Під постійними ударами: як виживає Оріхів та Гуляйполе [ Редагувати ]
Понад 400 ударів завдали росіяни по Запорізькій області. Більшість населених пунктів, що зазнали обстрілів - територія Пологівського району. Реактивними системами, артилерією та дронами били росіяни по прифронтових Оріхову та Гуляйполю. Попри постійну небезпеку у цих містах залишаються жити люди. Як вони облаштовують свій побут та хто підтримує їх - далі.
Щотижня прифронтовими дорогами Запорізької області мчить машина рятувальників. Цього разу прямують до незламного Оріхова. Жителям, які попри обстріли не евакуювалися з міста, надзвичайники привезли гуманітарну допомогу.
Олександр Коротун, співробітник ГУ ДСНС у Запорізькій області:
Приїхали з гуманітарною допомогою, а саме привезли продукти харчування: хліб, каву, чай, печиво. Наші хлопці розвозять воду по населених пунктах, забезпечують населення технічною водою, кожен день.
Містяни, поки чекають на своїх помічників, розповідають одне одному, як пережили черговий ворожий обстріл.
Тетяна, жителька Оріхова:
ніч була дуже складна, вибухи були, були прильоти, тож двері відкривалися, все, вікна, усе на світі, було страшнувато, уже хотіли бігти у підвал.
Люди кажуть, за два з половиною роки повномасштабного вторгнення, росіяни не залишили в Оріхові жодної вцілілої будівлі та знищили усі комунікації. Втім духу оріхівців ворожі удари не зламали. Під обстрілами вони навчилися облаштовувати свій побут і навіть висаджувати городину.
Юрій, житель Оріхова:
Уже 2,5 роки постійно під вибухами цими живемо, і присипало нас, і стеля на нас падала.
Нині з 14 тисяч жителів у напівзруйнованому Оріхові залишилося близько тисячі. Містяни кажуть: сил триматися їм надає взаємопідтримка.
Тетяна, жителька Оріхова:
В мене є жінка, якій 92 роки, і коли ми їй запропонували евакуюватися, вона сказала, ми тебе одну не залишимо. І ця бабушка досі залишається тут, тут вона залишається. І це дає мені сили й підтримку, що я не одна.
Два з половиною роки тримаються під щоденними обстрілами й жителі прифронтового Гуляйполя. Окупанти гатять по місту артилерією та дронами, руйнують будинки й місцеву інфраструктуру КАБами. Внаслідок ворожих ударів у сорокаградусну спеку вмить спалахують пожежі. Рятувальники кажуть, інколи гасити вогонь доводиться цілий день.
Микола Гаврилюк, пожежний-рятувальник ГУ ДСНС у Запорізькій області:
Ми о 11 ранку як виїхали, о 9 вечора тільки приїхали, після сильних обстрілів "Градів" зайнялося пів села, горіли будинки, трава, пшениця, сарай, горіло все, ми побороли це. Дуже часто гасимо пожежу, і по нас прилітає.
Окрім ліквідації наслідків обстрілів, рятувальники доставляють людям продукти й наповнюють діжки технічною водою. Влітку попит на неї значно більший.
Воду гуляйпільці економлять. Кажуть, потроху використовують її у побуті та в господарстві. А от поливати городину нічим.
Світлана, жителька Гуляйполя:
Оце наш урожай, і оце, бачите, чого вирвала, воно ж печеться, і все, і воно згниє, це він старався, виріс, а що ж треба виривати його.
Самі гуляйпільці рятуються від липневої спеки у затінках, а від ворожих обстрілів - у підвалах чи за двома стінами у власних будинках.