Багі для ЗСУ: як підприємець майструє автівки [ Редагувати ]
Сам робить креслення, сам шукає матеріали й зрештою сам усе конструює. Волонтер-підприємець майструє багі - спеціальні автомобілі з підвищеною прохідністю. Такі транспортні засоби вкрай необхідні на лінії фронту.
Не вибагливі в обслуговуванні, швидкі та головне маневрові. Усе це переваги таких авто. Про їх конструктора - матеріал Мар'яни Мартин.
У цій майстерні на Свалявщині пан Юрій разом із зятем Іваном виготовляють багі для військовиків. Позашляховик - від рами до найменших деталей - збирають вручну.
Рама готова. На неї вже встановили й двигун.
Юрій Фенинець - майструє багі для військових:
Точиться блок, точиться колінвал, нові вкладки, нові кільця, новий ціп, клапани.
Далі черга коробки передач. Вона так само з нових деталей.
Чоловіки працюють без креслень, однак розрахунки точні.
Юрій Фенинець - майструє багі для військових:
Дуже важливо витримати всі розміри, тому що це потім майбутній функціонал техніки. Ставиться двигун, потім ставиться коробка, потім ставляться мости, потім кардани, ступеневі вузли. - І все на око? - Ні, не на око, все з лінійкою, але з голови.
Свій перший багі для поїздок у гори Юрій зібрав 12 років тому. Чоловік за освітою - автослюсар, тож добре знається на техніці. Від початку повномасштабного вторгнення активно волонтерив. Допомагав розквартирувати вимушених переселенців, возив у гарячі точки гуманітарні вантажі. Хотіли із зятем їздити на схід, допомагати бійцям лагодити техніку. Однак плани змінилися.
Юрій Фенинець - майструє багі для військових:
Я поспілкувався з декількома командирами, деяких підрозділів, сказав про те, що мої знання мені дозволяють самому зробити транспортний засіб, вони сказали, що набагато корисніше буде виготовляти якийсь транспортний засіб, аніж просто там допомагати.
Власноруч чоловіки змайстрували гараж на колесах. Більшість обладнання теж хендмейд.
Юрій Фенинець - майструє багі для військових:
Тут у мене прес, де ми напресовуємо підшипники, втулки й так далі, він саморобний теж, сам я його зробив, він автоматичний, фрезерний станок, де фрезеруються якісь не великі деталі, токарний станок.
Тепер у гаражі та майстерні, яку задарма надав один із підприємців, майже живуть.
Іван Попович - майструє багі для військових:
У тестя більш механічні всі завдання, а я раму, каркас, обв'язка і тому подібне, і допомагаю по тому всьому, що треба тестю, тут перші практики й сварки, в принципі тесть показав, учився і перевіряв.
Багі виходять не тільки функціональні, а й гарні зовні. Фактична собівартість автівки 150 тисяч гривень. Витрати покривають партнери з благодійного фонду.
Юрій Фенинець - майструє багі для військових:
Спочатку думали, хоча б один зробити, може 2, а зараз уже, слава Богу, 6-й на тестуванні, і тут 2 у процесі.
Цей багі збирали цілий місяць. А зараз машину перевіряють.
На фронті такі автівки рятують життя. Адже вони з великою прохідністю долають різні перешкоди.
Іван Попович - майструє багі для військових:
Даний транспорт використовують для евакуації поранених. Тут перевага в тому, що він легкий, він десь так не застрягне, повнопривідний, виїхав, скоро забрали й знову приїхав.
Тому, крім пального, у комплекті до багі від закарпатських майстрів є ще й мінімальне медичне устаткування.
Щойно майстри-волонтери закінчують робити одну машину, одразу починають нову. Адже розуміють заради чого, тож працюють щосили.
Юрій Фенинець - майструє багі для військових:
Моя мета і мрія, щоб закінчилася війна.