Новий уряд у Британії: чого чекати від Кіра Стармера [ Редагувати ]
Новий уряд у Великій Британії. Кабінет міністрів вже почав роботу. Його сформували лейбористи після перемоги на виборах до парламенту. Вже у вівторок на нового прем'єра Об'єднаного Королівства Кіра Стармера чекає перша закордонна поїздка у новому статусі. Тож, хто такий сер Кір Стармер, як він опинився у великій політиці й чого від нього чекати - розповість наша британська кореспондентка Світлана Чернецька.
Це перша промова Кіра Стармера на новій посаді. Тепер він - господар на Даунінг-стріт, 10. Сам Стармер освоює офіс прем'єр-міністра на першому поверсі, а у квартирі на другому облаштовується його родина: дружина-юристка, 15-річний син та 13-річна донька.
Новий глава уряду може похвалитися блискучою політичною кар'єрою. Депутатом він став всього 9 років тому, у віці п'ятдесяти двох років. На відміну від багатьох попередників, Стармер дійсно походить з простої непривілейованої робітничої родини. Його батько був слюсарем з виготовлення інструментів, а мати - медсестрою. Лише завдяки гарним оцінкам хлопець потрапив у селективну школу, а згодом і в Оксфордський університет. Де вивчав право.
Тім Бейл, професор політики в Університеті королеви Мері:
У них не було багато грошей, а ситуацію погіршувало і те, що доволі молодою його матері діагностували серйозну хронічну хворобу, тож їй довелося піти з роботи. І я абсолютно впевнений, що саме хвороба матері вплинула на нього політично. Він зрозумів, що будь-яку людину можуть спіткати нещастя в житті й що їм потрібна допомога держави, для подолання кризи. Тобто державу він сприймає як систему безпеки для людей. І якщо для цього потрібно перерозподілити потоки, так і буде.
В дитинстві він захоплювався футболом та музикою. І ще в школі приєднався до молодіжного крила лейбористів під назвою "молоді соціалісти". Але велика політика прийшла в його життя пізніше. Бо спочатку він побудував кар'єру у юриспруденції.
Гевін Міллар, колишній колега Кіра Стармера:
Він був відданим ідеї стати адвокатом з прав людини, тоді ми це називали з громадянських свобод. Він завжди хотів захищати права слабших. Так і сталося, він ніколи не зійшов зі свого шляху. Це те, чим він займався у своїй практиці.
Його найвідомішою справою став позов з боку ресторану "МакДональдз" проти двох екоактивістів на початку 90-х. Корпорація звинувачувала їх у наклепі. Стармер представляв у суді обвинувачуваних безоплатно. Справа тривала понад 10 років і в результаті виграв "МакДональдз". Але попри поразку, про Стармера заговорили як про пристрасного та принципового адвоката.
Кір Стармер, адвокат сторони обвинувачення у позові від McDonald's:
Одна з проблем нинішнього стану закону, це те, що стороні обвинувачення не надають жодної юридичної допомоги. Тож потрібно мати багато грошей, щоб найняти відповідальних юристів. Бо питання не в тому чи говориш ти правду, а чи ти маєш сміливість, чи гроші, щоби обстоювати свої слова в суді.
Вершиною юридичної кар'єри Стармера стала посада голови прокуратури в Англії та Вельсі. За цю роботу у 2014-му він отримав лицарський орден від королеви та приставку "сер" до свого імені. Тобто звертатися до нього мали би сер Кір Стармер. Його дружина стала леді Вікторією.
Ці дні якраз нагода для Стармера продемонструвати свої лідерські навички. Він формує новий кабінет міністрів. Визначає напрямки роботи, які потребують негайного втручання.
Кір Стармер, прем'єр-міністр Великої Британії:
Я не обіцяю вам, що буде легко. Змінювати країну не те саме, що натиснути на вимикач. Це тяжка праця. Терпелива. Наполеглива. І нам треба розпочинати негайно.
Пристальна увага навіть до того, хто першим отримає дзвінок від нового лідера Великої Британії. За повідомленнями пресслужби, першою була розмова з президентом США, потому одразу дзвінок президентові України.
Кір Стармер, прем'єр-міністр Великої Британії:
Я хочу абсолютно чітко сказати, що першочерговим обов'язком мого уряду є безпека та оборона. Щоб чітко заявити про нашу непохитну підтримку НАТО і, звичайно, повторити, як я сказав це президенту Зеленському, про підтримку, яку надаватиме наша країна та разом з нашими союзниками стосовно України.
Минулого року Стармер особисто відвідав Київ та зустрівся з президентом Зеленським. Тоді ж запевнив, що у разі виграшу на виборах - продовжуватиме допомагати Україні. Як колишньому адвокатові новому прем'єрові дуже близька тема агресії проти слабшого суперника, дотримання прав людини та міжнародного права.
Гевін Міллар, колишній колега Кіра Стармера:
Він буде дуже принциповим. І буде дуже переживати за основні цінності, у які завжди вірив: це рівність, права людини, соціальна справедливість, скорочення прірви між багатими та бідними.
Окрім того, Стармер підтримує ордер Міжнародного кримінального суду на арешт путіна. І сподівається побачити російського диктатора на лаві підсудних у Гаазі. На відміну від попереднього лідера лейбористів Джеремі Корбіна, Стармер схвально ставиться до військового альянсу НАТО та не збирається знищувати ядерний потенціал Британії.
Кір Стармер став восьмим лейбористом в історії, якому вдалося очолити уряд Великої Британії. І роботи справді чимало. Адже після 14-річного правління консерваторів, від нього чекають швидких та відчутних змін. Насамперед в домашній політиці. Але вже у вівторок прем'єра чекає перше закордонне відрядження. Ним стане зустріч з найвпливовішими політиками світу - на ювілейному саміті НАТО у США.