Другий тур виборів у Франції: чим загрожує Україні тріумф ультраправих [ Редагувати ]
Політичні зміни у Франції. Там другий тур парламентських виборів. Голосування покаже, чи вдасться ультраправим перехопити владу у партії президента Еммануеля Макрона.
Тиждень тому перший тур перегонів показав, що "Національне об'єднання" одіозної політикині Марін ле Пен цілком може здобути абсолютну більшість і сформувати уряд. Однак центристи та ліві об'єдналися, щоб не допустити цього.
До яких хитрощів вдалися? Які шанси, що вони спрацюють? Та чим загрожує Україні тріумф ультраправих у Франції? Далі в нашому матеріалі.
Французи знову голосують. До другого туру виборів пройшли кандидати, що подолали бар'єр у 12 з половиною відсотків. З самого ранку на дільницях велелюдно - явка і в попередньому турі була високою. Французьке суспільство поляризоване й інтерес до цих виборів дуже високий.
Марі-Хелен, жителька Франції:
Вони змінять обличчя Франції, тому що до цього моменту ми зовсім не були готові прийняти партію "Національне об'єднання". Були певні бар'єри, які утримували виборців, а тепер бар'єри та язики розв'язуються. Я бачу багато безкультур'я, багато людей, які погано говорять про інших, особливо про іноземців та тих, хто думає не так, як вони.
Мова про тріумф ультраправої політсили "Національне об'єднання" - колишнього Національного фронту одіозної Марін ле Пен - відомою своєю непримиримою позицією щодо мігрантів, популістською риторикою та приязністю до путіна. За підсумками першого туру, "Національному об'єднанню" пророкували абсолютну більшість, а значить і гарантоване формування уряду. Її нинішній лідер 28-річний Жордан Барделла не приховує амбіцій.
Жордан Барделла, лідер партії "Національне об'єднання":
Щоби продовжити реалізацію мого проєкту, за який проголосувала країна, потрібна абсолютна більшість. Отже, або французи нададуть мені цю абсолютну більшість, або вони ризикують знову побачити лівий "Новий народний фронт" на чолі держави. Я не хочу цього для країни. І вірю, що багато виборців не хочуть також.
Популярність популізму ультраправих останнім часом надзвичайно зросла, адже багато хто не пробачив Макрону підвищення пенсійного віку та економічні реформи. Проти змін протестували жовті жилети. Лякає французів і загострення міграційної кризи.
Седрік Бердаус, житель Франції:
Я працюю за мінімальну зарплатню, і з нас постійно стягують податки. Я не можу поїхати у відпустку, я не можу нічого зробити. Тож ми побачимо. Я думаю, "Національне об'єднання" також повинно мати шанс.
Марі Легуей, жителька Франції:
Я сподіваюся, що результат буде таким самим, як тиждень тому, навіть якщо це виглядає дещо складно. Я проголосувала за "Національне об'єднання", тому що хочу змін, тому що ця сила викликає довіру, тому що ми хочемо спробувати щось інше.
Втім, президент Макрон, чия політсила катастрофічно втратила позиції у першому турі, надії не втрачає. Він закликав своїх прихильників до мобілізації проти ультраправих. Щоб кандидати від партії, які посіли треті місця, знялися і не відтягували голоси в іншого опонента націоналістів. Те саме зробив табір лівих. Як наслідок, з виборів вибули понад 200 претендентів на мандати.
Габріель Атталь, прем'єр-міністр Франції:
Ситуація зрозуміла. Завдання цього другого туру полягає в тому, щоб позбавити крайніх правих абсолютної більшості шляхом створення парламенту, де ми матимемо достатню вагу, щоб створити більшість на основі проєктів та ідей між республіканськими силами.
І така хитрість може спрацювати - свідчать соцопитування. За останніми результатами, "Національне об'єднання" абсолютної більшості все ж не отримає. Хоча може розраховувати на результат до двохсот тридцяти депутатських місць. Альянс лівих партій та інші ліві, які йдуть окремо, можуть здобути до ста дев'яноста мандатів. Пропрезидентському блокові прогнозують болючу поразку з результатом до ста сорока місць. У такому разі центристам і лівим доведеться домовлятися про коаліцію. А це непросто.
Бруно Котрес, професор політології Паризького інституту політичних досліджень:
Французька політика буде дуже нестабільною принаймні один рік і, ймовірно, довше. Наступною великою історією будуть президентські вибори, які фактично відбудуться через три роки. Тому нестабільність - це надовго. Ми вже бачили, як ринки реагують на ситуацію у Франції. І це послаблює позиції країни на європейському рівні також.
Це не дуже добрий знак для України, адже Париж муситиме більше концентруватися на власних проблемах.
Якщо ж праві таки здобудуть абсолютну більшість - потужна політика підтримки Києва, яку останнім часом демонстрував Еммануель Макрон, теж найімовірніше буде переглянута. Хоч лідерка "Національного об'єднання" Марін ле Пен повномасштабну путінську агресію і засудила.
Марін ле Пен, лідерка "Національного об'єднання":
Ми підтримували Україну упродовж цих двох років, позначаючи дві червоні лінії, якими є відправлення французьких військ на українську територію, тому що французи абсолютно проти цього, а також передача далекобійної зброї, якою можна вражати росію, що може зробити Францію учасницею цього конфлікту.
Виборчі дільниці у Франції сьогодні працюватимуть до двадцять першої за Києвом. Тоді ж оголосять результати екзитполів. Остаточні ж підсумки виборів стануть відомі вже у понеділок.