, це верх щелепи, це зубчики, а це низ. Отак воно складалось і це два різні куски щелепи, яку десь залишив мамонт.
Зі знахідкою воїн спочатку прийшов до управління з питань ветеранської політики, чим трохи приголомшив чиновників.
Марина Корольова, начальниця управління з питань ветеранської політики Рівненської облдержадміністрації:
Ветеран приніс зуби мамонта і просить їх прилаштувати. Спочатку не повірив ніхто в цю історію, але коли він через двадцять хвилин повернувся з зубами до нас в управління - це була просто якась неймовірна феєрія. Сергій насправді цікавиться історією, мабуть, це і врятувало ті зуби. Щось таке, що може бути цікавим для історії, для науковців. Відповідно він їх зберіг.
Тепер це один з експонатів Здолбунівського краєзнавчого музею. Нині його розмістили у залі первісної історії. За іронією долі, колись тут був стоматологічний кабінет. А до цього - катівня НКВС.
Олександр Чижевський, директор Здолбунівського краєзнавчого музею ім. О. Тищенка:
Такі речі важливі та унікальні. Багато їх точно не буває. Да, можливо, колись складемо цілого мамонта, як дозбираємо зуби. У нас є декілька частин уже зубів мамонта, які знайдені поруч зі Здолбуновом. Чому власне вони важливі, бо ці експонати можуть розповідати історію давнього часу, тобто фактично льодового періоду, про який ми дуже мало знаємо.
Зуби мамонта - тут не єдине, що подарували музею воїни. Ще раніше місцевий боєць приніс сюди рештки доісторичної акули.
Два найбільших зубчики він нам передав. Це з океану Тетісу. Тобто це коли на оцих землях був океан величезний.
У колекції здолбунівських музейників є експонати й зі сходу України. Там поміж боями один із рівненських військовиків знайшов важезний шмат скам’янілого дерева і передав його землякам.
Тимофій Мохначук, молодший науковий співробітник Здолбунівського краєзнавчого музею ім. О. Тищенка:
Це рештки стовбура закам’янілого дерева, мільйон років точно. З населеного пункту Олексієво-Дружківка. Це поблизу Бахмута. Це теж знайомий наш дуже хороший військовий. Через "Нову пошту" звідти вислав нам, щоб ми його зберегли в музеї.
Цей музей "наймолодший" на Рівненщині. Його заснували, коли на сході країни почалася російсько-українська війна. Тут тішаться кожному подарованому експонату. Найбільше серед виставкових речей документальних свідчень злочинів окупантів.
Шматок "Шахеда" тисячу сто двадцять другий випущений по Україні. Це одна третя його. Не здолбунівський, але здолбунівський хлопець збив.
Більшість із цих трофеїв передали саме українські військові. Завдяки їм колекція музею поповнилася десятками, а то й сотнями експонатів, які вже стали виставковими.
Олександр Чижевський, директор Здолбунівського краєзнавчого музею ім. О. Тищенка:
Війна надихнула українців більше цікавитись історією і це очевидний плюс. Да. І от в музеях можна це почути не тільки десь лекційно, а ще й побачити, як це все фактично творилось. Співпраця з військовими величезна. Я дуже дякую українським військовим.
Зуби мамонта здолбунівські музейники вже оцифрували. Тож переглянути знахідку військового можна з будь-якого куточка світу. І у музеї певні, це не просто археологічний артефакт, а й історія нашої нинішньої війни.
Через зуби мамонта будемо говорити про українських солдатів, про пам’ять, про тяглість, яку ми зберігаємо завдяки українським військовим.