На Житомирщині під загрозою знищення опинився маєток зі столітньою історією [ Редагувати ]
"Таких будинків, наприклад, в Україні досить мало. Саме такий стиль, саме таке розташування. Фактично я не можу назвати, де ще щось схоже є", - переконаний Сергій Ляховецький, учитель історії.
Це - маєток польського пана Мечислава Мазаракі на Житомирщині. Збудований понад 130 років тому. Напівзруйнована нині будівля колись була однією з найбагатших.
"Остання власниця Марія Мазаракі - померла у Польщі в 1960 році. Вона описувала власне, як він виглядав. Там були досить таки цікаві меблі, портрети королів польських, метрова статуя Яна Собеського - короля. Досить гарно виглядав, меблі, оббиті шовком темно-зеленим, парчою, там такі прикраси були. Вважається, що під час революції вони були вивезені на територію монастиря "Босих кармелітів" - католицького монастиря Бердичівського. Де воно зникло - важко сказати", - розповідає Сергій Ляховецький, учитель історії.
За радянських часів у маєтку облаштували контору місцевого радгоспу, а буквально кілька років тому панська вілла з понад сторічною історією стала приватною власністю.
"У 2004 році було розпайоване майно і приватний підприємець в 15 чи 16 році викупив майнові права в учасників цього радгоспу і звернувся до суду, що він дійсно викупив. Представив всі належні документи і викупив його", - говорить Максим Капустинський, Райгородський сільський голова.
Чому маєток за стільки часу не визнали ані архітектурною, ані історичною пам'яткою - дізнаємося у місцевій райдержадміністрації. Виявляється, спроби зробити це були.
"Ще у 2006 році було звернення до комісії управління культури на той час ось, зверталася РДА, Бердичівська районна рада, щоб його взяли, щоб його взяли на баланс держави і зареєстрували як пам'ятку архітектури. Було сказано, що вона була на той час вже у занедбаному стані, тому її не взяли як пам'ятку", - розповідає Леонід Кобилінський, керівник відділу культури і туризму Бердичівської РДА.
Що робитиме із садибою новоспечений власник - від нього самого нам дізнатися не вдалося.
"- Соединяем, пожалуйста, подождите. Абонент не отвечает…"
А от його односельці кажуть - наміри у підприємця шляхетні - пообіцяв реконструювати.
"По його словам - він хоче, щоб ця історія збереглася про маєток, щоб люди ходили", - говорить Максим Капустинський, Райгородський сільський голова.
Щоправда, коли саме це буде - люди не знають, адже коштів на відновлення потрібно чимало. Однак сподіваються, панський маєток таки з'явиться на туристичній карті країни.