"Власна справа" під кулями: у Херсоні відкривають кав’ярні попри війну [ Редагувати ]
У прифронтовому Херсоні, попри щоденні обстріли, продовжують працювати підприємці та відкриваються нові заклади. Одна з таких точок - не просто місце, де варять каву, а простір підтримки для містян. Як підприємці та відвідувачі виживають під вогнем - у сюжеті Єлизавети Кротик з Херсона.
Наталія, жителька Херсона, як тільки з’являється вільний час, приходить до кав’ярні. Їй до вподоби не лише смачна кава, а й затишна атмосфера загалом.
Наталія, місцева жителька:
- Приходимо, але не часто. Коли є вільний час, то ми приходимо. - Подобається? - Каву получили, п'ємо. Подобається, все подобається. Дівчата тут гарні, обслуговують гарно.
І такі заклади у Херсоні - це справді більше, ніж просто можливість випити каву. Це продовження активного соціально життя. Наталя, попри постійні обстріли, сирени та небезпеку, планує і надалі залишатися в рідному місті.
Наталія, місцева жителька:
У нас все добре. Ми у своїх хатах спимо, п'ємо, робимо, гуляємо й каву п'ємо. Я вже виїжджала. В Одесі я вже була, пів року я жила. Краще, як у мене, дому немає. Нікому ми не потрібні.
У 22-му, після деокупації правобережжя Херсона, Олександр відкрив свою першу кав’ярню.
Олександр Жура, підприємець:
Повернувся додому і шукав для себе якісь варіанти, скажімо так. Оскільки я сам по собі кавоман, я зрозумів, що на даному етапі в місті не було кав'ярні з гарною кавою. І прийняв для себе таке рішення, що відкрию кав'ярню.
А в березні цього року, завдяки державній грантовій програмі "Власна справа", в іншому мікрорайоні міста з’явився ще один його заклад.
Олександр Жура, підприємець:
Одна із наших клієнток, жіночка, підійшла до мене і сказала, що є така програма, по якій можна розширити свій бізнес, так. І запропонувала мені піти в центр зайнятості, написати їхній план, надати його, потім все вже пішло якось по накатаній. Тепер в мене вже дві кав'ярні, друга знаходиться в другому мікрорайоні, яку я відкрив під грант.
Попри постійні ризики, Олександр не зупиняється і планує відкривати нові кав’ярні. Втім, щоденне життя у прифронтовому місті - це завжди про сміливість і обережність водночас.
Олександр Жура, підприємець:
Ви знаєте, за період цього часу, скільки я вдома, я вже намагався декілька і других кав'ярень відкрити. Наприклад, одну там хотів відкрити в центрі. Знайшов господарів приміщення, і вони мене відмовили, тому що в нас обстріли. І через три-чотири місяці в те місце прилетів КАБ, там розлетілись вікна.
Кав’ярня Олександра - більше ніж бізнес. Це ще й простір підтримки для місцевих: тут, приміром, під час відключень світла можна зарядити телефон або перепочити від ворожих обстрілів.
Олександр Жура, підприємець:
Є така проблема, наприклад, обстріли наші. Буває таке, що після таких масових атак, скажімо, наступного дня людей стає у два, а то й в три рази менше. Але потім потихеньку все стабілізується, люди повертаються і починають знову заходити в гості, пити каву. Відвідувачі кожного дня приходять з настроєм, все добре, навіть після таких тяжких ночей, все одно повертаються. Слава Богу!
На стіні кав’ярні - прапор з автографами військових. Подарунок на День Прапора і нагадування про тих, хто боронить місто і країну. І для кого тут варять найміцнішу каву.