Кардіологи України розповіли про унікальну операцію на серці немовляти [ Редагувати ]

Чверть століття тому в Києві кардіохірург Ілля Ємець уперше на пострадянському просторі провів успішну операцію на серці новонародженої дитини. А ще в Україні вперше в світі почали оперувати діток з використанням пуповидної крові.
Це теж ініціатива Іллі Ємця. Його нововведення назвали "українським методом". Про перші кроки - які допомогли досягти приголомшливих успіхів в українській кардіохірургії - розкажуть наші журналісти.
Вілена неохоче згадує події 25-річної давнини. Перші години після найсвітлішої події життя народження доньки затьмарюють слова лікаря.
"Сказали, що у неї на стільки важкий порок серця, що з таким не живуть. Ви навіть не вставайте, не підходьте до неї, не прив'язується до неї, тому що вона жити не буде. А ще краще напишіть від неї відмову", - сказала Вілена Щоголева, мати Генрієтти.
Примарну надію дали в Охматдиті. Їх можуть відправити на операцію. Але таку в Україні робили лише тричі. Успішна була одна.
"Якщо був хоча б якийсь шанс, мінімальний - просто взятися за життя, триматися за неї. Треба було її використовувати", - сказала Вілена Щоголева, мати Генрієтти
Генрієтту - так назвали дівчинку - прооперували на 19-му дні життя. Рубець на грудях і розповіді мами та лікаря - це єдине нагадування про поворотний в житті момент.
"Ілля Нік мені розповідав, що це маленьке серце і там є 2 судини і вони неправильно були розташовані. І він їх просто переставив і все. І серце запрацювало", - сказала Генрієтта Щоголева
Свого лікаря Генрієтта називає другим батьком. І 25 років поспіль - щороку прижджає з Петербурга до Києва. І не лише на обстеження. Йому розказує про власні успіхи - у роботі, спорті і в танцях.
"Це є прекрасний приклад, який дає хірургу також натхнення, наснагу працювати й далі в цьому напрямку. Тобто робити здорові серця", - сказав Ілля Ємець кардіохірург, директор "Науково-практичного медичного центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України"
Ювелірна робота над крихітними серцями стала можлива з дозволу Миколи Амосова. Операції на серці немовлят у Радянському союзі, а пізніше в Україні були заборонені до 92-го року. І такі діти, як Генрієтта - помирали. Рятувати їх першому довірили Іллі Ємцю. Йому 36, і він щойно повернувся із Австралії, де й вчився робити такі операції.
"Транспозиція магістральних судин це зветься операція "джатане". Композитор, або той, хто видумав цю операцію, це є бразилець, він перший в світі сказав, що це можливо і зробив це. Це був 1979 рік, 1978", - сказав Ілля Ємець - кардіохірург, директор "Науково-практичного медичного центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України"
Та з 92 українські кардіохірурги не просто наздогнали, але й перегнали світові показники. Нині рівень післяопераційної летальності у цій лікарні менше відсотка. Тоді як у кращих клініках Європи та США - цей показник сягає трьох відсотків.