Выборы по-новому: депутаты проголосовали за новый избирательный кодекс [ Редагувати ]

За шаг до новых стандартов. Не прошло и трех лет, как нардепы вспомнили о своих предвыборных лозунгах и сегодня решили выполнить хотя бы один из них. Все обещали открытые партийные списки и сегодня - новый избирательный кодекс приняли. В первом чтении.
Это значит, что документ не окончательный, его еще ждут поправки. По какой схеме будут избирать депутатов, по какому принципу делить округа и к чему готовится избирателям - расскажет Екатерина Лысенко.
До чего техника дошла - при практически пустых депутатских креслах регистрация показывает, что все нардепы на месте.
"- В залі 338 народних депутатів".
Так начинают рабочий день избранники, у которых повестка дня заполнена принятием законов. Но - без политических заявлений не обойтись. "Блок Петра Порошенко" сразу же начинает отвечать всем недовольным - пенсионной реформой.
"Підняття пенсій - це лише перший крок, і ми будемо йти далі, тому не потрібно шукати зради там, де її немає", - заявил Артур Герасимов, народный депутат, "Блок Петра Порошенко".
А "Самопомич" снимает навешенные ярлыки. Вчера нардеп фронтовик Пашинский обвинил их в срыве заседания Комитета по нацбезопасности, в результате чего пришлось перенести рассмотрение закона о реинтеграции Донбасса.
"Я багато наслухався, хто ми є. По-друге, вчора не було 12 осіб, з тих 12 тільки 2 від "Самопомочі", всі решта з правлячої кліки. Дуже часто "лови вора" в натовпі кричить перший вор, той, кого зловили за руку. Тому обговорення закону про реінтеграцію має бути надпублічним і прозорим, тільки тому, що там є нюанси, які є надважливі для розвитку української суверенності. В преамбулі закону є згадка про Росію-агресора, але в статтях закону немає доказів цього", - заявил Олег Березюк, народный депутат, "Самопомич".
"Ми скептично відносимся до цього закону, тому що закон не про реінтеграцію Донбасу, а практично закон про відокремлення Донбасу, тому що в цьому законі є все, що завгодно, окрім того, яким чином повернути території і людей, яким чином припинити війну. Ми проти цього закону, він декларативний. Я, після зустрічі зі спецпредставником США Волкером вважаю, що парламент повинен зосередитись на тому, щоб якомога швидше допомогти проведенню резолюції по введенню миротворців і припиненню стрілянини", - сообщил Юрий Бойко, лидер фракции "Оппозиционный блок".
Но реально - поправки в закон о реинтеграции комитет будет рассматривать завтра. Когда документ появится в зале - пока неясно. А сегодня тема дня - избирательные кодексы.
"Давайте врешті решт виконаєм обіцянку, яку всі політичні сили, які йшли на вибори - давали українському народу стосовно того, що буде змінений закон про вибори і буде викинута мажоритарна складова", - призывает Иван Крулько, народный депутат, "Батькивщина".
В парламенте зарегистрировано 2 проекта о новом порядке выборов, которые так или иначе - отменяют "мажоритарку" и предусматривают голосование по открытым спискам. Второй вариант, за который в итоге проголосовали - открывает эти списки - создавая региональные избирательные округи.
"На парламентських виборах ми пропонуємо систему регіональних відкритих списків. Це коли Україна ділиться на 27 виборчих регіонів", - предлагает Александр Черненко, народный депутат, "Блок Петра Порошенко".
"Партія затверджує список, але місце кандидата в цьому списку визначатиме сам виборець, вся Україна ділиться на 27 великих округів. Міжнародний закордонний округ, в кожному 16-17 мандатів, і виборець першу галочку буде ставити за партію, і другу, якщо бажає, за кандидата", - говорит Леонид Емец, народный депутат, "Народный фронт".
"Виборець, який приходитиме на виборчу дільницю - голосуватиме за партію і, окрім того - кожна партія буде складати два списки - загальнодержавний і регіональний, і окрім того, що виборець голосуватиме за партію - він також голосуватиме за конкретну людину з конкретного регіону, яка є представником цієї партії", - говорит Татьяна Острикова, народный депутат, "Самопомич".
"Це перша спроба робиться в країні через кодекс, де узагальнення іде і виборів до ВР, і місцевих виборів, і виборів до автономної республіки Крим - де все це зведено в один єдиний виборчій закон", - говорит Сергей Соболев, народный депутат, "Батькивщина".
Необходимое количество голосов - 226 - документ набрал. Правда, в первом чтении. До второго его нужно будет еще отшлифовать поправками, поскольку документ меняет правила игры не только для нардепов, но и меняет подход к местным выборам, выборам президента и вносит изменения в работу ЦИК.
"Уявіть собі, майже за рік до виборів ми започатковуємо нову модель, і реалізовувати її треба буквально за кілька місяців, більш того - вводиться поняття професійних виборчих комісій, і щоб стати членом виборчої комісії - недостатньо висуванця від партії, вдумайтесь про це!", - говорит Руслан Князевич, народный депутат, "Блок Петра Порошенко".
"В цьому кодексі пропонується змінити також логіку виборів президента, що немає відношення жодного до виборчої системи, власне виборів народних депутатів, тому найдоцільніше буде створити робочу групу, щоб робоча група дала можливість народним депутатам при скороченому режимі опрацювати цей законопроект . Ми розуміємо, що значна кількість правок буде внесена нашими "мажоритарщиками" , тому робота передбачається дуже серйозна, будемо старатись встигнути", - говорит Ирина Луценко, народный депутат, "Блок Петра Порошенко".
На подготовку документа ко второму чтению у нардепов две недели. А пока у них - уже не столь скандальная повестка дня. Вопросы кинематографа и противодействия торговле людьми. Бюджетная тема станет актуальной в четверг - депутаты планируют изменить смету на этот год. А за "Бюджет-2018" если и возьмутся - то на следующей неделе.