Виплати для ВПО за житло: які особливості нової ініціативи [ Редагувати ]
Субсидія на винаймання житла. Для переселенців в Україні планують запустити новий інструмент адресної підтримки. Йдеться про грошову допомогу для оплати орендованого помешкання. Ця ідея вже обговорюється кілька місяців і незабаром може бути формалізована Кабміном. Розмір компенсації залежатиме від регіону проживання, кількості осіб у родині та доходів. В особливостях нової ініціативи - розбиралася Ольга Лучек.
Покинути рідний дім. Почати життя з нуля. Олена одна з мільйонів українців, яка через це пройшла. Вона приїхала до Чернівців з Покровська Донецької області ще у березні 2022-го.
Олена Гайдученко, переселенка з Донеччини:
Будинок стоїть, але фронт приближається, обстріли частіше і повертатися туди ми поки що не будемо.
Вже понад два роки Олена винаймає житло у Чернівцях. За цей час довелося змінити кілька квартир. Каже, ціни на оренду космічні. Нині знову обживаються в новому помешканні.
Олена Гайдученко, переселенка з Донеччини:
Ми жили трішки в гуртожитку, але зрозуміли, що треба шукати окреме житло, добрі люди нам надали на декілька місяців будинок безкоштовно, ми там проживали, але потім треба було звільнити будинок і ми переїхали, вже шукали орендоване житло. Ціни приблизно 200 доларів, так, але умови проживання там бажають бути кращими. А те, що трішечки краще - це вже 350-400 доларів.
Компенсацію переселенцям за орендоване житло обіцяють запровадити вже невдовзі. Зараз проєкт про таку допомогу розробляють у Кабміні. Олена каже, це була б суттєва допомога. Зараз двокімнатне помешкання жінці обходиться у майже 8 тисяч гривень. Виплати переселенцям вона вже не отримує з березня минулого року, розраховує лише на власні сили.
Олена Гайдученко, переселенка з Донеччини:
Ми проживаємо разом з сином, звичайно, що у мене не одне джерело доходу, тому що з одного джерела доходу і жити, і оплачувати оренду житла, і плюс ще комунальні послуги, то це дуже важко.
Цьогоріч з березня допомогу від держави отримують лише ті переселенці, які не можуть працювати, доглядають дітей, важкохворих, осіб з інвалідністю, чи не мають доходів або мають низькі доходи. За новим проєктом - компенсацію на житло будуть отримувати залежно від прибутку.
Дарія Марчак, перша заступниця Міністра соціальної політики України:
По-перше, субсидія на оренду житла має призначатися з розрахунку не тільки членів родини, на кожного члена родини є соціальний норматив по мінімальній кількості метрів, які мають надаватися, це 13,5 кв метрів станом на сьогодні, але не менше ніж 35 квадратних метрів на родину, але при цьому цей інструмент враховує різницю у цінах по регіонах і спроможність родини самостійно оплачувати оренду.
В Україні нині майже 5 мільйонів внутрішньопереміщених осіб. З них 77 тисяч проживають в Чернівецькій області.
Альона Атаманюк, перша заступниця голови Чернівецької обласної військової адміністрації:
У нас 73 місця тимчасового проживання, це одна з найбільших кількостей в Україні, але багато хто шукає варіанти проживання в приватному секторі. І міжнародні організації, з якими ми співпрацюємо на поточний момент, в області пропонують на 6 місяців допомогти з оплатою оренди, ну, а далі вже через 6 місяців вона переходить на самостійне забезпечення можливості проживання у приватному секторі.
Обов'язковою умовою отримання допомоги - буде наявність договору про оренду житла. Олена вже його оформила. Каже, не всі власники помешкань готові укладати такі договори.
Олена Гайдученко, переселенка з Донеччини:
Коли ми укладали договір, проблем з цим не було. Все було через рієлтора. Ми цей договір підписали, домовилися і так співпрацюємо.
У міністерстві соцполітики кажуть, намагаються продумати механізми спрощення укладання таких договорів.
Дарія Марчак, перша заступниця Міністра соціальної політики України:
Ми розробили типову угоду, яка може бути підписана безпосередньо, наприклад, у відділенні Пенсійного фонду двома сторонами або взагалі підписана в цифровій формі в електронному кабінеті Пенсійного фонду.
Механізм надання субсидій на оренду житла для ВПО ще опрацьовується і невдовзі має стартувати.
Олена Гайдученко, переселенка з Донеччини:
Я вважаю, це дуже потрібно. По-перше, для того, щоб громадяни відчули підтримку держави, по-друге, гроші, які будуть заощаджені на оренду житла, люди можуть спрямувати на донати.