У Польщі повінь продовжує забирати життя і нищити міста [ Редагувати ]
Найстрашніша повінь за останні десятиліття продовжує руйнувати Центральну Європу. У Румунії, Австрії, Чехії та Польщі загинуло щонайменше 23 людини. У багатьох містах вода вже пішла на спад. Однак зустрічати водопілля готується Угорщина, поки що там підтопило кілька населених пунктів, і руйнування можуть бути ще більшими, а Польща продовжує тонути.
Південний Захід Польщі постраждав найбільше. У містах Клодзко, Ладек-Здруй і Глухолази змило мости, зруйнувало дороги, а люди за одну ніч залишилися без даху над головою.
Марія Цесла, жителька Глухолаз:
Я справді не можу пояснити. Справа навіть не в меблях, у мене є онуки, їхні іграшки, їх не врятувати. Не знаю, іноді такі дрібниці важливіші за великі.
Броніслав Таларчик, житель Глухолаз:
Цього року це було дуже масштабно. Я ніколи не бачив нічого подібного у своєму житті. Мені - 75, і я ніколи не бачив нічого подібного тут.
Щонайменше 7 людей загинуло, багато зниклих безвісти. Долати наслідки стихії допомагають військові - звітує Міноборони Польщі. За підтримки армії евакуювали 4 тисячі людей - для цього використовують БТРи та авіацію. 14 000 солдатів допомагають поліції боротися з мародерством. Також польська армія уже формує спецпідрозділ для дезінфекції затоплених будівель. Хоча велика вода і не думає відступати.
Зустрічати стихію готується Вроцлав - місто стоїть на річці Одра. Сотні волонтерів працюють нарівні з комунальними службами та рятувальниками, щоб захистити свій дім. Місто безкоштовно виділило 26 тонн піску - його розсипають у мішки та будуть барикади, щоб зупинити воду.
Домінік Клосовський, рятувальник:
У цій частині міста, Маршовіце, усі служби працюють, щоб захистити місто - це пожежна служба, армія, ми. Поки що ми, як рятувальники, лише слідкуємо за безпекою усіх робіт. Але найважливіше - це мешканці, які вийшли захистити свій район. Я сподіваюся, вода не підніметься дуже сильно, але ми хочемо бути готовими до будь-якої ситуації.
Сьогодні до Вроцлава приїздить президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Там зустрінеться із премʼєрами Польщі, Чехії та Словаччини й канцлером Австрії.
Ймовірно говоритимуть про суму допомоги, яку постраждалі країни можуть отримати від Євросоюзу. Адже поки що Європарламент жодних сум не озвучив.
Янез Ленарчіч, європейський комісар з гуманітарної допомоги та управління кризами:
Окрім негайної реакції та допомоги зараз, країни-члени можуть подати запит на фінансову підтримку від Фонду солідарності ЄС, пізніше після оцінки збитків відповідно до положень Фонду солідарності. А сьогодні ми оплакуємо цю трагедію та солідарні з жертвами, тому що ми вже живемо в епоху кризи. Європа стала континентом, що нагрівається найшвидше, вона особливо вразлива до екстремальних погодних явищ.
Всесвітня метеорологічна оголошує червоний сигнал для планети. 2023 рік був найтеплішим для Землі за всю історію спостережень, а нинішній - ще гарячіший. Далі буде лише гірше. А це нові повені, пожежі та інші катаклізми.