Вибори у США: які реальні шанси у Трампа й Гарріс [ Редагувати ]
З гучним матеріалом вийшов свіжий номер "Вашингтон Пост". Газета стверджує: "Гарріс була б фаворитом на виборах у США, якби вони відбувалися зараз". Погодьтеся, висновки серйозні.
Але наскільки вони відповідають дійсності? І які зараз реальні шанси в обох кандидатів в президенти? Наш спеціальний кореспондент у Сполучених Штатах Дмитро Анопченко стежить за ситуацією і зібрав останні новини щодо президентських перегонів по-американськи.
Washington Post симпатизує демократам, це не таємниця. Але симпатизує, не означає підігрує. І якщо журналісти (із посиланням на дані соцопитувань, які проводили на замовлення газети) зазначають, що Камала Гарріс була б фаворитом перегонів, якби вибори відбулися сьогодні - це багато про що говорить.
Розберемося з аргументами, які наводить видання.
Перший: "З моменту виходу Джо Байдена з передвиборчих перегонів рівень підтримки віцепрезидента по всій країні зріс у середньому на 2 відсотки". Це справді так, "нове обличчя" викликало ентузіазм, кампанія демократів набирає обертів, але звучать і прогнози, що це зростання має свою межу, і от-от зупиниться.
Другий - більш серйозний. Washington Post вимірювала рівень підтримки кандидатів у мінливих штатах, де власне і вирішиться доля всієї кампанії. І стверджує, що, за даними соцопитувань, Гарріс зараз лідирує у двох із семи таких штатів - у Вісконсині та Пенсільванії (із перевагою до 2-х відсотків); крім того, значно скоротила відрив від Трампа в Мічигані, розрив десь відсоток, і найближчими днями кандидати за рівнем підтримки в цьому штаті можуть зрівнятися.
Тому штаб Гарріс терміново переписує бюджети - вирішив витратити 370 мільйонів доларів на рекламу саме у мінливих штатах, щоб про їхню кандидатку там говорили, що називається "із кожної праски". Але справа ж не тільки у соціології. Коли свого часу Трамп переміг Гілларі Клінтон, переважна більшість опитувань теж пророчила перемогу саме їй. Є і похибка, є і "фактор часу" - опитування показують лише поточні настрої, а вони змінюються…
На одних тільки симпатіях і антипатіях виборців точно не виграти, потрібні конкретні обіцянки, за які люди віддавали б голоси. І для Гарріс такою програмою стали "боротьба проти підвищення цін" і "боротьба за справедливість". Ідею штучно регулювати вартість продуктів і не допускати зростання - вже озвучили, але тепер пролунала і пропозиція скасувати можливість вийти з-під арешту під заставу. Мовляв, всі мають сидіти, і байдуже, наскільки вони багаті.
У штабі вирішили: для прориву дійсно треба щось гучне. Але ці ідеї для Америки з її культом ринкової економіки й нинішньою правовою системою - надто радикальні. Сприймуть їх не всі. New York Post навіть вийшла зі словом "комунізм" на обкладинці, яке переписали, запозичивши літери з імʼя Камала.
Озвучити зміни, які чекають Америку в разі, якщо оберуть саме їх, кандидати мають на дебатах у вересні. І за багатьма прогнозами, цей телеефір не буде формальністю, він здатен змінити рейтинги.
Тому Трамп вже зараз - за більш ніж три тижні - почав до цих дебатів готуватися. Що він не робив, ані у 2016-му, ані у 2020-му, коли на підготовку йшло від сили 3-4 доби. Але цього разу йому життєво необхідно перемогти, бути більш переконливим, обрати кращі аргументи. Тому вже зараз шукають формулювання, знімають репетиції на відео й аналізують "картинку", а також навіть запросили колишню конгресвумен від демократів, яка 4 роки тому вже дебатувала із Камалою і перемогла. Графік ще не остаточний, але скоріш за все телевізійний двобій відбудеться 10 вересня. І політтехнологи республіканців вже готують для нього аргументи. З того, що вже озвучили, Трамп хоче помиритися з Китаєм! І це цікавий поворот, оскільки США завжди намагались не ворогувати із москвою і Пекіном одночасно. І потепління з Піднебесною автоматично означало б більш жорстку політику щодо москви.
Трамп також робитиме ставку на традиційні цінності (що для Харріс з її підтримкою ЛГБТ - нереально), і навіть почав продавати Біблії, щоб відродити релігійний дух. Розпродав їх вже на 300 тисяч доларів!
Ще один план - республіканці тут, в Конгресі, ініціюють розслідування щодо напарника Гарріс, кандидата у віцепрезиденти Тіма Волза. Звинуватили його у звʼязках із китайською компартією. Результатів воно не принесе, але подієвих приводів для новин і галасу на ТБ звісно ж буде багато. У підсумку - цифри підтримки (як і шанси), щоб там не писали мас-медіа, все ж поки рівні. Але республіканці передвиборчий зʼїзд вже провели, отримавши свою хвилину слави, прямі ефіри й телетрансляції, а у демократів ще є шанс на наступному тижні таки "вижати" по-максимуму зі свого зʼїзду. Чикаго чекає, і з Вашингтона саме туди зараз переноситься увага і політиків, і ЗМІ, і самих американців.