рф представила проєкт бюджету на 2025 рік [ Редагувати ]
Нафта, нагадаю, одне з джерел поповнення російського бюджету. москва представила проєкт державного кошторису на 2025-й та два наступних роки. Та попри те, що влада країни-агресорки позиціює цей документ як соціально справедливий та економічно обнадійливий, фахівці вбачають у ньому жахливу тенденцію.
Близько 40% російських грошей наступного року підуть на оборону, тобто фактично продовження війни проти України. Про що це говорить? І що про такі перспективи думають жителі рф? Про все далі в матеріалі.
Рекордні видатки на армію та ВПК! Наступного року росіяни планують витратити на свою військову машину небувалі понад 13 трильйонів рублів - це на чверть більше, ніж цього року. Днями уряд країни-агресорки представив проєкт бюджету на 2025-й. Цікаво, що російські посадовці офіційно про видатки на війну не говорять. Про рекордні показники, де "оборонка" становить 40% усіх витрат, стало відомо з публікації "Блумберг". Не дивно, кажуть економісти, адже це означає, що всі проблеми російської економіки збережуться і тільки посиляться.
Сергій Фурса, інвестиційний банкір, економіст:
Всі відмічають наявність перегріву російської економіки, який виникає завдяки всім тим грошам, які вони дістають з тумбочки, умовно, друкують і кидають, кидають на поталу війни. Це, з одного боку, призводить до перегріву, а з іншого - призводить до таких проблем, як зростання інфляції. Економіка невійськова так само стагнує через санкції. Тому насправді просто дуже багато грошей, мало товарів, ціни зростають.
Окрім того, роздування військових видатків "з'їдає" потенціал для розвитку соціальної сфери. А це своєю чергою означає, що російським лікарям і вчителям не варто розраховувати на збільшення доходів. Немає грошей й на модернізацію ЖКГ, тож і цієї зими мільйони росіян ризикують залишитися без тепла і вигод. Натомість тарифи на комірне підійматимуться, як і податки. Водночас економісти кажуть: режим сам заганяє себе в ситуацію, коли військові витрати можуть тільки зростати.
Олександра Прокопенко, економіст Берлінського центру Карнегі:
Навіть якщо вони залишатимуться на поточних рівнях, з урахуванням інфляції це все одно буде вище, ніж це було до 22 року. Це вище, ніж було раніше і швидше - це вище, ніж потрібно. Тому що витрати такого рівня говорять про те, що країна активно готується до чогось, мабуть, до якоїсь наступної війни.
Отже, виходить, що деескалувати ситуацію та домовлятися про мир у кремлі, попри всі заяви, і не думають. Разом із тим намагаються не дражнити власне населення. За соціологічними опитуваннями, воно дедалі більше демонструє роздратування через війну та погіршення економічної ситуації.
Марк Галеотті, політолог:
Це війна, яку, з одного боку, росіяни мають сприймати серйозно, адже це велика екзистенційна боротьба за їхнє місце у світі. Тож про неї треба говорити, щоби виправдати жертви. А з іншого - треба ніби й применшувати її значення. Але це не така й велика проблема, усе буде добре. І це створює напруження, яке показує, що путін та держава не так уже з цим і справляються.
І справді, наприкінці третього року війни, росіяни неоднозначно реагують на новини про зростання видатків на війну. Попри те, що офіційно інфляція в росії не перевищує двоцифрового порогу, люди кажуть: від початку вторгнення в Україну ціни зросли в рази.
- Узагалі ні на що не вистачає. Ні на лікування, ні на що. 20 тисяч, що ми отримуємо, 25 тисяч, це копійки, порівняно з цим. Потім люди незахищені. Ось, наприклад, знаєте, показують по телебаченню хворих дітей, і зі світу по нитці збирають гроші на лікування цих маленьких пацієнтів. Чи це сором і ганьба, що в країні немає грошей на лікування власних дітей?
- Населення країни живе не дуже добре, скажімо так. Є якась певна еліта, так, ну, ви все знаєте про це. Живе чудово і за кордоном усі перебувають. А в основному народ, звісно, весь проти війни. І ось патріотизм ось цей, я думаю, він навіть певною мірою несправжній.
Тим часом на тлі новин про збільшення видатків на війну російський рубль знову почав дешевшати - уперше за тривалий час подолав позначку 95 рублів за долар. Окрім того, фінансисти готуються до чергового підвищення облікової ставки Нацбанку в жовтні. Уже втретє за останні кілька місяців.