Бізнесменка з Чернівців за грантові кошти розширює меблеве підприємство [ Редагувати ]
Торік кожен другий ФОП в Україні відкрила жінка. Кожну третю компанію очолювала українка. Це офіційна статистика від Мінекономіки України. А свідчать такі дані лише про те, що навіть в умовах великої війни жінки не лише зберігають свій бізнес, але й прагнуть модернізації. І прикладом цього є бізнесвумен із Чернівців Леся Паламар. Вона змогла не лише втримати своє меблеве підприємство на плаву, а й намагається його розширити. Як? Розкаже Ольга Лучек.
На цьому меблевому підприємстві зранку кипить робота. Орися тут працює 25 років. Кожну дерев'яну деталь ретельно шліфує.
Олеся, працівниця фабрики:
Зараз у мене шліфовка, шліфовка дерева, шліфовка ґрунту, шліфовка фарби.
Співзасновниця підприємства Тетяна розривається між кількома майстернями. Вона тут і художник, і дизайнер, і технолог. Це за її ескізами створюють ось цю красу. Виготовляють дерев'яні меблі з черешні та бука.
Тетяна Гармасій, співзасновниця:
Ми створюємо унікальний продукт, який мало хто сьогодні здатен створювати, це унікальні вироби, дуже вартісні, дуже цінні, складні у виробництві, ми багато років намагаємося тримати цей рівень якості, не йти на компроміси здешевлення і ми горді своїм продуктом. І коли клієнти кажуть, що ми перевершуємо їхні очікування, це надихає.
Підприємство засноване 1999 року. Але кілька разів переживало складні часи й навіть було на межі закриття, розповідає власниця бізнесу Леся Паламар.
Леся Паламар, підприємиця:
До 2008 ми багато працювали на експорт, потім почалася криза, виробництво скоротилося, на експорт перестали, і ми вирішили працювати вже в такому форматі, зменшити виробництво і працювати по Україні. У нас була фірма, ми створили приватне підприємство. І так на цей час працюємо.
У час війни на жіночі плечі лягло чимало питань, які потребують вирішення. Серед них і відсутність клієнтів, а відповідно, і доходів.
Леся Паламар, підприємиця:
Зараз дуже важко, по-перше, брак працівників, нам не вистачає, також з клієнтами була більша база, набагато більше мали клієнтів, але стараємося, є старі клієнти, є, які виїхали за кордон і повертаються, є, які рекомендують. В такому форматі й працюємо.
Підприємиця взяла участь у грантовій програмі "Створюй" і отримала близько 15 тисяч доларів на розвиток своєї справи. За грантові кошти бізнесменка планує придбати два верстати й фарбувальний апарат у лакувальний цех. Те обладнання, яке є, часто виходить з ладу. І псує вироби.
Леся Паламар, підприємиця:
Ми дуже вдячні, чесно, не очікували, бо було дуже багато, 200 з чимось учасників, 166 отримали, ми вже навіть не чекали, але прийшло на пошту, я 10 раз перечитувала і не вірила, що таке може бути. Дуже дякуємо за таку підтримку.
Завдяки підтримці держави, власниця гранту тепер зможе не лише підтримати своє починання, а й значно його розширити. Програма "Створюй" зорієнтована на жінок-підприємиць, котрі, усупереч непростим суспільним реаліям, розвивають свій бізнес: надають робочі місця та планують майбутнє.