У Бородянці відбудували ліцей за кошти Литви [ Редагувати ]
Понад пів тисячі учнів повернулися до рідного ліцею в містечку Бородянка на Київщині. На початку повномасштабного вторгнення будівлю навчального закладу було пошкоджено на 80 відсотків. Далі, уже після деокупації, литовські партнери підготували проєкт його відновлення і, зрештою, роботи стартували. У результаті вдалося не тільки реконструювати ліцей, а й зробити це інноваційно. Переконатися в цьому вдалося моєму колезі Юрію Куцому.
Для пів тисячі дітей Бородянки це був особливий Перший дзвоник. Уперше за понад два роки вони переступили поріг рідного ліцею.
Справжнє свято: з піснями, віршами та, головне, дитячим сміхом. Виконувачка обов'язків директора - пані Світлана досі не може повірити, що все це реальність. Бо "рускій мір" залишив свій традиційний слід, усе зруйнувавши.
Світлана Попова, виконувачка обов'язків директора Литовсько-Українського ліцею №1:
Бородянка була місяць окупована, повернулася я 4 квітня і, крім того, що ви бачите, оце все це я застала в рідній школі. Скажу чесно, я сюди ще йшла з якоюсь надією, розуміла, що вже все не так, але я все одно не думала, що настільки не так, назад я вже просто тікала, тому що це було настільки боляче, настільки страшно.
Як розповідають місцеві жителі, у школі окупанти влаштували штаб. У кабінетах адміністрації спали, а в навчальних класах прали одяг. Їдальню так само використовували не за призначенням.
Світлана Попова, виконувачка обов'язків директора Литовсько-Українського ліцею №1:
У нас була нова, абсолютно відремонтована столова, ми тільки в січні її відкрили, в столовій у них була операційна, все було в крові, всі крісла, всі холодильники були в крові.
Коли російська армія програє на полі бою й змушена відступати, вона починає воювати з житловими будинками, лікарнями та школами.
Світлана Попова, виконувачка обов'язків директора Литовсько-Українського ліцею №1:
Йшла колона і був опір, і вони танком заїхали ось в місцевий магазин навпроти нашого ліцею, і вони заїхали танком туди й стріляли по нашій школі.
Ліцей було зруйновано на 80 відсотків. Після деокупації Київщини литовський меценат і волонтер приїхав у Бородянку.
Кароліс Санкаускас, меценат, волонтер:
Я приїхав сюди й подумав, що варто зустрітися з мером. Першим моїм запитанням було "Що вам потрібно негайно?" Мені відповіли: поліція, прокуратура. А також школу відбудувати. Школа? Я вважаю, що це гарна ідея. Адже я власник великої архітектурної компанії, яка може розробити потрібний проєкт.
З цими документами пан Кароліс і пішов до литовських чиновників, переконував виділити на відбудову української школи кошти. Чоловік пригадує: зробити це було нелегко.
Кароліс Санкаускас, меценат, волонтер:
Я ходив до міністрів і говорив їм, що підтримувати потрібно не лише на словах. Потрібно щось робити. Я збирав журналістів, організовував конференції. Я казав усім, що Литва має бути першою в Європі, яка побудує школу в Україні.
Це результат його роботи. На місці зруйнованої школи радянського зразка - постав сучасний, європейський ліцей. Освітній простір повністю модернізували. Облаштували атріум, де школярі зможуть проводити позакласні заходи або просто відпочивати. У класах і лабораторіях встановили меблі, інтерактивні панелі та комп'ютерну техніку. Освітній процес став сучаснішим. А найголовніше - для безпеки навчального процесу побудовано комфортне укриття площею близько тисячі квадратних метрів.
Цей проєкт - тільки частина масштабного відновлення навчальних закладів на Київщині.
Руслан Кравченко, начальник Київської ОВА:
На сьогодні ми відновили майже 90%, 209 навчальних закладів - це і дитячі садочки, і школи. Включаємо всі можливі фінансові інституції, використовуємо всі програми, навіть кошти Європейського інвестиційного банку. І також підвищуємо донори таких друзів, як Литва.
Зусиллями багатьох людей цей ліцей став не лише комфортним місцем для здобуття знань, а й прикладом того, що в Україні вже можна реалізовувати програми відбудови соціальної інфраструктури.