рф наклала вето на продовження мандату експертів із санкцій проти КНДР [ Редагувати ]

Без нагляду з боку ООН за Північною Кореєю, бо путін так віддячив. Російське вето в Радбезі Організації Об'єднаних Націй - це подяка за допомогу Північній Кореї, кажуть західні експерти. Через блокування з боку москви, доведеться розпустити групу експертів, яка впродовж 15 років стежила за дотриманням санкцій, введених проти КНДР.
Як змінилися відносини між росією та Північною Кореєю від початку повномасштабного вторгнення в Україну - розповість наша міжнародна оглядачка Світлана Чернецька.
Уперше за 15 років Рада безпеки ООН не змогла продовжити роботу групи експертів, що стежать за дотриманням санкцій проти Північної Кореї. Усі попередні рази голосування було радше технічним питанням. Адже на самі санкції воно не впливає. І всі члени Радбезу погоджувалися у необхідності нагляду за дотриманням обмежень, які запровадили через програму КНДР зі створення ядерної зброї. Утім після цьогорічного голосування групу експертів доведеться розформувати. Попри те, що 13 із 15 країн проголосували за продовження її роботи, росія скористалася своїм правом вето, аргументуючи тим, що санкції вже не актуальні, а Захід просто душить Пхеньян. Щоправда, представник москви забув згадати, що росія сама опинилася в полі зору цієї групи експертів. Лише минулого тижня вони оголосили про початок розслідування щодо купівлі москвою північнокорейської зброї. Але закінчити його вже не вдасться. Саме через російське вето. Блокування викликало хвилю обурення на заході. Дипломати називають його "фактичним визнанням провини москви у використанні допомоги КНДР".
Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України:
Це фактично явка з повинною. москва більше не приховує військової співпраці з Північною Кореєю. Зокрема, йдеться про отримання зброї та боєприпасів із порушенням санкцій. А також про використання їх у війні проти України. Сьогоднішнє голосування є ще одним прикладом того, як незаконна присутність росії в Раді Безпеки ООН ставить під загрозу глобальну безпеку.
Метью Міллер, речник Держдепу США:
Ми бачили, як КНДР передає військове обладнання до росії. І воно з'являється на полі бою в Україні, тобто росія застосовує його для подальшої війни проти України. Ми чекали, щоб побачити, яким чином росія буде дотримуватися своїх зобов'язань в обмін на це. І сьогодні, я думаю, ми побачили один зі способів.
Спроби Росії та Китаю пом'якшити санкції проти Північної Кореї помітили ще у 2019-му. Але від початку повномасштабної війни, відносини москви з пхеньяном вийшли на новий рівень. Минулого року Кім Чен Ин приїхав із візитом до рф. А путін збирається до КНДР із візитом у відповідь. Диктатори підписали цілу низку договорів. Щоправда, про їхній зміст доводиться лише здогадуватися. Але, за даними розвідки, КНДР збуває москві свої артилерійські боєприпаси та балістичні ракети. А в обмін - дістає доступ до сучасних ракетних та супутникових технологій, звичайно, в обхід міжнародних заборон. Тож, зовсім не дивно, що росії невигідна робота наглядачів за дотриманням санкцій, як і загалом самі санкції проти КНДР. Нещодавно кремль розширив співпрацю з Кімом. Почав прямі постачання нафти до Північної Кореї. Це значно полегшить життя Пхеньяна і заощадить йому величезні гроші. Бо через запроваджені обмеження доводилося солідно переплачувати за кримінальні шляхи одержання нафтопродуктів.
Алістер Морган, посол Великої Британії до КНДР 2015-2018 рр.:
Політичний альянс КНДР із росією та Китаєм став міцнішим, ніж будь-коли раніше. А стосовно поведінки росії та Китаю в Радбезі ООН, то ми вже бачили таке й раніше. Приміром, під час дебатів щодо запуску міжконтинентальної балістичної ракети "Хвасон-18". Тоді росія з Китаєм не дали Радбезу зробити декларацію із засудженням дій КНДР чи вжити якихось інших заходів.
Санг Юн Лі, професор, експерт із Північної Кореї:
Північна Корея - одна з дуже небагатьох країн, яка відкрито й енергійно підтримує війну росії проти України. Називає її героїчною боротьбою народу та солдатів російської федерації, проти злих сил, якими вважає Сполучені Штати.
Російське вето - це частина очевидної бартерної угоди. Це прояв лояльності до КНДР та вдячності за всю військову допомогу. Згідно з аналізом української розвідки, Північна Корея стала головним союзником росії у війні проти України. І без її зброї кремлю було б значно складніше воювати. Але, крім того, застосування права вето - це ще й намагання уникнути власної відповідальності. Уже зрозуміло, що росія та Китай і надалі робитимуть все можливе, щоби вивести КНДР з-під обмежень.