Пенсійні зміни: як діятиме новий алгоритм [ Редагувати ]
Війна змусила мільйони українців шукати не лише безпеки, а й роботи за кордоном. Багато хто починає кар'єру з нуля у повній невідомості. Та чи не обернеться ця вимушена праця на чужині втраченими роками для їхньої майбутньої української пенсії? Нещодавно уряд запропонував механізм зарахування закордонного стажу. Але чи справді це рішення знімає всі питання та чи рятує ситуацію для кожного?
Які умови необхідно виконати, які документи збирати вже зараз, і головне, чи кожен рік роботи за межами України автоматично наблизить до забезпечення гідної старості? Про всі нюанси та можливі підводні камені - сюжет Ніни Коломієць.
З улюбленої роботи у повну невідомість. Киянка Олеся Гнатюк на початку повномасштабного вторгнення евакуювалася з дітьми до Чехії. Майже 30-річний стаж роботи редактором було перервано. Довелося перекваліфікуватися на кондитера.
Олеся Гнатюк, біженка з України:
Хобі стало моєю другою професією. І саме ця професія, професія кондитера, стала в пригоді мені після повномасштабного вторгнення, коли опинилася в Чехії. Моєю першою роботою тут була робота кондитера в кав'ярні.
Згодом Олеся влаштувалася маркетологом, якийсь час працювала у пресслужбі місцевого футбольного клубу "Банік", а кілька місяців тому все ж повернулася до журналістики на місцевому радіо. Розповідає, із кожним працедавцем має різні види трудових угод.
Олеся Гнатюк, біженка з України:
Є повна зайнятість, і є інші договори, де ти можеш працювати визначену кількість годин. Коли я працювала в "Баніку", це була найменша кількість годин, і мій роботодавець, він з того не сплачував там великий податок. Зараз я працюю на радіо, на гонорарній основі. Це також окремий вид договору. Наприклад, ти там можеш не більше 50 000 крон в рік заробити, на цьому договорі. Але з цих 50 000 саме роботодавець платить податок.
Ніна Коломієць, кореспондент:
Трудовий шлях людини нагадує залізничну колію. Ми отримуємо освіту, знаходимо роботу і безперервно йдемо цим шляхом. Працюємо, отримуємо зарплату, сплачуємо податки. Заздалегідь знаючи, що десь там, попереду, буде кінцева зупинка - заслужений відпочинок і пенсія. Втім, війна внесла свої корективи, загнавши кар’єру багатьох українців у тупик. А відтак, поставивши під питання трудовий стаж та майбутні пенсійні виплати.
Аби робочий стаж за кордоном враховувався при призначенні пенсії, уряд України затвердив відповідну постанову. Тепер періоди офіційної роботи в іншій країні додаватимуться до страхового стажу українців для призначення пенсії за віком.
Дарія Марчак, Перша заступниця міністра соціальної політики України:
Людина, наприклад, працювала в Україні 25 років і за кордоном пропрацювала ще 10 років, а за українським законодавством для того, щоб отримати право на призначення пенсії, необхідно мати мінімум 30 років стажу. Відповідно, людина приходить до Пенсійного фонду, коли досягла вже такого поважного віку, а пенсії немає. І якраз в цю проблему ми зараз врегульовуємо.
Щоб роботу за кордоном додали до загального страхового стажу - потрібно звернутися до Пенсійного фонду України, надати інформацію про роботу за кордоном. Пенсійний фонд, через МЗС, робить запит до відповідної країни, і якщо отримує підтвердження - додає страховий стаж. Ця схема діє як для біженців, так і для тих українців, які свідомо обрали шлях трудових мігрантів. Однак є важлива умова: для зарахування пенсійного стажу людина має працювати офіційно.
Василь Воскобойник, голова Офісу міграційної політики:
Якщо людина працює за цивільноправовою угодою, якщо людина працює фрілансером, якщо людина працює неофіційно. І якщо за цими форматами працевлаштування не було відрахувань в фонд місцевий пенсійного страхування, то відповідно виплати на пенсії ця людина розраховувати не зможе. Неможливо зарахувати в стаж те, що людина працювала неофіційно. З погляду закону людина не працювала.
Оформленням пенсії для мами зараз займається Яна Антикова із Шостки. Жінка з родиною вже кілька років живе у Великій Британії. Цього року її мама, за тамтешніми мірками, досягла пенсійного віку - 66 років. Для отримання державної пенсії у Британії потрібно мати 35 років трудового стажу.
Яна Антикова, біженка з України:
Я мамі пробувала подавати на цю державну пенсію, бо я спочатку не розібралася, так, знаєте, не підказали, то ми отримали відмову, так, і вони порекомендували подавати на цю Pension Credit. Це фінансова допомога для пенсіонерів з низьким рівнем доходу у Великій Британії.
Та навіть при оформленні такої пенсії враховують ті виплати, які людина отримує вдома.
Яна Антикова, біженка з України:
Я вчора заповнювала анкету, яка прийшла моїй мамі. Там 74 питання було. Чи є в тебе житло в Англії, чи є в тебе житло поза кордоном? Чи отримуєте ви дохід від цієї нерухомості? Чи отримуєте ви пенсію там, яка, скільки отримуєте пенсії? Вони вираховують вашу пенсію. Наприклад, моя мама отримує 3 000 грн пенсії за інвалідністю. Вони переводять ці гроші на фунти, по курсу, і вони цей дохід враховують. І вони тоді відраховують від цієї пенсії цей дохід наш української пенсії.
З початком війни під загрозою опинилися пенсії українців, які свого часу працювали в росії чи білорусі. Донедавна діяла норма: щоб отримати виплати в Україні, треба було надати довідку, що ти не отримуєш пенсію на території країни-агресора. На ділі зробити це було неможливо: будь-яка взаємодія з пенсійними органами цих країн припинена. Нова постанова уряду цю суперечність усуває.
Михайло Цимбалюк, перший заступник голови Комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів:
Громадянин має тільки вказати, що в тій державі він не отримує пенсію, і тоді Пенсійний фонд вже встановлює розмір пенсії й таким чином зараховує по наявних документах страховий стаж.
Полегшити собі майбутнє оформлення пенсії, хай навіть до неї ще десятки років, фахівці радять уже зараз, де б ви не працювали, подбати про документальну фіксацію.
Василь Воскобойник, голова Офісу міграційної політики:
Українці, котрі працюють за кордоном, їм обов'язково потрібно зберігати трудові угоди, на підставі котрих вони працювали. Ліпше дійсно звертатися в місцевий Пенсійний фонд і брати там виписку про нарахування пенсійних відрахувань з його заробітної плати й зберігати ці папери.
І ще один важливий нюанс: нова постанова впливає лише на зарахування трудового стажу, набутого за кордоном. І аж ніяк на розмір пенсій.
Дарія Марчак, перший заступник міністра соціальної політики України:
Стаж у нас враховується для визначення права, ну, тобто необхідна кількість років роботи. А ось розмір залежить від того, скільки внесків ви сплатили. Тобто, чим довше ви сплачуєте внески в українську пенсійну систему, тим вищою буде ваша пенсія за поточним законодавством. Відповідно, в розмір враховується та сума фінансових коштів, яку ви протягом життя внесли в українську пенсійну систему у вигляді страхових внесків.
Кабмінівська постанова в першу чергу направлена на те, щоб біженці не відчували себе у бюрократичному тупику, а розуміли, що шлях додому в них є. І що вдома не викреслюватимуть із їхнього життя роки, проведені в евакуації.