Генасамблея ООН у США: що вже встиг зробити Зеленський [ Редагувати ]
ООНівський тиждень у розпалі. Сьогодні у Нью-Йорку стартують Високі дебати Генеральної асамблеї, їх відкриє Джо Байден.
А одночасно Обʼєднані нації проведуть спеціальне засідання Ради безпеки з українського питання, у ньому братиме участь президент Зеленський. В його програмі на вівторок також низка двосторонніх переговорів з премʼєр-міністрами та президентами. Про події в рамках цього американського візиту, які вже відбулись, в репортажі з Нью-Йорка нашого спеціального кореспондента Дмитра Анопченка.
Нью-Йорк - місто, де затори й без того легендарні, на вулицях постійно тиснява. Але зараз ситуація ще гірша, оскільки, бачите, на автотрасах виділили спеціальні смуги, щоб могли швидко проїхати кортежі високих гостей - президентів і премʼєрів, які прибули на Генеральну асамблею. І ось просто в ці хвилини, на наших очах, вони збираються.
На день-два раніше, ніж зазвичай, адже генсек ООН попросив до традиційних дебатів Генеральної асамблеї взяти ще й участь у Саміті майбутнього, який він ініціював, і багато світових лідерів прилетіли на вихідних. Теми обговорень - різні, навіть штучний інтелект і його вплив на світ. Але Україна, звісно ж, зосереджена передовсім на дискусії щодо реформи ООН, щоб у підсумковому документі був прописаний принцип, що країни, які залучені у збройних конфліктах, не мають голосувати із цього ж питання.
росія і група її друзів були проти - і у своїй промові Зеленський це якраз підкреслив; щоб показати, який зараз розклад сил на світовій арені.
Та сама невелика група із семи спільників на чолі з росією, знову діяла деструктивно, повсякчас опираючись будь-яким глобальним ініціативам... Ця група завжди так чинила, щоразу, коли ООН намагалася робити те, що працювало б на загальне благо.
Зеленський використав цю можливість, щоб запросити колег-глав держав на Другий Саміт миру, над підготовкою якого працює зараз Київ.
Крок за кроком, згідно з формулою миру, ми працюємо над питаннями продовольчої та енергетичної безпеки, притягненням росії до відповідальності за її терор. Далі ми розглянемо всі пункти Формули миру, зокрема звільнення полонених і відновлення територіальної цілісності. І ми готуємо документ, який представимо на Другому Саміті миру.
У дворі штаб-квартири Обʼєднаних Націй учасники ООНівського Саміту фотографуються біля інсталяції зі словом "future" - "майбутнє". Її поставили біля культової скульптури, яку подарувала Швеція; її показують всім туристам - револьвер 45-го калібру зі зведеним курком, але закрученим у вузол дулом. Натяк, що майбутнє світу буде без зброї. Може і так, але Україні, щоб це майбутнє у країни збереглося, зброя якраз потрібна. І якомога швидше. І візит в Нью-Йорк якраз привід це обговорити.
Найцікавіше відбувається зовсім не в ООНівських залах засідань, на Мангеттені. Ось, наприклад, просто в ці хвилини біля українського представництва два кортежі, як бачите, Олафа Шольца і президента Зеленського. З хвилини на хвилину розпочнеться їхня зустріч. І таких перемовин високого рівня сьогодні 5, а потім ще 1 з американськими конгресменами.
Позиція Німеччини - незмінна, вона не готова дозволити використання своєї зброї для ударів вглиб росії, навіть якщо на це дадуть згоду американці. Втім, українські інтереси - воно ж не тільки щодо далекобійних засобів. Той самий "Український план", який Зеленський представлятиме партнерам, має ж також інші пункти. І тут Берлін міг би допомогти. Єдність партнерів може бути щодо інших пунктів, якщо вже Берлін поки що вагається з першим.
Про відновлення енергетики після російських обстрілів - розмова з прем'єр-міністром Японії. Токіо, зокрема, готує новий пакет енергетичної допомоги. Преса присутня на початку переговорів і чуємо, що Зеленський з Кішідою на "ти"; для стриманих японців перейти з іноземцем на "ти" - багато чого означає.
Серед зустрічей, на які варто звернути увагу - розмова з індійським премʼєром Моді, вже треті двосторонні переговори. Україні потрібна підтримка Індії у великій двадцятці, а ще участь країни у Другому Саміті миру.
А от розмова з конгресменами (а тут і демократи, і республіканці; як впливові сенатори, так і член Палати представників) - передмова до зустрічей в Конгресі вже у більш розширеному складі цього четверга. Законодавці цікавилися Планом перемоги, який вже за два дні офіційно буде презентований Байдену.
Але навіть якщо в Овальний кабінет прийде Трамп, Україна вже зараз працює з Конгресом, щоб підтримка збереглась.
Будинок ООН споруджений на березі Іст Рівер, і біля причалу просто поруч зі знаменитою будівлею сьогодні пришвартоване судно, борт якого за іронією долі прикрашають технічні написи "Slow down", тобто "пригальмуй, дій повільніше", і "no wake" - "не підіймай хвиль". Показово насправді. Діяти повільніше та ще і хвиль при цьому не підіймати американська адміністрація намагалась протягом всіх років війни, побоюючись ескалації з боку кремля. І зараз, коли чинна команда при владі останні місяці, Україна проситиме все ж змінити якщо і не гасла, то щонайменше політику.