"єВідновлення": як отримати компенсації за пошкоджене чи зруйноване житло [ Редагувати ]
Розширення Програми "єВідновлення". Жителі тимчасово окупованих територій вже незабаром матимуть можливість отримати компенсації за пошкоджене і зруйноване житло. Як повідомили у профільному парламентському Комітеті, уже навіть запровадили експериментальний проєкт. У тимчасово окупованому Мелітополі знищене житло обстежили дистанційно за допомогою дронів та супутникових знімків. Загалом в Україні майже 3000 родин уже змогли використати сертифікати на нові квартири та будинки за Програмою "єВідновлення". З якими проблемами люди найчастіше стикаються - з'ясовувала Олена Логінова.
На цьому відео Олександр Вакка разом із дружиною заходять у свою нову квартиру, яку придбали за житловий сертифікат по програмі "єВідновлення". Родина радіє, що тепер знову має де жити.
Олександр Вакка, отримав сертифікат на нову квартиру:
Я взагалі був настроєний скептично, що це буде аж тільки після війни, в мене були такі думки, але вийшло все розробити раніше - я був приємно здивований.
Чоловік показує нам свій зруйнований будинок - таунхаус в Ірпені. Під час ворожої окупації триповерхова будівля згоріла вщент разом з меблями й технікою. Олександр каже: вкладав у будинок найкраще, робив ремонт 4 роки.
Олександр Вакка, отримав сертифікат на нову квартиру:
Де ви стоїте - це була спальня, це була дитяча кімната, а тут був вихід на третій поверх, тут дерев'яне перекриття, тому все згоріло.
Тепер Олександр радіє: отримав сертифікат на нове житло у "Дії". І купив квартиру у цій багатоповерхівці у своєму рідному Ірпені. Олександр розповідає, спочатку кілька місяців збирав всі документи, проходив комісію. А перші спроби отримати сертифікат у Програмі "єВідновлення" взагалі були невдалі, бо не знав, як правильно діяти. Але згодом все вдалося досить швидко. Чоловік каже: тим, як комісія оцінила його зруйноване житло, цілком задоволений.
Олександр Вакка, отримав сертифікат на нову квартиру:
Досить швидко вийшло, десь через місяць мені надійшли кошти й за цей період я вже знайшов житло. У нас вийшло близько 34 000 грн квадратний метр. Якщо чесно, я вважаю такою адекватною ціною, не враховуючи ремонт, якщо брати тільки "коробку" - будинок.
Олександр зауважує: важливо не гаяти часу. Щойно отримали сертифікат - одразу підбирати собі нове житло і домовлятися про його купівлю. Бо час на це потім обмежений.
Олександр Вакка, отримав сертифікат на нову квартиру:
Отримання сертифіката - це вам не на рахунок кошти, що ви можете їх зняти готівкою. Ні, це не так працює. Вам нарахували, ви натискаєте кнопочку забронювати і місяць у вас є на придбання житла. Якщо ви цей місяць не находите собі житло, і не купуєте, і не витрачаєте ці гроші, то ви проходите заново цю процедуру через "Дію".
Олександр каже: є одна умова - квартиру, придбану за житловий сертифікат, не можна продавати протягом п'яти років. Ми показали вам позитивний приклад. Але поки що таких родин, яким пощастило отримати сертифікати, не так багато. В Профільному Комітеті Верховної Ради зазначають, компенсації за повністю зруйноване житло стартували в Програмі "єВідновлення" навесні цього року. З того часу оформили сертифікати понад 8000 українських родин. А от змогли їх реалізувати, тобто купити нове житло, близько 3000 сімей.
Олена Шуляк, голова парламентського Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування та містобудування:
Звичайно, на сьогодні це не ті темпи, на які б ми хотіли розраховувати, тому що ми чекаємо всі дуже запуск третього етапу, який стосується знищеного житла для тих родин, які мали таке житло на тимчасово окупованих територіях. Станом на сьогодні зафіксовано десятки тисяч родин, які очікують від уряду запуску компенсації.
Валерія Ткач, заступниця директора з розвитку електронних послуг Міністерства цифрової трансформації:
Загалом подано понад 100 000 заяв. Найбільше подають заяви з Харківської області. З Київської, Донецької трохи менше. Миколаївська та Херсонська область також.
А от використовують свої сертифікати, тобто купують нове житло, найчастіше саме в Київській області.
Олена Шуляк, голова парламентського Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування та містобудування:
Це звичайно Київська область, тому що вона знаходиться в близькості до столиці і тут простіше знайти роботу, знайти і житло за тими ціновими показниками, за якими людина хоче обирати. На другому місці, де обирають житло, не зважаючи на серйозні якісь обставини, це залишається Харківська область. Ми також фіксуємо, що обирають житло на заході країни.
При цьому українці стикаються з різними проблемами на шляху до отримання сертифікатів і компенсацій на зруйноване житло. Найбільше непорозумінь трапляються у більш віддалених від Києва регіонах країни.
Ми на Миколаївщині. Будинок Любові Мельниченко у селі Новогригорівка зруйнували більше 15 російських снарядів. На місці хати - руїни. Жінка каже: аби повернутися додому, її родина частину робіт виконали за власний кошт. Пізніше подали заяву за програмою "єВідновлення".
Любов Мельниченко, жителька с. Новогригорівка:
Десь у вересні, мабуть, комісія з "єВідновлення" до нас прийшла. Руйнувань було дуже багато у хаті.
Любов розповідає: подавала усі необхідні документи. Комісія з "єВідновлення" оцінила руйнування будинку на суму 206 тисяч гривень. Утім, вдалося отримати лише частину суми.
Любов Мельниченко, жителька с. Новогригорівка:
Гроші нам прийшли десь через два місяці у жовтні, але у мене з нарахуванням проблема вийшла. Нараховано було 206, а виплатили мені 124 944, думала, як казали мені, що буде нараховуватися 70%, а 30% потім.
Розбиратися із проблемою жінці допомагав юрист на гарячій лінії "єВідновлення". У результаті отримали лист у відповідь.
Любов Мельниченко, жителька с. Новогригорівка:
Там написано було, що не коректно поданий чек-лист. І це все вертається знову до сільської ради. І ми тоді знову звертаємося у сільську раду, вона дає відповідь, що вони зобовʼязуються вирішити й цю виплату зможуть компенсувати.
На понад 70 тисяч гривень Любов чекає вже понад рік.
Любов Мельниченко, жителька с. Новогригорівка:
Ці кошти мені нараховано, я думаю, що я їх повинна отримати.
Чому виникають такі ситуації? Експерти зазначають: проблем насправді декілька і серед них - швидкість і якість роботи відповідних комісій, які створені при органах місцевого самоврядування.
Олена Шуляк, голова парламентського Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування та містобудування:
Безпосередньо як швидко працює така комісія, так і відбувається фіксація пошкоджень і безпосередньо створення житлового сертифіката, занесення відповідних даних до реєстру пошкодженого і знищеного майна. Якщо ми говоримо про Харківську область - дуже багато громад знаходяться в не дуже безпечних районах. Я знаю, що дуже багато представників комісій, вони все одно виїжджають на місця, все фіксують. Але, можливо, не з тою швидкістю, як це можна робити у відносно безпечній Київщині, наприклад.
В Профільному Комітеті Верховної Ради запевняють: працюють над вдосконаленням роботи Програми "єВідновлення". Приміром, очікують від уряду запуску державної компенсації для українців, які за власний кошт зробили ремонт в пошкоджених будинках. А нещодавно в Парламенті зареєстрували законопроєкт, який має значно спростити процедуру підтвердження права власності на житло для тих людей, які втратили документи через бойові дії.