"Зроблено в Україні": форум на Тернопільщині показав потенціал [ Редагувати ]
Тернопільщина сьогодні приймала економічний форум під назвою "Зроблено в Україні". Обговорювали державні програми підтримки бізнесу. І оцінювали інвестиційний потенціал регіону. Жанна Дутчак готова розказати деталі.
Вітчизняні виробники, представники уряду, місцева влада та міжнародні партнери - перший регіональний форум "Зроблено в Україні" зібрав на Тернопільщині понад тисячу учасників.
Іван Чайківський, народний депутат України, секретар аграрного комітету ВРУ:
Головна мета форуму - це платформа, діалог влади й бізнесу, щоб один одного почули й зрозуміли, що потрібно зробити, щоб покращити розвиток економіки в цілому в країні. Ми зараз на порозі переходу від сировинної країни до країни із доданою вартістю. І нам цей показник треба динамічно збільшувати.
Відбувається форум на території місцевого індустріального парку. Майже півтори сотні місцевих виробників демонструють тут свою продукцію: від соків, кондитерських виробів, молочки до сільськогосподарської та військової техніки.
Серед учасників - місцеве фермерське господарство, яке спеціалізується на вирощуванні та перероблюванні овочів та фруктів. За час війни виробничі потужності вдалося збільшити втричі. І це стало можливим, зокрема, і завдяки державній підтримці.
Олег Грицак, директор фермерського господарства:
Скористалися такими програмами підтримки аграріїв - це грантові програми на посадку саду, під час війни було посаджено 25 гектарів саду нового, також отримано грант на переробку, де ми встановили обладнання гуалапак. І зараз розливаємо пюре.
Національна економічна політика "Зроблено в Україні" започаткована президентом у лютому минулого року. На сьогодні об'єднує близько двох десятків різних економічних програм підтримки бізнесу і для тих, хто лише хоче відкрити власну справу, і для великих підприємств.
Дмитро Киселевський, народний депутат, заступник голови економічного комітету ВРУ:
Це і пільгові кредити, і гранти на купівлю нового обладнання, це і програми часткової компенсації вартості української техніки - купив укртехніку - отримав від держави часткову компенсацію її вартості, і індустріальні парки, і експортне фінансування, і ряд інших програм, які допомагають укрвиробникам, виробникам і виробляти, і інвестувати, і експортувати.
Найзатребуванішою серед програм нині є кредити "5-7-9". Ними скористалися понад сто тисяч підприємств.
Андрій Телюпа, заступник міністра економіки України:
Ми максимально залучаємо нові програми, щоб дати змогу підприємствам не лише виживати, але і розвиватися. Тому всі наші інструменти спрямовуємо саме на інвестиційний розвиток, для того, аби підприємства вкладали гроші в модернізацію, технічне переоснащення і створення нових робочих місць.
Програми, які входять в "Зроблено в Україні" торік забезпечили шосту частину всього економічного зростання в країні. А близько 50 тисяч підприємств отримали підтримку на загальну суму понад сорок мільярдів гривень. Держава заповзялася вийти на показник 20 відсотків переробної промисловості ВВП. Наразі він менший як десять.
Андрій Телюпа, заступник міністра економіки України:
Зараз на цей рік для нас пріоритет - це розвиток власного виробництва з погляду модернізації, також розвиток експорту. Ми викорчовуємо експортне, кредитне агентство для того, щоб максимально підтримати експортерів з України й також захистити й застрахувати інвестиції в українське виробництво.
Тернопільщина - це агропромисловий регіон. У структурі економіки сільське господарство займає більше ніж тридцять відсотків. Тож головне завдання для них, каже очільник області, стимулювати бізнес експортувати не сировину, а продукцію із доданою вартістю.
В'ячеслав Негода, голова Тернопільської ОВА:
Менше вивозити сировини з області, побільше переробляти тут у нас на Тернопільщині. Ми вже маємо позитивну динаміку, у нас на території Збаразької громади будується новий млин по переробці зернових, у нас будується велика макаронна фабрика, якої аналогів в Україні нема. У нас також перероблювання олійних.
Це підприємство у 22-му релокувалося на Тернопільщину із Запорізької області. Тридцять відсотків своєї продукції - експортують. Завдяки новій лінії фасування, яку запустили в рамках форуму, планують збільшити цю цифру до 50. Із сорока мільйонів гривень, які витратили, сорок відсотків - це пільгове кредитування "5-7-9".
Віталій Штенда, генеральний директор компанії:
Розуміючи, що є відносно недорогі гроші, ми їх взяли й запустили в проєкт через цей кредит. Це дуже сильна підтримка. Це гроші, які держава залишає нам, щоб ми могли цей бізнес розвивати.
Міністерство економіки планує такі регіональні форуми проводити й в інших областях України. Щоб заохотити й інші підприємства долучитися до програми.