Стінописи Опору: які нові мурали з'явилися в Одесі [ Редагувати ]
"Стінописи Опору". Проєкт із такою назвою реалізує Рух опору Сил спеціальних операцій ЗСУ спільно з Центром національного спротиву. У межах ініціативи митці стріт-арту створюють у різних містах України патріотичні мурали. Нині черга Одеси. Які саме малюнки з'явилися там та яка в цілому мета проєкту?
Художник із Києва Андрій Єрмоленко створює в Одесі черговий мурал. На стіні море, дитина, "Шахеди" у небі та напис "Не пробачимо". Каже: ідея малюнку з’явилася вже тут, під час перебування у місті.
Здається, що Одеса далеко від лінії фронту, але щодня я чую роботу ППО і якісь прильоти, які відбуваються по Одесі. А дітям жити в такому, якби не дуже комфортно. Якщо ж ми будемо говорити про окуповані території, то там діти взагалі знаходяться в заручниках.
Голова мета проєкту – показати незламність українців. Та передусім він присвячений героям, які у лавах Руху опору дають відсіч загарбникам за лінією фронту – на тимчасово окупованих територіях.
Андрій Єрмоленко, художник:
Це ті хлопці, дівчата, бабусі, дідусі, дорослі дяді, тьоті, які наводять наші дрони на певні цілі, допомагають нашій артилерії. Щоб кожен зрозумів, що в серці кожного українця палає отой власне дух опору.
Першим створили стінопис про знаменитого одеського Дюка. Тут він в образі учасника спротиву в каптурі, з пекучими очима, що пильнують за ворогом.
В руках коктейль Молотова, що показує революційні настрої одеситів, коли вони бачать якусь несправедливість, і автомат, який показує, що навіть пам’ятники у нас можуть воювати.
Загалом в Одесі вже створили вісім муралів у межах серії.
Дівчинка за колючим дротом – про викрадених росією дітей, яких Україна вимагає повернути.
Козак із вогненним серцем як символ самовідданості захисників.
А в роботі "Серце спротиву" – ніжність, біль та віра у Перемогу. Місця для графіті обирають велелюдні, зокрема й популярні пляжі, де нині найбільше й одеситів, і гостей.
Андрій Єрмоленко, художник:
Ми хочемо нагадати, що в Україні відбувається війна. І коли люди відпочивають, щоб вони пам’ятали, що десь біля лінії фронту або за лінією фронту працюють наші хлопці, і в них немає відпочинку.
А у середмісті, під Тещиним мостом, тепер зображений козак Мамай. Це натяк на те, що Одесу заснувала не Катерина Друга, а ще раніше до неї козаки-нерубаї, які фактично й почали будувати місто – розповідає автор малюнка Михайло Скоп.
Михайло Скоп, художник:
Також ця картина відсилає до "Одеського Мамая" Дмитра Литвинова, яку ще у 2009 році орки вкрали з музею, понівечили й потім підкинули, щоб показати, що ніякої України в Одесі вони не хочуть. Тому зараз оцей Мамай - він відроджує цю картину.
Мамай тут – людина-тінь: символ того, що бійцем опору може стати кожен українець. Він сидить у мушлі, з перлиною на грудях і грає на скрипці – це відсилання до внеску єврейської громади у розвиток міста.
Андрій Єрмоленко, художник:
За спиною у Мамая, за хрестами козацькими знаходяться козаки, також тіні, які вб’ють, вбивають московського Левіафана, двоголового Левіафана. Але ми бачимо, що козак досить спокійний: він грає на скрипці, у нього така хижа усмішка, він палить люльку, і він знає, що все буде добре. Ми все одно переможемо, бо нас здолати не можна.
Раніше учасники проєкту створили мурали на Запоріжжі, зокрема й у прифронтових містечках. Який регіон стане наступним – наразі невідомо. Організатори ж закликають усіх охочих долучатися до Руху опору та шукати інформацію на сайті opir.org.ua.