На Київщині лікар запатентував метод виявлення раку молочної залози [ Редагувати ]
На Київщині лікар запатентував метод виявлення раку молочної залози. Він пропонує проводити скринінг захворювання без використання мамографа. Докладніше розповість Юлія Касян.
Два роки тому Олену у поліклініці мамолог шокував діагнозом - рак молочної залози. Жінка розповідає: нічого не боліло, а тому повірити почутому було складно.
"Он посмотрел и сразу же обнаружил у меня онкологию. Он посмотрел просто на УЗИ. Улыбаюсь, говорю "Да ну не может быть такого". Когда я проверила, у меня оказалась форма агрессивная. Она правда была не большая там 1 см был этот рак", - розповідає Олена Пономаренко, колишня онкохвора.
Життя жінці врятувало те, що рак виявили на другій стадії. Якби онкозахворювання прогресувало - зміни були б невідворотними.
"Онкологи дуже успішні в лікуванні раку молочної залози, коли ми маємо ранній рак. Практично ранній рак молочної залози має мало симптомів, і сама жінка рідко виявляє його собі в ранній стадії. Для того покликані техногології їм допомогти в цьому і робиться скринінг раку грудної залози", - говорить Орест Тріль, заступник головного лікаря Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру.
Стандартом скринінгу раку молочних залоз у всьому світі вважають мамографію. Її виконують за допомогою спеціального пристрою - мамографа. Уже з липня, згідно з планами МОЗу, в Україні запрацює програма "Безкоштовна діагностика", а це 54 види досліджень. Їх вартість компенсуватиме держава. У переліку є і мамографія. Однак, нарікають лікарі, - обладнання для неї дороговартісне, і такого в Україні - замало.
"Ці мамографи є в великих центрах, наприклад у століці нашій. Є в великих містах, але в віддалених, наприклад районних центрах, мамографія відсутня. Мамограф відсутній, але ми повинні проводити скрінінг-діагностику жінкам", - говорить Олександр Коваленко, мамолог.
Мамолог каже: альтернативою скрінінгу у місцях, де немає цих украй необхідних апаратів, є правильна пальпація фахівця та ультразвукове сканування. Лікар запевняє: так можна обстежити за день до 30 пацієнтів, витрачаючи на одного 7-10 хвилин.
"Згідно протоколу, ми повинні в Україні з метою скрінінгу виконувати мамографію. Але у нас не має мамографії. І тому нам треба вносити зміни в протокол. Наприклад цією методикою. Для того, щоб наприклад у лікаря, який працює на первинній ланці або на вторинній ланці була юридична можливість і підстава її застосовувати.для цього не потрібно купувати дорогостоящий мамограф, який коштує десь в межах 200 тисяч доларів. Достатньо купити апарат ультразвукової діагностики ціною 5-6 тисяч доларів і навчить фахівця", - говорить Олександр Коваленко, мамолог.
В Україні найбільший досвід скрінінгу раку молочної залози мають фахівці зі Львова. Там вважають - цей метод має право на життя.
"Метод Коваленка в тому плані, щоб аби застосувати ще й ультразвук на скринінгу. Такий метод як не дуже дорогий і доступніший, бо багато ультразвукових апаратів є і в молодому віці особливо, то можна було б застосовувати", - говорить Орест Тріль, заступник головного лікаря Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру.
Наразі пропозицію мамолога розглядає інститут раку. Лікар сподівається, що його метод діагностики увійде до переліку безкоштовних аналізів та обстежень в тих місцях, де немає можливості купити мамограф.