Вбивство дітей у Британії: на місці злочину виникли сутички з поліцією [ Редагувати ]
російський слід у сутичках з поліцією у Великій Британії. Після жорстокого вбивства трьох дівчат у Саутпорті- націоналісти влаштовують масові заворушення вже два дні поспіль. Усе тому, що один нібито новинний сайт зі зв'язком до рф заявив, що нападник був нелегальним мігрантом. Як дезінформація призвела до масштабних сутичок та що насправді сталося на дитячому занятті з танців - розповість наша британська кореспондентка Світлана Чернецька.
"Англієць до смерті"- викрикують радикальні націоналісти у середмісті Лондона. Це вже другий день протестів у Великій Британії. Цей закінчився арештом понад ста чоловіків. Столичний протест став продовженням сутичок у Саутпорті. Тут радикали були ще агресивніші. Вони жбурляли цеглу у поліціянтів, підпалювали патрульні мікроавтобуси та сміттєві баки. Під час цих заворушень поранили 39 офіцерів: 27 із них ушпиталили з переломами, порізами та контузіями. Ультрарадикали збираються вже два дні поспіль з протестом проти ісламу та його сповідників. Вони впевнені: нападник на дитячу студію, який вбив трьох дівчаток та критично поранив іще 7 людей, - ісламіст. Прочитали про це в інтернеті. Нібито хлопця звати Алі Аль-Шакаті, він - мігрант і лише минулого року незаконно прибув до Британії на човні.
Насправді жодне ЗМІ країни не має права називати ім'я нападника. Бо він неповнолітній, йому лише 17 років. А після масового поширення неправдивої інформації щодо хлопця, поліції довелося видати спростування. Мовляв, нападник - народився та виріс у Британії. Жив у сусідньому селі.
Утім, заява правоохоронців губиться у потоці фейкових повідомлень про заарештованого. З офіційної заяви взяли лише той факт, що батьки хлопця - вихідці з Руанди. Решта - цілковита вигадка. Починаючи від імені. Журналістці-розслідувачці Кетрін Денкінсон вдалося докопатися до першоджерела.
Ним виявився інтернет-сайт, який називає себе Третім каналом. На ньому публікують суміш справжніх новин, чуток і вигадок з Британії та США.
Ютьюб-сторінку цього ресурсу створено 11 років тому. Перші відео на ньому - це аматорське фільмування автоперегонів у російському Іжевську. Найімовірніше, що ісламістський мотив Третій канал приписав лише задля так званого клікбейту, щоби більше читачів заходили на цю сторінку.
Кетрін Денкінсон, журналістка-розслідувачка:
Стало зрозуміло, що єдиний сайт, який назвав ім'я підозрюваного, не новинний. На ньому не працюють журналісти під своїми іменами, тобто цей портал - не те, що він з себе вдає. Ним керують якісь невідомі росіяни, і вони взагалі не мають законних підстав називати чиєсь ім'я. Тобто все, що вони пишуть, - це нісенітниці. Розпалюванням расової ненависті просто хочуть підняти відвідуваність їхнього сайту.
Зараз на сторінці опублікували вибачення за брехню щодо саутпортського нападника. Але фейки вже рознеслися соцмережами. Їх також підхопили державні медіа країни-агресорки. Додавши ще більше непідтверджених даних: нібито хлопець був під спостереженням зовнішньої розвідки МІ6. У соцмережах уже лунають заклики до масових депортацій мігрантів.
Іветт Купер, міністерка внутрішніх справ Великої Британії:
Неправдива інформація вже стрімко поширилася онлайн за попередні 24 години. Ті, хто це робить задля власних цілей, ризикують зірвати серйозне кримінальне розслідування. Я погоджуюся, що компанії соцмереж мають відповідати за це. Бо це суперечить їхнім власним правилам та зобов'язанням.
І хоча справжній мотив нападника досі невідомий, поліція не розглядає цей інцидент як теракт. Натомість релігійний підтекст та сутички з поліцією перебрали увагу з найтрагічнішої події. Заворушення почалися за кілька годин після жалобного мітингу за померлими.
Напад стався на занятті з танців у дитячому центрі. Його відвідували діти від 6 до 11 років. Троє дівчаток загинули від ножових ран. Ще п'ятеро дітей та двоє дорослих - у лікарні в критичному стані. Нападника затримали на місці.
Колін Перрі, очевидець події, житель Саутпорта:
Я викликав поліцію, хоча в той момент було багато людей з телефонами в руках. Бо то був наче вибух бомби. Тіла дівчаток лежали на вулиці. Один із моїх колег Джеймс виніс поранену дівчинку з будинку, вона мала кепський вигляд, бідолаха. То був жах, ми бачили, як діти стікали кров'ю.
Девід Дженкінс, житель Саутпорта:
Ми усі розгубилися, не розуміємо, що сталося. Люди розлючені та сумні, ми хочемо відповідей. Ми мусимо дізнатися, хто це зробив і чому.
Співчуття родинам постраждалих висловили і прем'єр-міністр, і королівська родина. Цей інцидент у тихому приморському містечку порушив одразу кілька гострих питань. Про вплив та поширення дезінформації, але також і про злочини з використанням ножів. Уряд обіцяє ще більше посилити відповідальність за носіння холодної зброї. А саутпортському нападнику загрожує довічне ув'язнення.