Заборона Telegram: як рф використовує застосунок для поширення фейків та дезінформації [ Редагувати ]
Засновника месенджера Telegram Павла Дурова звільнили з-під варти під заставу у 5 мільйонів євро. Окрім цього, йому заборонено покидати Францію. Розслідування триває, повідомила паризька прокуратура. Відмова "цензурувати правду" чи кримінал? Що насправді інкримінують засновнику Телеграм? Як росія використовує застосунок Дурова для поширення фейків та дезінформації під час війни? Яким чином спецслужби вербують людей для диверсій, а російська армія використовує Телеграм для атак по українських містах - дізнавалися мої колеги.
Телеграм - головний месенджер цієї війни?
Затримання засновника Telegram підкреслило винятковий статус месенджера у найбільш смертоносному конфлікті в Європі з часів Другої світової війни.
Володимир Зеленський, Президент України:
Telegram працює в Україні. Це так.
Як ворог поширює дезінформацію через Telegram? Яким чином російська армія використовує платформу для атак на мирні українські міста?
Іван Ступак, військовий аналітик:
У росіян немає альтернативного зв'язку, крім Telegram, на полі бою.
Відмова "цензурувати правду" чи злочин? Що насправді інкримінують Дурову?
Ігор Соловей, керівник Центру стратегічних комунікацій:
Телеграм перетворився на даркнет без правил, без норм. Однозначно Телеграм несе загрозу національній безпеці України - інформаційній, воєнній.
Засновника Telegram Павла Дурова затримали у Франції в аеропорту Ле-Бурже, куди він прибув на своєму приватному літаку з Азербайджану 24 серпня. Невдовзі стало зрозуміло: його підозрюють у причетності до цілої низки злочинів, справу розглядають за 12 епізодами. Мова йде про відмивання грошей через Телеграм, наркоторгівлю, поширення хакерських програм та експлуатацію дітей. І відмову надати інформацію про ці злочини французьким правоохоронцям.
Аліна Тропиніна, аналітикиня "VoxCheck":
Телеграм став платформою, де можна розміщувати буквально все. І в цьому саме основний ризик. Вся справа не в Дурові, не в його політичній позиції, а справа саме в Телеграмі. Як для російських чиновників, так і для російських блогерів Телеграм - це зручна платформа, щоби поширювати дезінформацію. Адже там немає такої важливої системи як модерація контенту.
Аналітики незалежної фактчекінгової організації "VoxCheck" заявляють про сплановані кампанії з дезінформації. Павло Дуров, за його словами, задумував Telegram як надійний месенджер, щоб дати змогу людям безпечно обмінюватися повідомленнями. Однак з часом додаток став справжнім джерелом фейків. Платформа схвалює існування анонімних телеграм-груп, ними користуються як спецслужби, так і органи влади в росії. Дезінформація та поширення фейків - все це змінює інформаційний простір.
Аліна Тропиніна, аналітикиня "VoxCheck":
Є таке явище як проросійські телеграм-канали. Вони мімікрують під українські, намагаються здаватися українськими. Однак насправді може бути так, що вони генеруються російською стороною. І саме в таких телеграм-каналах можна помітити автоматизоване поширення новин в секунди без жодної перевірки генерації контенту.
Саме завдяки соцмережам, а мова йде не лише про Телеграм, але й про раніше популярну в Україні "ВКонтакте" Павло Дуров став мільярдером. Зараз Forbes оцінює його статки в 15,5 млрд доларів. Дуров на 122 місці у списку найбагатших людей світу.
Після затримання Павла Дурова справжня паніка почалася у кремлі. Дивним чином об'єдналися і чиновники, і блогери-пропагандисти, так би мовити, "виступили єдиним фронтом" на захист засновника Телеграм. Як же так вийшло? Адже Дуров, на перший погляд, займав прогресивну позицію, був в опозиції до російської влади. Про переслідування з боку ФСБ він розповідав неодноразово. За офіційною легендою, у 2014 році Дуров продав частку у "ВКонтакте", і зробив це вимушено, а потім покинув країну, заявивши, що шляху назад немає. Особливо після того, як він відмовився співпрацювати з владою. Навіть в останньому своєму інтерв'ю Такеру Карлсону Дуров розповідав про те, як на нього тиснули в росії.
Важливим є той факт, що Дуров прибув до Франції з Баку, і саме там в той самий час перебував і президент російської федерації. Однак його зустріч з Дуровим начебто не відбулася.
Та коли Дурова затримали французькі спецслужби, саме кремль розпочав масштабну кампанію з підтримки засновника Телеграм.
Іван Ступак, військовий аналітик:
Ми переконалися, що російські публічні особи вийшли на захист платформи, безліч ботів вийшло на захист платформи. Тому теза про те, що це проросійська історія і ми не можемо далі користуватися - набирає все більших рис.
І мова йде не лише про позицію Дурова. російські військові блогери та пропагандисти відкрито заявляють, що Телеграм застосовується під час бойових дій та під час атак на українські мирні міста.
Кирило Федоров, пропагандист:
Буквально вчора ми наводили "Іскандери" по Телеграму. Артилерія наша наводиться по Телеграму, авіація наша наводиться по телеграму. Подобається комусь чи не подобається, це реальність.
Чи може це бути правдою? Ми попросили військових експертів підтвердити або спростувати цю ворожу тезу пропаганди.
Іван Ступак, військовий аналітик:
У росіян немає альтернативного зв'язку, крім Телеграму, на полі бою. Дуже швидке передавання даних, координат, все відбувається через Телеграм. Вербування українців також відбувається через Телеграм! Не завжди, але тим не менш. Я думаю, це правдива теза. Вони це визнають, вони, з однієї сторони, жартували, коли затримали Павла Дурова, а з другої - визнавали. Був допис такий один: було затримано начальника зв'язку збройних сил рф.
Ігор Соловей, керівник Центру стратегічних комунікацій:
російські блогери транслюють стан речей, який відбувається в російській армії, а саме те, що немає ніякого спеціалізованого зв'язку. І ті гроші, які виділялися на створення зв'язку, вони були, як це буває на росії, вкрадені, освоєні, а система не побудована. А вся комунікація між підрозділами реалізується саме на платформі Телеграм.
російські спецслужби через Телеграм вербують агентів для виконання диверсій не лише в Україні, але і в країнах Євросоюзу. Це одна з можливих причин, чому західні спецслужби хочуть отримати доступ до інформації з цього месенджера.
Що буде з Telegram в Україні після арешту Павла Дурова? У суспільстві знову пожвавилися дискусії щодо можливої заборони месенджера.
Ігор Соловей, керівник Центру стратегічних комунікацій:
Ця платформа несе загрозу національній безпеці, і якщо ми мислимо категоріями державності та захисту державних інтересів, то рішення про долю російської платформи лежить на поверхні.
Обговорення тривають і у владі. Наразі справа засновника Telegram Павла Дурова не впливає на роботу цього месенджера в Україні. Має бути обговорення серед країн ЄС. Про це заявив президент Володимир Зеленський під час форуму "Україна 2024. Незалежність".
Володимир Зеленський, Президент України:
На сьогодні це ніяк не впливає на те, що Telegram працює в Україні. А ті чи інші кроки та наша політика України в таких сенситивних питаннях. Ми тут працюємо як країна майбутнього Європейського Союзу, тут повинні бути завжди розмови, діалоги, погодження серед країн ЄС, на мою думку.
Аналітики стверджують, що Телеграм перетворився на платформу для пропаганди війни та дезінформації. Тож радять українцям не передавати особисті дані, дані про дітей та жодні документи через цей додаток.
Ігор Соловей, керівник Центру стратегічних комунікацій:
Що можна зробити вже зараз - не використовувати Телеграм для пересилання даних, для спілкування на чутливі теми. Максимально обмежити доступ цього додатку до даних, які є у вашому телефоні.
28 серпня Павла Дурова відпустили з-під варти під заставу в 5 мільйонів євро. Він не має права покидати Францію, його справа на особливому контролі.