Дебати Трампа й Гарріс: які зробили заяви про Україну [ Редагувати ]
Перемога, із якою не згоден Трамп. Гучні дебати кандидатів у президенти Америки закінчилися перемогою Гарріс. Принаймні, у цьому переконують соціологи, опитування яких показало, що 63 відсотки глядачів вважають, ніби демократка провела телевізійний двобій краще. І лише 37 процентів тих, хто дивився дебати, сказали, що переконливішим був республіканець. Але відгуки - річ субʼєктивна. А от заяви та обіцянки політиків зобовʼязують. Наш спецкор у Сполучених штатах Дмитро Анопченко - про перші висновки та про "український вимір" цих дебатів.
Щодо України (а про неї говорили багато) все одно немає повної ясності. Що ми натомість побачили: на пряме, а потім на уточнювальне запитання - "чи хоче він, щоб Україна перемогла у війні", - Трамп відповів лише: "хоче, щоб війна закінчилася".
Дональд Трамп, кандидат у президенти США:
Я хочу врятувати життя. Людей вбивають мільйонами. Я дуже добре знаю Зеленського, я дуже добре знаю путіна. У мене хороші відносини з ними, і вони мене поважають. Я вирішу це ще до того, як стану президентом, якщо переможу. Я поговорю з одним, я поговорю з іншим, я зберу їх докупи.
Тобто і зараз це прозвучало вже не в розмовах не на камеру і навіть не на мітингу, Трамп хоче компромісу по Україні. Швидких переговорів і швидкого рішення.
В найкращих інтересах США - закінчити цю війну, вирішити її, домовитися про угоду. Ми повинні зупинити знищення всіх цих людських життів.
Уважно подивившись дебати, Джон Болтон, радник із національної безпеки часів Трампа (а він має право оцінювати, бо працював в команді 45-го президента і якийсь час входив до його близького оточення) вважає обіцянки закінчити війну за добу - передвиборчою риторикою. Каже, в житті так просто точно не буде.
Джон Болтон, радник президента США із нацбезпеки (2018-2019):
Трамп відверто каже: не хоче навіть думати про план на випадок продовження цієї війни. Він, мовляв, її за день закінчить, якщо зможе в одній кімнаті зібрати Зеленського і путіна. Але це само по собі утопічно. Але тільки такий розвиток є важливим для нього, Трамп є Трамп.
Болтон прогнозує: якщо восени кандидат-республіканець переможе, то і дійсно спробує показово організувати переговори "трійки" за своєю участю. Експромтом, як колись із Кімом. Болтон бачить небезпечний момент, якщо це станеться.
Джон Болтон, радник президента США із нацбезпеки (2018-2019):
Ну, ось гіпотетично: таки зберуться в одному приміщенні Зеленський, путін і Трамп. І через 24 години не зʼявиться ж жодне рішення, бо його неможливо буде знайти за цю добу. І треба шукати винних. Трамп точно не буде винуватим, бо він вважає, що ніколи не помиляється. Тобто треба буде перекласти провину на одного з інших учасників. І ось тут відносини Трампа й путіна можуть сильно підставити Україну.
Але і від Харріс не пролунало конкретної обіцянки. Байден, відповідаючи на моє запитання, не так давно прямо сказав: "хоче, щоб Україна перемогла". Його можлива наступниця на дебатах поки не дала прямої відповіді щодо свого плану.
Камала Харріс, кандидат у президенти США:
Дональд Трамп каже, що ця війна закінчиться протягом 24 годин, тому що він просто її здасть. І це не те, ким ми є як американці. Ми об'єднали 50 країн, щоб підтримати Україну в її праведному захисті. І завдяки нашій підтримці, завдяки ППО, боєприпасам, артилерії, "Джавелінам", "Абрамсам", які ми надали, Україна вистояла як незалежна і вільна країна. Якби Дональд Трамп був президентом, путін зараз сидів би в Києві, поглядаючи на решту Європи, починаючи з Польщі.
Різко, відверто. Але поки незрозуміло, чи згодна Харріс посилити політику Байдена проти росії. І як саме бачить подальший процес. І це все одно доведеться зробити, ще до виборів.
Адже саме максимальна чітка позиція кандидатки від демократів щодо України і цієї війни здатна вплинути на вибір американців, прогнозує Болтон.
Джон Болтон, радник президента США із нацбезпеки (2018-2019):
Харріс перед досить складним вибором: чи відсторонитися їй від політики Байдена по Україні? Адже два із половиною роки вона була присутня на всіх засіданнях Радбезу. І прийшов час або сказати "я робитиму по-іншому", або повністю це підтримати й боротися за курс, як щодо України вчиняв Байден.
Запитання до Камали теж будо прямим: якщо стане головнокомандувачем, в чому саме діятиме щодо України і росії не так, як Байден до неї? Але розкрити всі карти Гарріс поки не наважилась, хоча за неофіційними розмовами сценарії вирішення кризи для неї вже прописали, і один з них - куди сміливіше переходити "червоні лінії", ніж було до цього. Поки ми почули лише натяк, слова, що штатам варто діяти з позицій сили.
Камала Харріс, кандидат у президенти США:
Коли я їздила на зустріч із Зеленським, а я зустрічалася з ним уже п'ять разів. Це було про те, що Америка має бути лідером, який дотримується міжнародних правил. Лідером, який виявляє силу, розуміючи, що альянси в усьому світі залежать від нашої здатності піклуватися про друзів, а не віддавати перевагу нашим ворогам. Американський народ має право покладатися на президента, який розуміє важливість ролі та відповідальності Америки і відстоює наші принципи, а не продає їх заради особистих лестощів.
І Болтон вважає, що і для України, і для самої Америки, і для кампанії демократів було б правильним ще за чинної адміністрації вирішити нарешті питання щодо постачання зброї. І розповідає дуже повчальну історію.
Джон Болтон, радник президента США із нацбезпеки (2018-2019):
Американська розвідка робила доповідь для конгресменів на закритих зустрічах буквально через кілька днів після російського вторгнення - навесні 2022 року. І я знаю від багатьох членів Сенату (хоч вони й не мали це розголошувати), що їм прямо говорили: Київ паде за кілька днів, країна - через кілька тижнів. Ось чому на початку війни Пентагон не хотів постачати додаткову зброю в Україну, бо боялися, що ось-ось її росіяни захоплять. Але всі ці розвіддані виявилися неправильними! Ми помилилися щодо того, як розвиватимуться події на війні. Чому ж це не виправити?!
Якщо буде другий тур дебатів - домашніми заготовками із "плакатними" формулюваннями, що прозвучали зараз, кандидатам вже не відбутися. Доведеться бути куди конкретнішими! А тому для нас із вами і цей, і ймовірний другий телевізійний двобій є настільки цікавими. Бо він і був, і ще буде не лише про американський вибір між Трампом і Харріс. Він і про українське майбутнє, для якого прізвище переможця цих виборів і його "український план" - чинник більш ніж суттєвий.